Hibiscus moscheutos

jasp15

Active Member
Primul meu hibiscus plantat in primavara este summerfic cranberry crush. Prima floare a facut-o pe 18 iulie si cred ca a inforit continuu cam o luna.Nu am crezut ca un bat de aproape 1 m poate produce atatea floricele. Pacat insa ca nu dureaza decat o zi floarea.....103757066.jpg 103757071.jpg 103757077.jpg
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Bine ca nu ti-a facut musculite.Eu am renuntat la ei tocmai din pricina asta.Le atragea ca un magnet.
Daca nu ma insel exista summeric si cu floare dubla?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Bine ca nu ti-a facut musculite.Eu am renuntat la ei tocmai din pricina asta.Le atragea ca un magnet.
Daca nu ma insel exista summeric si cu floare dubla?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Bine ca nu ti-a facut musculite.Eu am renuntat la ei tocmai din pricina asta.Le atragea ca un magnet.
Daca nu ma insel exista summeric si cu floare dubla?
 

adrianam

Well-Known Member
Ce culoare frumoasa are!
In timp se mareste numarul de tulpinite si vor fi mai multe flori deschise in acelasi timp.
Cam cat este floarea de mare?
Am vazut la Balcik unii cu diametrul florii de aproape 20 cm.
 

jasp15

Active Member
Gabiuta, habar nu aveam ca fac musculite... la anu voi fi cu ochii pe el. Am mai si luat inca doi in toamana aceasta....Din cate stiu acestia cu floare mare nu sunt si dublii.
 

jasp15

Active Member
Adriana, uite ca nu m-a dus capu s-o masor dar stiu ca este mai bine de o palma, mie oricum mi s-a parut mare rau floarea. La anu voi face fi mai atenta la dimensiune, musculitee....
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Nu este de vanzare in toamna asta... dar daca doresti, poti sa te inscrii la mama pt anul viitor. Da, e cu floare mare si spectaculoasa.... cred ca se numeste Jazzberry Jam.

Acum am inteles, multumesc!
Ce varietate este? Mai aveti de vanzare?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Jasp, nu am vazut vreodata sa faca musculite... eu ii am de 10 ani si niciodata nu au facut vre-o boala si nici nu au avut daunatori.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Dimensiunea mai variaza si cu cantiatea de apa si de nutrienti. Daca nutrienti si apa sint din plin, florile pot fi foarte mari.... pina la 25-30 cm.. dar depinde de soi. Trebuie sa fie un soi cu dimensiunea normala a florilor foarte mare care sa creeze flori uriase in conditii foarte bune.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
18 Iulie, primul inflorit... e seceta mare insa...




27 Iulie


Hibiscus Moscheutos:


 
Ultima editare:
Sus