Hibiscus de Gradina

sorina

Active Member
c

Dupa cum v-am spus am cumparat in primavara asta acest hibiscus siriacus si ....SURPRIZAAA!!!!! in virf a facut bobocei . :hug: :indragostit: :wink:

 

blueheart_d

Member
pana acum in fiecare an de cate ori scoteam buruienile din gradina, scoteam tot ce nu cunosteam a fi floare. asa am scos o gramada de pui de syriacus movuliu crescuti din semite scuturate in toamna. anul asta nu i-am mai smuls, asa ca am o gramade de puisori, care cresc si tot cresc.

ieri am vazut in fata unei case de pe langa Oradea un pomisor syriacus in forma de umbrela. atat de bine ii statea brodata cu flori albe
 

sorina

Active Member
s

Stii cumva cum sa fac sa creasca ca o umbrela ???? se poate realiza din orice planta ???
 

blueheart_d

Member
practic cred ca trebuie lasat copacul sa creasca pana la dimensiunea dorita, taiat varful si crengile de la baza in asa fel incat sa ramana doar "spitele" umbrelei, apoi mentinut la aceasta forma. sincer am vazut copacul din masina si in treacat. daca nu uit data viitoare (peste doua saptamani) opresc sa-l analizez mai bine si poate fac si o poza.
 

fixpix

Active Member
hibi de gradina ???

acuma is si io curios...

cu intrebarea... sunt altfel de hibi decat (banalii) albi si mov care apar pe la noi ...scuze de expresie "pe toate gardurile" ???

m-am uitat pe net la moscheutos sau cum le zice... si sunt varietati faine... rosii si roz cu alb... etc si cu flori imense... deci cam diferiti de cei intalniti cam la fiecare casa prin zona mea.

va rog sa ma lamuriti... si daca are cineva de dat... mai ales din cei rosii ... sunt foarte interesat!~

CALIN
 

zamfira

Member
Re: s

sorina a spus:
Stii cumva cum sa fac sa creasca ca o umbrela ???? se poate realiza din orice planta ???
Cel putin la ai mei, toate crengile cresc in sus , nici poveste de "spite " , eventual o umbrela inchisa :)
 

sorina

Active Member
s

Asa este , si la mine cresc la fel Gabi , de aceea am intrebat daca stie cineva ??? Ma rog eu am taiat frunsle si crengutele unuia f. mic sa vedem ce iese !!!! :wink: :? :(
 

Floria

Active Member
Sorina acum am reusit si eu sa stau mai mult pe forum.
Din orice fel de copac sau arbust ale carui crengi nu se rup usor, coroana ii poate fi formata si ca o umbrela. Pentru aceasta ai nevoie de trestie de 2 metri sau orice bara usoara, o asezi in plan orizontala la baza coroanei apoi legi crengutele paralele cu trestia in plan orizontal si tot asa cu mai multe trestii pentru un arbust sau copac. Cand se intaresc ramurelele, raman in forma data.
 

sorina

Active Member
f

Floria , esti o bomboana :wink: :D :)
Banuiesc ca ramurile superioare, cele de deasupra si de dedesuptul celor pe care le leg de trestie trebuie taiate . Nu???
 

calin123

Member
desigur trebuie taiate , iar daca vrei sa-i dai forma "plingatoare " la procedeul e similar doar ca la virful ramurilor prinzi niste saculeti mici cu nisip astfel incit le poti orienta cit de in jos vrei dar sa nu se rupa ( modifici cantitatea de nisip ) . Asa am vazut la o pepiniera in Ungaria , din intimplare a fost un accident si ne-au deviat pe un drum secundar pe linga pepiniera si am avut timp sa observ .

bineinteles atit la forma umbrela cit si la plingatoare ca la orice interventie importiva naturii in timp daca nu tunzi astfel incit sa-si pastreze forma ramurile noi tind sa cresaca in sus .
 

Floria

Active Member
Calin, acum spun eu ca esti o bomboana. Smecheria cu saculetii de nisip nu o stiam. Daca ai mai vazut si alte experimente de acest gen , mi-ar prinde bine sa le aflu. Sa traiesti !
 

sorina

Active Member
s

sa traiesti Calin , merci de info > Am de gind sa experimentez . Va tin la curent ....... :| :idea: :wink:
 
Sus