Hemerocallis

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cred ca tocmai de-aia! E un fel de "scuza-ma ca sunt cel mai dragut din gradina!!"
Pacat ca floarea tine chiar o zi, din fericire compenseaza prin numarul mare de inflorescente pe o tija asa ca in fiecare zi se mai deschid una-doua floricele
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Si ultimul inflorit - Siloam Green Diamond:

Are floarea mai mare in diametru comparativ cu ceilalti si este un galben-verzui foarte interesant.
 

lelia

Well-Known Member
Deosebite aceste flori ,gradinar1 sa-ti traiasca :D
Si eu imi doresc, macar o nuanta ,daca nu mai multe .
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, lelia! E una dintre florile pe care merita sa le ai in gradina pentru ca infloresc abundent si sunt foarte decorative. Eu cu siguranta imi voi imbogati colectia in toamna, de-abia astept sa-mi mai iau.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mihai, cum am mai spus eu pe toti i-am cumparat de la Anthetis in primavara asta. Au in jur de 30 de soiuri disponibile iar catalogul cu acestea il gasesti pe site-ul lor.
Off-topic: eu sunt in primul an de experimente in gradina si inca evaluez fiecare plantuta pe care o am. Printre ele, hemerocallisi cu siguranta au primit nota maxima asa ca nu numai ca vor ramane in gradina dar imi voi si imbogati colectia :D
 

Mali_

Member
gradinar1 a spus:
Mihai, cum am mai spus eu pe toti i-am cumparat de la Anthetis in primavara asta. Au in jur de 30 de soiuri disponibile iar catalogul cu acestea il gasesti pe site-ul lor.
Off-topic: eu sunt in primul an de experimente in gradina si inca evaluez fiecare plantuta pe care o am. Printre ele, hemerocallisi cu siguranta au primit nota maxima asa ca nu numai ca vor ramane in gradina dar imi voi si imbogati colectia :D
Multumim mult pentru acest off-topic. Si eu sunt in primul an de experimente si imi voi comanda si eu hemerocallis pentru anul viitor.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cu placere, Mali. Si propun sa deschidem un topic pe tema evaluarii experientelor de pana acum cu gradinaritul ca sa invatam unii de la altii :D
 

Mali_

Member
Eu sunt de acord. Cred ca tot la sectiunea plante de gradina si il putem intitula "plante nepretentioase" sau "plante pe care le mai vrem si anul viitor in gradina"
 

Mali_

Member
Asa cum mi-am promis anul trecut, am achizitionat si eu cativa himerocallis. Oare sa ii pun acum in pamant sau sa mai astept?
 

dana_rusu

Member
pune-i in pamant cu proectie minima ,apa in primul an si sigur vor inflori ,ai mei anul trecu mi-au inflorit cu oaa seceta aia.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mali, ma bucur sa te revad!
Poti sa-i plantezi linistita, vor fi ok! Ai mei au ramas peste iarna in gradina, vom vedea cum au evoluat in curand, cand vor inmuguri.
Eu inca nu am reusit sa comand noi varietati de hemerocallis dar asa cum spuneam, sunt pe lista mea.
 

Mali_

Member
Eu am gasit la Praktiker si nu ma puteam hotari, asa ca am luat toate varietatile disponibile. Noroc ca erau doar 4, ca altfel iar depaseam bugetul. :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Vreau si eu!!!
Cat era un bulb la Praktiker? si ce varietati ti-ai luat??? :)
Eu le-am scris celor de la anthesis dar nu au inca oferta pregatita, ma vor anunta cand e dispobilila...
 
Sus