Hibiscus Classic Red

helisananca

Member
asa vrea sa stiu si eu mai multe despre acest hibi .. :oops: am achizitionat primul hibi e classic red,dar nu stiu,daca i place ,lumina,cat i place,caldura?? apa?acum e in balcon dar se cam ingalbenesc frunzele,are si 2 bobocei..
multumesc
 

angela draganoiu

Active Member
ii place caldura, apa cind se usuca pamantul si lumina multa, chiar si soare citeva ore pe zi, si ingrasamant la 2 saptamani. frunzele se pot ingalbeni din cauza diferentelor de temperatura, s-ar putea sa scuture chiar si bobocii asta daca nu sint alte probleme.
 

helisananca

Member
eu l-am cumparat,vineri seara ,l-am lasat la birou aici pt ca am balcon si lumina multa,dar e cam frigulet in balcon ,a stat 2 zile saracu la frig ,il bag inauntru ,cred k il iau acs diseara !
multumesc
 

angela draganoiu

Active Member
e bine sa-i faci o inspectie generala sa vezi daca nu are si alte probleme, cum ar fi ceva "nepoftiti", sau alte chestii ca sa nu te trezesti ca se duce si nu stii de ce.in principal acum cauza este variatia de temperatura care il supara.
 

aleynad

Active Member
Moderator
helisananca, nu-l mai lasa la racoarea, ii place caldura si locurile insorite :D
chiar daca ii pica frunzele, vor da altele imediat cum ii asiguri conditiile necesare
nu e o planta greu de ingrijit :D si face niste flori foarte frumoase si bogate
 

michaela

Active Member
Pai asta a zis................. :) ca doar pe rosu clasic, il are..... :), si-ar dori alte culori :wink:

In ceea ce priveste hibiscusul tau helisananca, diferenta de temperatura este cauza, Eu din primavara pana toamna tarziu tin aproape toate plantele la exterior, (si hibiscusii) el pana vineri a stat afara in soare plin si aer.... odata pus la interior are de suferit, dar nu inseamna ca-l vei pierde :wink: , asa se intampla de fiecare data la toate plantele mele cand le aduc toamna in casa...... lumina mai putina, aer la fel.... deci se adapteaza :wink:
 

michaela

Active Member
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: , Da, nu te ingrijora, insa ce sper eu, e sa nu-si piarda bobocii... in astfel de situatii , se poate intampla :(
 

helisananca

Member
nu stiu sper si eu sa nu,il cercetez zilnic,ideea e ca parca se decoloreaza si frunzele,devin un verde mai deschis,insa e la fel de tare si vanjos,
 

helisananca

Member
se ususca in continuare hibi :( se ingalbenesc frunezele tot mai rau si tot mai multe numai stiu ce sa-i fac ,se ususca si viitoarele frunzulite :(
 

helisananca

Member
ehee ce credeti Hibi meu,care se ingalbeneste el asa ca e suparat pe vremem si ca si-a schimbat locul ,acum tocmai ce si-a deschis primul boboc ,a plesnit ..cred k in 2 -3 zile se deschide :) :) ..semn bun nu asa !
 

Mali_

Member
helisanca, incearca sa il tratezi cu Atonik. Asa au patit si ai mei anul trecut cand i-am bagat in casa si i-am udat cu solutie in care am diluat Atonik si si-au revenit. Probabil ca l-ai cumparat fara ghiveci si i s-au deranjat un pic si radacinile din cauza mutarii. La mine Atonik-ul a functionat, sper sa dea rezultate si la tine.
 
Sus