Henri Matisse

anasstasia

Active Member
Un trandafir teahibrid spectaculos. Plantat in aceasta primavara infloreste abundent pentru un teahibrid. Fiecare tija tine 4-5 boboci, care se deschid unul dupa altul. Isi schimba culoarea, aparind striatii albe mai dese pe masura ce se maturizeaza floarea. Dimineata, forma florii este alungita , lunguiata, iar pe parcursul zilei capata forma clasica.

http://anasstasia.sunphoto.ro/Henri_Matisse
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mie imi place foarte mult trandafirul asta, are o floare foarte frumoasa si e si parfumat:
 

lucia2002

Active Member
gradinar1 a spus:
Lucia, sa faci o lista cu cei care-ti plac de la mine si-ti trimit butasi :D
Multumesc mult, gradinarule! Sa vad ce modificari mai fac pana la toamna, fiindca nu mai am loc in gradina, sincer am scos niste trandafiri, la poarta, in strada. Pana acum, nu au tentat pe nimeni...
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Si eu fac asa cu trandafirii care au fost sub asteptari. Am unul galben de 2 ani la poarta, a ramas acolo. Face insa mai putine flori (de fapt corect ar sa spun ca "ramane cu mai putine flori" :rofl:
 

lucia2002

Active Member
Caramell a spus:
Si eu fac asa cu trandafirii care au fost sub asteptari. Am unul galben de 2 ani la poarta, a ramas acolo. Face insa mai putine flori (de fapt corect ar sa spun ca "ramane cu mai putine flori" :rofl:
Eu chiar ma gandeam sa deschid un topic dedicat schimburilor de trandafiri, asta ca sa nu-i mai scoatem la drum, pe cei care fie ca nu ne plac, fie ca ne plistisesc. Eu sunt in situatia de a avea prea multe tufe de acelasi fel...
 

lucia2002

Active Member
anasstasia a spus:
Am scris, insa nu stiu ce nume sa-i dau topicului. Ma ajutati?
Oana, iti dai seama ca trag cu ochiul la topicul asta!
Da-i si-o denumire ca eu acu' s sa sunt cu cu sortu-n gat, caci am de facut niste snitele si nu ma pot gandi la trandafiri
 

LadyBug

Well-Known Member
Sunt superbi trandafirii "stripped", eu ma tot uit dar nu am gasit inca la un pret acceptabil. Cred ca o sa fac un sacrificiu si o sa iau din afara la preturi "de afara", ca la noi se gasesc foarte greu. Daca faceti comanda pe undeva unde au preturi mai mici, sa-mi spuneti si mie.
 
Sus