Hibiscus de Gradina

miki70

Active Member
Vreau sa prin si eu un hibiscus alb, am pus ochii pe o tufa din cartier si vreau sa iau cativa lastari. Tb sa astept sa faca frunze sau pot prinde de acum? Am incercat in toamna sa-i tin in apa dar nu am reusit.
 

miki70

Active Member
Sash, merci de raspuns. Cam cat de mari tb sa fie crengutele ? Maine plec cu foarfeca dupa mine :) Ii mai pun pet in cap?
 

Sash

Active Member
N-am incercat niciodata sa prind hibiscus de gradina ca...n-am gradina :( dar eu as urma regulile butasilor de hibi (de interior) in speranta ca nu-i mai mofturos decat ei si... ca mai multe conditii sunt mai bune decat mai putine. Adica... l-as pune sub pet la lumina si caldura. Cat despre dimensiuni...10-20 cm, adica 1/3 in pamant cu 2-3 noduri (muguri) si 4-5 noduri deasupra, taietura oblica...
 

miki70

Active Member
Sash multumesc pt informatii.

Intrebare pt cei care stiu cum se imbulteste prin seminte. Astazi am gasit cateva seminte de hibiscus in capsule deschise pe jumatate, oare mai sunt bune? Cum se procedeaza? Tb sa le tin in apa o zi apoi sa le pun in pamant?? Mai la suprafata sau sa le ingrop?
 

sini

Well-Known Member
Eu le-am pus direct in pamant,intr-o cutiuta,cu un cm de pamant peste ele ,fara nici un tratament si au incoltit
 

zamfira

Member
mikishor a spus:
Dar semintele mai sunt bune dc a trecut gerul peste ele? Azi le culesai din capsule.
Hibi de gradina ies usor din semintele cazute pe langa ei .Asa ca , eu cred ca iti vor incolti si tie semintele , fara probleme .
 

Sash

Active Member
popgeo a spus:
Hibiscusul Moscheoutos -Hibiscusul ierbos

Ii place multa apa si caldura, nu suporta seceta. O tufa adulta care are 10 lujeri si primeste apa suficienta poate pune un show impresionant daca primeste suficienta apa sa isi deschida toti bobocii. Se descurca bine in zonele mlastinoase.





Hibiscus Siriacus -E un copacel
gabi_gabriella a spus:
Sa-l laud si eu , e la prima inflorire
popgeo a spus:
gabi_gabriella a spus:
Sa-l laud si eu , e la prima inflorire
Superb, absolut grozav.
mirelush a spus:
Hibiscusul Moscheoutos ( cred ) :



Hibiscus de gradina :
 

Sash

Active Member
gomez99 a spus:
care dintre ei se foloseste ca gard viu?
eu am ceva cre ar trebui sa infloreasca alb, roz bleu, si mi-a fost dat pe post de siriacus/gard viu. deocamdata a inflorit numai cel bleu.

Siriacus se poate folosi cu succes pe post de gard viu, creste relativ repede si compact.
Cristiana a spus:
Siriacus se foloseste pe post de gard viu, creste relativ repede, e compact si are flori frumoase :D .
attila a spus:
Siriacus

Normal ar trebui sa fie rosu
Asa stiu ca pe un pachet de seminte asa specifica.
Eu an de zile am faccut incercari dar nu am avut noroc
Poate are cineva niste seminte proaspete Rosii!!!
mikishor a spus:
Sunt f frumosi toti si cred ca nu sunt sensibili la seceta. Cum se prind si in ce perioada? Eu as vrea sa-i las sa creasca copacei. Am vazut la gradina unui bloc unul alb -alb, fara rosul acela in mijloc. Superb!
Mirelush imi place tare mult hibicusul tau rosu din prima poza. De unde l-ai achizitionat?
Cristiana a spus:
Mikishor, hibiscusul se inmulteste prin seminte sau butas pus la prins toamna, deci acum e momentul, da-i bataie :wink: !
mikishor a spus:
Cristiana :rose: am incercat prin seminte in primavara si nu a iesit nimic. Butasul tb sa fie lemnificat? Cat de mare tb sa fie crenguta?
 

Sash

Active Member
Cristiana a spus:
Unde am citit despre inmultirea hibiscusului scria ca semintele nu trebuie sa fie stratificate (deci nu trebuiesc tinute la frig o perioada ca alte seminte) iar de butas sa fie verde, de preferinta crenguta care nu a avut flori anul acesta. Sper sa nu te pacalesc :D . Incearca cu butasi cu doua ochiuri si lasa doar frunzele din varf, si pune-l in ghiveci cu pamant cu nisip si cu pet peste el. Daca ai de unde sa pudrezi si baza cu hormon de inradacinare cu ata mai bine.

Sper din tot sufletul sa-ti mearga, oricum, avand in vedere pretul scazut al plantelor, cred ca se inmulteste usor.
sorina a spus:
Iata ce l-am contorsionat pe micutul ( unul din cei 3 de la Simonaelena , multumesc .)
Vreu sa-i dau forma de umbrela . Sper sa-mi iasa . Tineti-mi pumnii . :roll:
Gabiuta a spus:
:rofl: esti grozava!Nu te lasi..........vrei musai sa stai la umbra lui cind o fi soarele de o sulita pe cer :tavalit:
sorina a spus:
iti dai seama Gabiuta :wink: La umbra lui vom sta toata familia ! :mrgreen: :) :rofl:
 

Sash

Active Member
mirelush a spus:
Mikisor, mii de scuze , acum am vazut intrebarea !!! :oops:
Mi-a fost adus de la Oradea. Iarna se usuca inclusiv crengile, primavara ( destul de tarziu) da din nou. Nu stiu cum se inmulteste. Probabil din seminte . :?
Simina a spus:
Acesta ce soi e?

gabi_gabriella a spus:
Simina mai degraba seamana cu lavetera
mikishor a spus:
Mirelush :rose: , cu intarziere iti multumesc pt raspuns. Dc moare iarna nu prea-mi place :( , eu vreau sa ii dirijez sa creasca ca niste copacei, sa se vada din casa florile lor (stau la parter).

Se pot inmulti si prin butasi acum? Vreau sa pun in balcon intr-o jardiniera si sa fol radistim, dar de care?
Simina a spus:
gabi_gabriella a spus:
Simina mai degraba seamana cu lavatera
Multumesc pentru identificare, m-am uitat si la formatul frunzelor si e diferenta fata de hibiscusul de gradina.
gabi_gabriella a spus:
Simina a spus:
gabi_gabriella a spus:
Simina mai degraba seamana cu lavetera
Multumesc pentru identificare, m-am uitat si la formatul frunzelor si e diferenta fata de hibiscusul de gradina.
Cu placere . Si la seminte e diferenta
gabriela jalba a spus:
Am trei puiuti de hibi batuti prinsi in primavara.Sint in ghivecele. Conform protocolului,le-au cazut frunzele. I-am luat in casa,dar chiar nu stiu cum sa ma prot cu ei. Tare as vrea sa nu-mi moara ,ca sint cu floare batuta.
gabi_gabriella a spus:
Gabi, eu acum cativa ani a, primit seminte si le-am semanat prin august in ghivece , au rasarit frumos, dar fiind plantutele mici, iarna le-am tinut in casa , intr-o camera racoroasa 10-15 grade si apoi i-am plantat in gradina toamna .Iarna i-am udat cand si cand . Vreo 2 erau tare pricajiti si nu i-am plantat , asa ca au mai trecut o iarna in casa . Deja sunt marisori, unul a inflorit anul asta
 

Sash

Active Member
daisy111 a spus:
Am facut si eu rost de un mic puiut de hibi de gradina insa nu-i stiu culoarea
http://i452.photobucket.com/albums/qq25 ... C00159.jpg
L-am pus intr-un bidon taiat cu pamant si as vrea sa-l plantez acasa la mine in curte...ce ma sfatuiti sa-l plantez acum?nu e prea frig pt el?sa-l tin la bloc pe balcon pana in primavara? Chiar nu stiu cum sa procedez cu el :nu stiu:
cornelia a spus:
Tine-l in casa acum. E prea mic ca sa poata infrunta iarna.
daisy111 a spus:
Multumesc frumos Cornelia :* ,o sa-l tin in balcon(nu are nimic in balcon,nu?) si la primavara cand nu o sa mai fie pamantul inghetat o sa-l transplantez :wink: :*
ghia_don a spus:
Am si eu pe linga planta mama vreo doi pui mici de hibi, nici nu ma gindesc sa-i protejez .

Daisy, puiutul este scos din gradina? Daca da, nu va suferi de frig daca-l plantezi acum eventual cu pet in cap. Daca e crescut in casa e mai problematic...
daisy111 a spus:
E din gradina,era asa cum ai spus tu ghia_don si mi l-a scos...pai ma sfatueisti sa-l plantez direct in gradina de pe acum?sa-i pun si pet in cap?eu il tin acum pe balcon ca mi-a fost teama sa nu-l pierd.
ghia_don a spus:
Daca-i din gradina, in gradina sa fie, si pune-i caciulita sa fii sigura pe el.
Floria a spus:
In gradina blocului meu exista gard viu format din Hibiscus Syriacus cu floare simpla.
In fiecare toamna cad seminte care primavara rasar si cresc puiuti acolo in gradina.
Nimeni nu-i protejeaza iar ei cresc in fiecare an altii si iar altii.
Hibiscusul de gradina cu floare simpla rezista bine iarna chiar si puiut, este un arbust de zona 5.
Nu stiu daca si cel cu floare dubla este la fel de rezistent.
Voi scrie si despre el in primavara sau poate ca vor scrie cei ce deja au aceasta planta in gradina.
 

Sash

Active Member
daisy111 a spus:
Am si eu o intrebare,spre rusinea mea ca nu stiu :oops: ,cand infloreste si cat sta inflorit,ca trandafirii obijnuiti de fac flori toata vara,sau mult mai putin :oops: ?
Floria a spus:
Fiecare floare tine cateva zile si arbustul infloreste tot timpul din iulie pana la sfarsitu lunii septembrie chiar si putin din octombrie.
daisy111 a spus:
woa, misto ....deabia astept sa mi se faca si mie puiutii mari sa-i vad infloriti :dans: Multumesc de raspuns :*
Floria a spus:
daisy111 a spus:
woa, misto ....deabia astept sa mi se faca si mie puiutii mari sa-i vad infloriti :dans: Multumesc de raspuns :*
Daca sunt bine ingrijiti, vor face 2 -3 flori din primul an.
 

daisy111

Active Member
Am si eu o intrebare,pot creste pe balcon in ghiveci un trandafir de gradina?Am ramas din iarna un pui ce s-a facut frumos foc,plin de frunze si nu stiu daca sa il pun in gradina sau il pot creste pe balcon. :nu stiu:
 
Sus