Hibiscus alyogyne

michaela

Active Member
Am din toamna varietatea asta- are o frunza tare ciudata, deocamdata nu a inflorit-de-abia astept :D
 

michaela

Active Member
Pai aia e poza lui.... la hibiscusul meu. Ca provenienta tara lui de origine este Australia- inca nu stiu foarte multe despre el- dar aflam noi impreuna :D poate mai are cineva si ne dezvaluie mai multe despre ingrijirea lui :wink:
 

michaela

Active Member
Vai cat de misto e Cornelia!!!!
iarna cum trebuie sa-l ingrijim? la fel ca pe ceilalti tropicali? Al meu am vazut ca vrea apa.... de 3 ori mai mult :?
Al tau e.... mai frumos :visator: :rofl:

Al meu Alyogyne huegelii se pare ca rezista pana la -6 grade-sau asa am citit eu despre el, sincer avandu-l pt prima oara mi-s fost teama sa-l duc la rece si l-am tinut la caldurica :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
:eek: :eek: :eek:
WOW!
Dar voi unde ii tineti ascunsi si nu ziceti nimic de frumosii acestia?
Sa va traiasca si sa fie mereu infloriciosi!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu ma asteptam la asa reactie mai ales ca i-am mai postat pana acum. Planta a fost luata in 2008 din Spania. La mine a stat cateva luni dupa care va marturisesc ca m-am plictisit de ea: are foarte multe fite. La soare, dar nu prea la soare. Putina apa, dar nu prea putina. Ghiveci relativ mic, dar nu prea mic. Caldura, dar nu prea caldura. Te oboseste pentru ca nu-i gasesti chichita si nu cred ca poate fi vorba de adaptare in vreun fel la conditiile de sera temperata de pe la noi. Sper ca nu v-am descurajat. E adevarat, e rara, ciudata si simpatica la floare si aspect general. Dar e multa munca, pentru putinele flori pe care le face.
 
Sus