Hibiscus moscheutos

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sunt atat de frumosi! Felicitari tuturor posesoarelor.

De anul acesta, am si eu asemenea frumuseti in gradina. Tare mult mi i-am dorit. Momentan infloreste de zor cel alb:


As avea o intrebare: tinand cont ca in fiecare iarna partea aeriana moare, iar primavara rasare iar, sunt sanse ca un asemenea hibiscus sa se faca vreodata mai mare? :D
Ai mei au cam 40cm.
 

happy

Well-Known Member
Gabiuta a spus:
Si euuuuuuuu...........


de la Ana Popa careia ii multumesc din inima.Ultima poza am pus-o ca sa se vada forma frunzelor si cit e de plina de boboci.
Anul trecut avea citiva cm.Acum e ...domnisoara mare.
Gabiuta hibiscusul tau nu este moscheutos ;-) Este deosebit dar trebuie dus la tipul lui.Este un fel de syriacus parca :?La toamna sa te pregatesti ca iti cer seminte! :marfa:
 

happy

Well-Known Member
Caramell a spus:
As avea o intrebare: tinand cont ca in fiecare iarna partea aeriana moare, iar primavara rasare iar, sunt sanse ca un asemenea hibiscus sa se faca vreodata mai mare? :D
Ai mei au cam 40cm.
Sa stii ca si ai mei(alb,roz si rosu) sunt mici de inaltime,maxim 60cm.Am unul roz-alb care creste la 1,5m si face florile imense(20cm)
Am poza de anul trecut,inca nu a inflorit anul asta
 

poxicuta

Active Member
happy a spus:
Caramell a spus:
As avea o intrebare: tinand cont ca in fiecare iarna partea aeriana moare, iar primavara rasare iar, sunt sanse ca un asemenea hibiscus sa se faca vreodata mai mare? :D
Ai mei au cam 40cm.
Sa stii ca si ai mei(alb,roz si rosu) sunt mici de inaltime,maxim 60cm.Am unul roz-alb care creste la 1,5m si face florile imense(20cm)
Am poza de anul trecut,inca nu a inflorit anul asta
asta e muscheutos roz swamp care il ai tu pe lista de vanzari? as vrea si eu din asta dar si din ala !
eu am luat de la Dl Levi 5 culori de muscheutos dar nu mi-au inflorit decat trei dintre ei, sunt curioasa cum sunt ceilalti !
 

happy

Well-Known Member
poxicuta a spus:
happy a spus:
asta e muscheutos roz swamp care il ai tu pe lista de vanzari? as vrea si eu din asta dar si din ala !
eu am luat de la Dl Levi 5 culori de muscheutos dar nu mi-au inflorit decat trei dintre ei, sunt curioasa cum sunt ceilalti !
Poxicuta am uitat ,mai am si hibiscus m.Swamp uitasem .Si el creste la 1,5m a inflorit deja!Din pacate Swamp stiu care este, dar cel alb-roz am dar nu mai stiu care este.Trebuie sa astept sa infloreasca si abia la toamna putem discuta!Uite Swamp cum infloreste acum!

Este un tip Federico(parca) din Cluj care are HM rosu-lila care creste foarte inalt ,peste 2 m.Ii pusese guano(gainat de pescarus)dar vad ca nu a mai aparut pe eGradini!
 

fixpix

Active Member
NU stiu cum de se zice ca le trebuie multa apa... io nu i-am udat deloc pe seceta asta si totusi au crescut mai mari ca niciodata.
Mai inalti decat mine si plini de boboci.
CIUDAT!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cred,deci numai cred ca am si eu unul ca al vostru (acel swamp/moscheutos /militaris ),are frunzele acestuia si este alb:

are cam 1.70 inaltime insa eu chiar l-am udat din belsug. :D
 

fixpix

Active Member
Da Gabiuta, pare sa fie!
Faini Geo... Roz asa deschis n-am vazut inca!
Si la mine au inflorit... si cum ziceam, ma mir ca le merge asa bine!
Si iar m-am apucat de masurat - peste 25 cm. NICE!





Pline tufele de boboci ca niciodata! Deci le place SECETA!
Si un fluturel s-a oprit pe o frunza sa se relax putin.

 

happy

Well-Known Member
fixpix a spus:
Da Gabiuta, pare sa fie!
Faini Geo... Roz asa deschis n-am vazut inca!
Si la mine au inflorit... si cum ziceam, ma mir ca le merge asa bine!
Si iar m-am apucat de masurat - peste 25 cm. NICE!
Frumosi moscheutos ai si mari ca inaltime :clap: Rozul lui Geo cred ca este o incrucisare din greseala.Au fost plantati cei rosii aproape de albi si s-au corcit!! :D
 

belisima

Well-Known Member
puiul din seminte de la cel rosu a inflorit roz cu ochi rosu :? pesemne ca e hibrid din asta roz cel rosu...sa-i vad si pe ceilalti! :fluierat:
 

happy

Well-Known Member
belisima a spus:
puiul din seminte de la cel rosu a inflorit roz cu ochi rosu :? pesemne ca e hibrid din asta roz cel rosu...sa-i vad si pe ceilalti! :fluierat:
Poze sa vedem si noi! ;-) Uite si pe al meu hibi alb ;-)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Calin, NU le place seceta, le place caldura dar au o oarecare rezistentza la seceta. Ai sa observi ca daca u primesc suficienta apa incep sa piarda boboci.

Probabil ai tai au inca sol umed la radacina.


Iata ce a mai inflorit....Hibiscus de gradina:

 
Sus