Hibiscus Lady Adele

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu. Trebuie sa uzi echilibrat, pe sus, nici prea multa dar nici prea putina. Daca exista vreun soc in perioada de dezvoltare a bobocilor exista riscul sa-i piarda. Si fara soare direct.
 

sini

Well-Known Member
Cresc ,Cornelia.Incet,incet,dar sigur.
Am fost un pic dezamagita fiindca a cazut un bobocel de la Herm Geller(era mare),dar cred ca ar trebui sa fiu multumita ca incep sa se acomodeze la mine..Mai am un bobocel mare la Topaz.Ar trebui sa se deschida zilele astea.
Cu Lady Adele trebuie sa mai astept;bobocelul cel mare are doar 3 cm.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Banuiesc ca i-ai luat de la Gommer. Nu exista comparatie intre plantele de la el si cele de la Hodnik de exemplu. Sunt viguroase, chiar daca soiurile sunt dificile. Si eu pandesc bobocii la mai multe varietati. Cred ca maine se mai deschide unul de Lady Adele si dupa aia urmeaza Topaz. Sper sa n-am vreo surpriza. :mrgreen:
 

sini

Well-Known Member
De la Gommer i-am luat luna trecuta.Frumoase plantutele.Am luat 7 bucati.La 3 le-au cazut frunzele,dar acum au inceput sa creasca altele,semn ca-s pe drumul cel bun.
Tinem pumnii sa fie surprize placute si sa ne bucuram admirandu-le.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sa ai grija la musculitele albe ca sunt tare pacatoase. Nu scapi hibiscusii cu anii de ele. :x
 

sini

Well-Known Member
Nu am musculite albe.Poate ma ajuta Domnul sa nu ajunga la mine.(stau cam sus,poate obosesc si renunta)
 

IULIA

Active Member
ah Sini, crede-ma ca nu conteaza cit de sus stai. nu sufera cu inaltimile............. :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
 

popescu gp

Well-Known Member
Hibiscusi

vad ca doarte multi se plang de musculite la hibi.E.Atentie eu am hibi de ani de zile de foarte multe soiuri si nu au facut niciodata .Atenti
e hibii de la gommer sunt pe port altoi si necesita o mai mare atentie.Frunzele devin galbene si au si niste puncte de paraziti pe frunze,din serele olandeze.Dupa un timp se redrteseaza si devin frumosi,dar cei care nu au prins de la inceput bine se duc.Eu am de la gommer de 2 ani si am primit alte specii din belgia anul trecut si erau din lastari,anul acesta am primit din nou si acestia insa pe port altoi.Interesant ar fi sa aflam ce soi este portaltoiul
 
Sus