Hibiscus Black Dragon

emeclau

Active Member
Chriss, eu tocmai am plantat seminte de Black Dragon...luni ...si am sesizat ca mi-au iesit 7 din 9 :) :)
daca doresti seminte, cred ca mai am cateva, daca doresti pui la anu', te rog sa ma anunti ...scrie un mp :D
Moni Trusca mi-a zis ca e un soi dificil de obtinut si dificil de intretinut
a luat premiul " The best hibiscus " pe anul 2004
este intr-adevar superb, nici eu nu m-am putut abtine!
semintele le am din Canada, le-am licitat pe Ebay
 

emeclau

Active Member
Mymo, Gommer nu are asa ceva... :D
cel putin nu in magazin( trebuie sa te uiti in webshop, nu in Gallery)
 

emeclau

Active Member
probabil e chestie de portofoliu...acolo are poze cu toate varietatile pe care le are sau le-a avut! pentru cei care au chef sa se delecteze sau cauta ceva :wink:
cica e foarte fitoasa varietatea asta si are durata scurta de viata, max. 3 ani
Moni a spus ca si ea a avut, dar l-a pierdut :(
 

emeclau

Active Member
pai cine nu ar tine poza cu frumusetea asta absoluta?? :?
ca si eu, de ma ajuta Dumnezeu sa vad o floare si sa reusesc sa ii fac si poza, in casa la loc de cinste o pun :rofl: :rofl:
 

CHRISS

Member
emeclau a spus:
Chriss, eu tocmai am plantat seminte de Black Dragon...luni ...si am sesizat ca mi-au iesit 7 din 9 :) :)
daca doresti seminte, cred ca mai am cateva, daca doresti pui la anu', te rog sa ma anunti ...scrie un mp :D
Moni Trusca mi-a zis ca e un soi dificil de obtinut si dificil de intretinut
a luat premiul " The best hibiscus " pe anul 2004
este intr-adevar superb, nici eu nu m-am putut abtine!
semintele le am din Canada, le-am licitat pe Ebay

Emeclau, multumesc mult , esti o draguta! :hug: :* Ti-am trimis PM.
:)

:eek: Luni le-ai plantat si deja au iesit?????
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
emeclau a scris:
am plantat seminte de Black Dragon...luni ...si am sesizat ca mi-au iesit 7 din 9 Zambet Zambet
Mai Claudia si microbul hibiliticilor il ai, credeam ca numai al violetelor? :rofl: :gandit: :aoleu:
 

emeclau

Active Member
Carmen, draga mea, tocmai m-a apucat...dar recunosti ca pentru asa ceva merita sa consum un pic din degetelele mele verzi, nu? :rofl: :rofl:
mai am 3 cumparati de la Gommer...iar restul sper sa-i obtin eu din seminte :)
Chriss, luni le-am plantat si pe joi deja erau 4 iesiti...restul au iesit candva pe parcurs, ca merg de 2 ori pe sapt. sa ii verific :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Merita, merita! :rofl: Dar mie nu-mi place ce am citit, ca rezista numai 3 ani, pai eu ce fac ca m-am invatat cu longevivii mei de zeci de ani!?!? :nu-mi_place:
 

ani

Member
Am avut de la emeclau trei seminte si le-am pus in medii diferite de cultura, una in pastila de turba acoperita cu perlit fin, una in cocopeat cu perlit si una in turba cu perlit. A germinat prima, cea la care am taiat cojita si a fost in cocopeat cu perlit. Le astept si pe celelalte. :wink:
 

emeclau

Active Member
eu cumpar de 1 an de pe ebay si niciodata nu am avut probleme...
vanzatorul se da peste cap sa fii multumit, pentru ca dupa fiecare tranzactie trebuie sa lasi feedback ...si toata lumea vrea unul pozitiv, adica sa aiba recomandari cat mai bune de la cumparatori
pai eu si Ani ne pricepem :wink: ...si sunt sigura ca va germina la toate fetele care au vrut seminte de la mine
problema nu e acuma...ci mai tarziu!
trebuie neaparat altoiti pe un soi de hibi obisnuit, cat mai rezistent!
aici nu stiu cum ma voi descurca! :?
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
emeclau a scris:
trebuie neaparat altoiti pe un soi de hibi obisnuit, cat mai rezistent!
aici nu stiu cum ma voi descurca! Confuz
Nu inteleg la ce te referi, la faptul ca nu ai hibi obisnuit sau la altoire? Daca ai nevoie de hibi obisnuit, iti dau eu.
 
Sus