Hemerocallis

IULIA

Active Member
dak zici tu...mie mi se parea o culoare cam stearsa. da, era o teracota deschis. :( :? :|
 

ghia_don

Active Member
Stella de Oro

Imi place ca e piticut. A inceput sa infloreasca in august si are si acum bobocei pe tija.
 

fixpix

Active Member
daaa.... la noi hemerocallis are doar max. doua variante... aia imensa, cu frunzele luuungi si tijele florale si mai si... unele cu usurinta ajung la peste 2 m inaltime... si florile asa mai portocalii - caramizii...
din astia avem si noi in gradina o-io-ioi... si tot ii mai scot sa nu se extinda.... dar daca ramane un mic cartofior... precis se face planta din el... (radacinile au niste cartofiori... un fel de rizomi banuiesc).

si am mai vazut o varietate mai pitica, cu flori galbene...

dar am primit de la o prietena din anglia care cultiva n-shpe varietati de irisi si daylily (hemerocallis) vreo 15 varietati de irisi si vreo 10 de crini din astia... sper ca la primavara sa vad culorile pe viu... mi-a aratat poze cu toate... si sunt foarte interesante si ca si culoare, si textura... flori simple, duble, cretze....

abia astept primavara... si irisii primiti sunt promitatori!
 

IULIA

Active Member
si noi poze sa te credem :!: :rofl:
ca altfel...stii tu....la cornite facem poc poc....
pe bune

hai cu poze.poate dai si tu vreun cartof pe la aia doritorii :? :? :eek:
 

fixpix

Active Member
pai pozele numai la primavara...ca abia i-am primit si plantat in gradina...

de dat am destui din aia banali... portocalii/caramizii care cresc maaari!

:D
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
:eek: Nu mai postati oameni buni poze cu minuni!!!Iar visez la noapte flori....
 

ghia_don

Active Member
Daca vrei sa-i plantezi in gradina, mai asteapta putin sa se incalzeasca afara, dar daca ii pui in ghiveci si acum ii poti planta, si-i tii la lumina multa si mai racoare.
 

albela

Active Member
Pentru gradina l-am cumparat. Cand se mai incalzeste il plantez. Pana atunci sa ii pun putina apa dain cand in cand?
 

v.cristina

Active Member
la racoare-racoare nu frig-si intuneric cel mai bine ..fara apa
cand il plantezi sa tii cont ca se fac tufe si au nevoie de ceva spatziu


bafta!
 

albela

Active Member
albela a spus:
Asta am cumparat eu azi

Cand sa il plantez?
Am verificat ieri caserola in care era dumnealui si am constatat ca a crescut o tija sau o frunza luuunga tare. Cred ca are cam 15 cm. Trebuie sa il plantez imediat. Sa il pun afara sau in ghiveci? Mentionez ca a stat la racoare (5-6 grade) si cu putina lumina. Nu am umblat deloc la ambalaj. Oricum am avut o surpriza, ma asteptam sa aiba muguri dau nu sa fie ditamai planta.
 
Sus