Hibiscus Koening

Roxana

Active Member
De pe sunphoto nu se poate pune poza direct, ci numai link.
Este foarte frumos! sa te bucure cu multe flori!
 

elipopa

Active Member
multumesc frumos!
dar totusi as vrea sa stiu cum sa-l pun la prins, in pamant cu petul in cap sau in apa?
daca-l pun in pamant cat de des sa-l ud, ca sa nu putrezeasca?
 

Roxana

Active Member
Eu zi ca inradacinarea Hibiscusilor se face mai bine in pamant, cu pet. Udarea se face rar, mai ales in perioada asta cand este destul de racoare. Dar unii au obtinut rezultate bune si inradacinand butasul in apa.
 

gani

Member
am luat un hibiscus koenig de la o florarie si, dupa nici 2 saptamani, a inceput sa mi se usuce. M-am bucurat doar de doua flori... :(

nu am stiut cum sa-l salvez si nu-mi explic ce i-a provocat moartea, l-am udat dupa sfaturile florarului
 

gani

Member
michaela, sunt foarte multe varietati cu nume inventate de propagatorii de hibiscusi (multi nu se uita in arhivele IHS, se pare). sa ne amintim de cazul dainty white, vandut ba sub numele de fidji, ba sub cel de swan lake :D

probabil ca una dintre formele lui koenig a fost obtinuta din cealalta si ca propagatorul doar a pastrat numele (foarte popular, din moment ce inseamna "rege" in germana).
 

michaela

Active Member
Buba e alta(daca e sa fie, oricum e frumos :wink: )... caci eu asa am descoperit..... :oops:
Am trimis cuiva dintr-un grup de iubitori ai hibilosilor din Europa afiliat la asociatia internationala,poza cu al meu asa zis Koenig- recunosc... am zis ca-l ador oricum... si nu e Koenig ci Crown of bohemia :) eu nu sunt un om experimentat in ale lor... asa ca cer parerea altora :oops:
In fine daca cine crede de cuviinta ca e adevarat... poate modifica topicul sau nu :oops: :oops:
 

michaela

Active Member
Pai din cate am inteles variatii de culori, nr de petale apar la hibrizi.... dar... asa cum am zis si mai sus... eu chiar nu am "studiat" indeaproape, sincer mai mult decat ca exista un numar mare de specii (unora nici nu le cunosc multi cu adevarat provenienta)de la care au scos hibrizi cu crestere lenta, culori diverse, dezvoltare diferentiata.... altceva nu stiu :oops:
deci era pur si simplu o opinie a altcuiva,preluata, nu a mea :)
daca nu ma pricep- nu ma pricep :rofl:
Dar cred ca se poate dezbate acest aspect de cunoscatori de pe aici :wink:
P.S-Peggy Hendry - se pare ca are forma de... "ceasca pe farfurioara"- confuzii cred ca pot fi si printre crescatorii americani, nu doar la noi :rofl: :wink:
 

tamara

Member
In sfarsit, m-am luminat si eu cu acest hibilic :D
Nu stiam ca este asa fitos...il am de patru sau cinci ani si nu am reusit sa prind decat 2 :!:
Tot timpul are frunzele galbejite, creste f. greu, dar e bine ca face niste flori :wink:
Ce ingrasamant imi recomandati pt. el?
In general, folosesc Vitaflora.
 

tamara

Member
VioletaB a spus:
:) parerea mea este ca da.
daca are crestere lenta,nu suporta mutarile si e sensibilos la apa,e clar definitiv .... :rofl:
adica trebuie udat mai rar sau cu apa mai putina :? ca eu tot nu m-am prins de ce e atat de pretentios :cry:
 

gabrielais

Active Member
VioletaB a spus:
:) parerea mea este ca da.
daca are crestere lenta,nu suporta mutarile si e sensibilos la apa,e clar definitiv .... :rofl:
crestere lenta-Da; mutari-Nu a fost cazul, am un pervaz perfect pentru hibi si nu-i iau de-acolo ; la schimbatul in alt ghiveci nu a facut mofturi; apa primesc putintica, atunci cand am eu timp si de obicei pamantul e uscat bine...pe eticheta asa scria, ca e Koenig, mie mi se pare ca seamana, dar am zis sa mai cer pareri mai avizate :wink:
 
Sus