Hibiscus Lavender Sundae

popescu gp

Well-Known Member
Hibiscusi

Sini am vazut dfe-a lungul timpului minunatele flori de la hibiscusii pe care ii posezi si te felicit! din dorinta si invidie poate te intreb daca te ocupi numai de hibi sau ai in colectie si alte specii;ma gandesc ca iti rebuie foarte mult timp si observatii pentru hibi ca sa poti face fata tuturor varietatilor de hibi mai ales prin conditii si ingrijire in iarna.Inca o data felicitari!
 

andreiacamelia

Active Member
Ii stric topicul lui Sini, dar si dvs aveti multe feluri de hibi si alte specii. Impartiti indatoririle cu sotia? :)
 

sini

Well-Known Member
Multumesc pentru felicitari.
D-l Popescu,nu timpul este problema mea ,ci spatiul si necunoasterea limbii engleze.Flori am avut intotdeauna,dar cu colectii m-am molipsit de cativa ani ,cand am descoperit forumurile cu flori.Mai am si violete ,si gloxinii,insa hibii m-au captivat anul trecut.Am vazut si la d-voastra multe flori frumoase,pentru care va felicit si, va invidiez ca stati la curte,unde spatiul nu e o problema.

Va prezint o ciudatenie: Sta asa de la Craciun,nici nu cade,nici nu se deschide.Nu il inteleg.
 

popescu gp

Well-Known Member
Hibiscusi

Nu este un caz un ic si eu am patit la fel cateodata;am considerat ca nu avea conditiile necesare in acel moment si fie s-a deschis mai tarziu cu greutate sau a cazut bobocul.Am observat asta la cei din afara tarii si asta m-a determinat sa trag acea concluzie-conditii mai speciale.Impreuna cu sotia ne ocupam de flori ,dar controalele cele mai bune si grija cea mai mare o are sotia;ea mi-a insuflat si dragostea pana la obsesie pentru flori si avand acesta boala este foarte greu sa te vindeci de ea, fiind greu ca sa te desparti de unele specii cand spatiul mai ales iarna nu iti permite si mai ales daca vara te poti desfasura avand gradina si spatiu astfel.Hibi sunt o problema, brugmansiile, plumbago,bugainvileile,passiflorele in timpul iernii din cauza volumului mare pe care il ocupa cauza care duce uneori la imposibilitatea de ingrijire corecta si implicit la pierderea unora iar primavara o munca noua pentru redresare si iar de la capat asa in fiecare primavara.Va trebui sa renuntam la unele specii reducand din aceasta cauza volumul gradinii noastre botanice;ne gandim pentru primavara la ce renuntam ca si la iarna viitoare sa nu mai fie asa
 

sini

Well-Known Member
Intradevar,e foarte greu de renuntat la unele flori.Pentru mine e mai simplu:acelasi spatiu il am si iarna si vara.Si pentru ca boala e fara leac,din cand in cand mai vreau cate o floricica noua.Abia astept primavara sa vad poate Mr. Gommer mai scoate ceva noutati.
 

popescu gp

Well-Known Member
Hibiscus

Poate Mr Gommer va mai scoate si alte feluri dar si preturile sunt pe masura;din pacate cu fuchsiile am luat papara de la el caci mi le-a trimis cu o posta curier de care nu am auzit si pe teritorul romanesc a facut o saptamana de la granita pana la mine;Am facut insa 2 comenzi de la Mr Herck din Belgia la preturi ceva mai mici dar si aici am luat papara la a doua trimitere;pe langa hibii ceruti am cerut si plumbago indica si mi-a trimis albastru in loc de rosu-roz si in loc de allamanda roza mi-a trimis un bat uscat.Din pacate niciunul din ofertantii externi nu inlocuiesc plante pierdute dand vina pe transport dar eu cred ca ne considera din lumea a treia si ne trateaza ca atare;drept dovada ca firma raziel .it onoreaza comenzi in toate tarile UE minus Bulgaria si Romania si nici nu a catadicsit sa raspunda la emeilul pe care l-am trimis chiar in limba italiana
 

sini

Well-Known Member
Si eu sper ca Mr.Gommer sa scoata in primavara noutati.Eu sunt foarte multumita de el.Hibii au fost frumosi , rezistenti si au ajuns foarte bine si repede prin curier special:luni au plecat de la el si joi au fost la mine.
 
Sus