Hemerocallis

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
As zice ca sa il pui in ghiveci si dupa ce ii trece floarea sa il tranferi in gradina.Socul termic sa nu fie prea mare fiindca la voi e inca foarte racoare si pamintul destul de rece.Macar te bucuri de flori inaintea noastra :)
 

albela

Active Member
Nu cred ca e tija :( . Am deschis pachetul aseara. Asa arata

Am de gand sa il pun totusi direct in gradina :? . Ce ziceti?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Am cerut si eu o oferta la Anthesis (Sahin) si au vreo 30 de soiuri de hemerocallis cu preturi intre 8 si 15 RON.
Eu am ochit vreo 3 soiuri pitice (max 40cm) - Bumblebee Bouquet, Pardon Me si Penny's Worth.
http://www.anthesis.ro/cataloage/Hemerocallis2008.pdf
Dupa ce am vazut catalogul de pe site m-am indragostit de floricelele astea...si cand te gandesti ca eu vroiam bujori de la ei...
 

v.cristina

Active Member
gradinar1 a spus:
Am cerut si eu o oferta la Anthesis (Sahin) si au vreo 30 de soiuri de hemerocallis cu preturi intre 8 si 15 RON.
Eu am ochit vreo 3 soiuri pitice (max 40cm) - Bumblebee Bouquet, Pardon Me si Penny's Worth.
http://www.anthesis.ro/cataloage/Hemerocallis2008.pdf
Dupa ce am vazut catalogul de pe site m-am indragostit de floricelele astea...si cand te gandesti ca eu vroiam bujori de la ei...

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: faiana treaba! unde dai si unde crapa??
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
A crapat in ambele parti, crede-ma...adica in loc de doua soiuri de bujori am ajuns la bujori+ crin+ hemerocallis... :rofl: :rofl: :rofl:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Am dorit sa deschidem aces topic pt a putea ajuta membrii forumul sa faca diferenta intre crini si hemerocallis.

In engleza se numeste Daylily pt ca floare dureaza in general o zi, dar fiind multe flori pe o tulpina perioada de inflorire poate fi mult mai mare.
Principala diferenta esta ca hemerocalisul nu are bulb ci o radacina.

Alte citeva diferente:
De obicei hemerocallisul este foarte rezistent si putin pretentios, florile si frunzele sint comestibile. Hibrizii mai noi pot sa fie insa mai pretentiosi.

Exista si hemerocalis care este vesnic verde (dar de obicei mai pretentios cu caldura) cit si hemerocalis care are sezon de repaus in perioada calduroasa.

Iata citeva aspecte de exceptie de la hibridizatorii din Canada.

http://www.distinctly.on.ca/chs/awards/

Spre deosebire de crini, hemerocallisul poate sa trimia mai multe tulpini florale pe an si poate sa infloreasca pe o perioada mai indelungata.

Varietatea Stella D'Oro a fost prima varietate care infloreste mai tot timpul anululi. Din pacate gena care determina inflorirea aproape continua este recesiva si se manifeste mai greu la noii hibrizi.
Totusi un hibridizator pasionat a reusit sa izoleze aceasta gena in hibrizii lui si in felul asta au fost create mai multe varietati care infloresc in valuri succesive o foarte buna parte din an.
Aceasta colectie se poate gasi sub numele de Happy Ever Appster.

http://www.perennials.com/hea.html

Probabil voi putea pune citeva poze cu cei de la mine din gradina anul asta.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu am facut o pasiune recenta pentru ei asa ca vi-l arat pe primul inflorit anul asta:

Se numeste Bumblebee Bouquet :oops: (mi-a placut si numele) :rofl: :rofl: si urmeaza sa infloreasca in gradina mea Penny's Worth, Siloam Green Diamond si Pardon Me (ma distreaza de minune sa tin minte cum se numeste fiecare).
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Eu am numai citeva feluri moemntan dar inca astept sa infloreasca. Unul mai deosebit care il am se numeste Moses Fire.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Draga Geo, le astept (pe pozele cu my dear Moses) ca pe pomul laudat!!!
Ar fi interesant sa gasim detalii despre metodele de inmultire precum si furnizori, ce zici???
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
gradinar1 a spus:
Draga Geo, le astept (pe pozele cu my dear Moses) ca pe pomul laudat!!!
Ar fi interesant sa gasim detalii despre metodele de inmultire precum si furnizori, ce zici???
Se inmultzesc ca nu mai poti sa scapi de ei (majoritatea, nu toti), furnizaori sint o gramada. Partea buna e ca bobocii sint comestibili...;-) dar numai unii au gust bun...;-)

Mie imi plac mai mult aia dublii...dpdv estetic evident...
 

mirela06

Active Member
Daysi. Sunt plin pe aici, chiar si prin santuri, pe unde nu te astepti. Cred ca i-au aruncat oamenii ca se inmultesc excesiv, vorba lui Popgeo. M-ar tenta si pe mine, dar unii deosebiti. Mai ma gindesc si mai astept :D
 

mirela06

Active Member
Popgeo. Daca sunt si v. verzi, taaare m-ar interesa, sau cei comestibili. Daca -mi poti da o relatie, o idee, astept sa ma lamuresti pe pm. Multumesc.
 

IZA

Active Member
Am vazut in expozitie la Timisoara multe feluri dar cam scumpicei zic eu, 15 lei bucata. :D
 
Sus