Heuchera si Heucherella

bebe Iris

Active Member
Micutele mele:
http://bebeiris.sunphoto.ro/Heuchera_si_Heucherella
Sunt inca proaspat venite la mine in gradinuta si multe nu pot sa spun despre comportarea lor in zona de N-V a tarii, dar sper sa le placa. Le-am plantat si la umbra, la semiumbra, sau soare. In anul care vine, voi vedea unde la place mai mult si unde isi coloreaza cel mai frumoas frunzulitele. :D
 

bradut

Well-Known Member
Foarte frumoase! :clap: Anul trecut, am cumparat de la Baumax 2 heuchera. Le-am luat mai mult la nimereala, fiindca nu stiam nimic despre acesta planta. Anul asta au aratat grozav, asa ca mi-am mai luat cateva. :indragostit:
 

bebe Iris

Active Member
Ce frumoase sunt!!! Ai si aramie :visator: Cea rosie e Georgia Peach, nu?
Unde le-ai plantat, la soare sau la semiumbra?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La soare se ard frunzele si treptat dispar din peisaj.Cel putin la mine asa s-a intimplat.
La semi/umbra mi-au rezistat cel mai bine.Cred ca le trebuie timp sa se adapteze si sa isi desfasoare frumusetea .Din vara pina acum nu au crescut de loc.Sa vedem la anul ce vor face.
Ca sa iasa in evidenta trebuie puse intre pilcuri de flori sa li se vada frunzele colorate.Altfel singurele :gandit: ...hmm....nu prea iti spun nimic :nu-mi_place: .Sau cite trei-patru alaturate diverse culori.Parere personala.
 

bebe Iris

Active Member
Da si mie imi place cum arata cate 3-5 alaturate :D... am vazut doar in reviste.
Se recomanda plantarea lor la soare, pentru un colorit accentuat; dar tocmai pentru ca am citit cum s-au comportat la tine Gabita in plin soare, m-am gandit sa le pun si la semi-umbra. E adevarat ca soarele de la Brasov nu este acelasi cu cel de la Bucuresti si nici cu cel de la Baia Mare si ca orice plantuta astept sa vad cum se comporta in conditiile mele. Deocamdata m-au fermecat si imi plac :D , sper sa-mi placa si la anul dupa ce se acomodeaza in gradinuta mea.
 

gabrielais

Active Member
Gabiuta a spus:
La soare se ard frunzele si treptat dispar din peisaj.Cel putin la mine asa s-a intimplat.
La semi/umbra mi-au rezistat cel mai bine.Cred ca le trebuie timp sa se adapteze si sa isi desfasoare frumusetea .Din vara pina acum nu au crescut de loc.Sa vedem la anul ce vor face.
Ca sa iasa in evidenta trebuie puse intre pilcuri de flori sa li se vada frunzele colorate.Altfel singurele :gandit: ...hmm....nu prea iti spun nimic :nu-mi_place: .Sau cite trei-patru alaturate diverse culori.Parere personala.
de acord si eu cu asezarea...tot la semi-umbra si la mine au rezistat cel mai bine...nici cele de la soare nu s-au plans prea tare, ca au primit apa destula, insa sunt mai pipernicite
 

bradut

Well-Known Member
Ramona, eu le-am plantat intr-un loc unde primesc soare doar dimineata. Nu stiu denumirea celor doua, fiindca nu aveau nicio eticheta cand le-am cumparat.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am doar una, are soare de pe la 3 dupa-amiaza si a rezistat eroic, e drept, cu udari mai dese...dar stiu ca e planta careia nu ii place soarel arzator, asa ca o s-o mut si eu :roll:
 

bradut

Well-Known Member
Da, este posibil. Am cumparat si eu cateva, in toamna, de la Diana, printre care si Georgia Peach, si aduce cu cea de la Baumax.
 

Roxana Peled

Active Member
Ale mele arata amandoua foarte bine dar stau la umbra si nu au probleme cu seceta deoarece am curtea mica si furtunul lung :)
 
Sus