Hibiscus Holiday Yellow

cornelia

Fondator
Membru staff
Haideti sa va povestesc despre varietatea asta, daca dati peste ea sa stiti ce aveti de facut. In primul rand e rea de transplantare. Daca vreti s-o mutati "pe curat" se va supara tare si toate crengutele se vor vesteji. Ciudat este ca are sistemul radicular foarte mic, dar tulpina creste mult. In general creste fara ramificatii. Cand este fara ramificatii face putine flori. Abia dupa ce se ramifica, sau este condusa sa se ramifice, face si ea 2-3 flori in acelasi timp. Suporta soarele direct dar nu in iulie-august. Daca se deshidrateaza de la soare, isi revine destul de repede.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
La momentul cand il vezi pleostit si amarat nici nu mai vrei sa auzi de el. :rofl: La mine a avut cel mult 3 flori concomitent. Este agreat peste masura de musculite. Si acum ma lupt cu ele. :x
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Yep! Totul e posibil. Adicatelea e posibil sa ma poceasca pe mine musculitele iar planta sa ajunga pana la ... subsol. :tavalit:
 

Leanna

Member
:) Lasa Cornelia... ca prinde el la minte....si flori va face...si nici musculite nu va mai gazdui :hipnotizat: :hipnotizat: :visator:
 

fixpix

Active Member
aaa.... musculitze albe sau negre???

ca alea negre is tare habauce... io incerc sa le prind in zbor...da asa imprevizibile is ca musai astept sa se aseze pe ghiveci si atunci is "sitting ducks" pentru degetele mele !!!


alea albe... le prind tot cand is aterizate :)

nu mai vreau sa ma complic cu chimicale..ca acuma maj. plantelor is prin camere...si nu vreau sa imi impestritez peretii care is cam colorati :)
 

Sash

Active Member
Eu am pus printre ghivece banda adeziva pentru prins muste - la cat sunt musculitele alea negre de ametite se lipesc frecvent - nu s-au lipit toate dar ... cred ca 70-80% din ele tot s-au lipit.
 

fixpix

Active Member
eu ma joc cu ele... le urmaresc zboru... pana ametesc sau ma dor ochii...si cand se aseaza pe ceva, sunt usor de prins... ca parca nu mai au chef sa zboare...
da ciudat...cand cred ca am facut schnitzel din toate, a doua zi... ghici... roi de musculitze... si ciudat... le place ghiveciul in care am achimenes...
o sa incerc sa le ud mai putin...ca se pare ca le place umezeala!
 
D

dyayzh

Guest
Ma zapaciti :eek: De care musculite vorbesti acu Fixpix? Albe sau negre sau tonuri de gri ?? :rofl:
 

fixpix

Active Member
LOL....sash si cu mine cred ca mai mult de alea negre...

da... conteaza culoarea?

:evil:

eu stiam ca .... marimea conteaza!

:evil:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mah, nu deturnati topicul. Bine?

Musculitele la hibi sunt cele albe. Celelalte sunt in numar mic si apar rar.
 
D

dyayzh

Guest
NU deturnez topicul :) Ramanem la musculitele albe de la hibi si chiar nu conteaza ce marime au ci doar ca sunt multe si insistente :rofl:
 

fixpix

Active Member
ioi dya... sper ca inca de musculitze vbim...

:evil:

scuze cornelia... dar in calitate de masterjoy...cam asta mi-e menirea...sa ma bag in seama intr-un mod mai placut :)
 
D

dyayzh

Guest
off topic :oops: Ma roade curiozitatea:"sa ma bag in seama intr-un mod mai placut "..decat cand??? :oops: :)
 

ani

Member
Cornelia, cred ca am cumparat cu Daniela in aceeasi perioada cu tine acest hibiscus. Avea doua tulpini si l-am impartit desfacand si radacinile. S-a suparat foarte tare pe noi! :cry: Cand am ajuns cu el acasa s-au ofilit frunzele si voia sa se usuce. I-am rupt frunzele, i-am taiat ramurile la 10 de pamant si l-am tinut in punga trei saptamani. Pana la urma nu i-a mers si si-a revenit, mi-a facut si flori si acum este vesel, obraznicul!
 

fixpix

Active Member
bravo ani... mersi ca m-ai salvat!

si flori ti-a facut deja ???

apropos...... cum merg lastareii de hibi pentru mine? s-au m-ai dat uitarii ???

:rofl:
 
Sus