help ...

elenaraluca

Member
multumesc frumos,isabella.Asa am sa fac. :*
Eu am zis sa le dau apa sa se grabeasca sa faca pui si ele ma saboteaza.Poftim de vezi :roll:
 

Georgipuia

New Member
Fetele.. revin si eu cu o problema postata aiurea saptamana trecuta :? ... Am un ficus pitic si nu-i merge deloc bine... cand m-am casatorit si mutat am luat floarea cu mine, dar acum stam pe nord si cam nu i-a mai mers bine de 7 ani, dar acum parca e si mai rau... Am sesizat prezenta unor formatiuni pe verso frunzei, dar nu garantez ca nu ar fi ceva normal... imi puteti confirma?



Si ca sa fie totul si mai dezastruos... m-am gandit ca o fi avand si ceva in pamant si cum nu-l mai schimbasem de mult m-a apucat acum harnicia... :cry: de o saptamana de cand i-am umblat la pamant si deranjat radacina ii cad frunzele intr-o veselir.. e galben tot... oare il mai salvez? :cry: :cry:

Astept cu mare nerabdare raspunsul vostru... :( si multumesc anticipat!
 

isabella

Active Member
Georgipuia, e posibil ca formatiunea aceea alba sa fie paduchi lanosi de care scapi destul de greu insa nu imposibil :D pentru ca plantuta ta permite spalarea frunzelos cu apa si spirt . Asteapta si alte pareri si daca sunt paduchi lanosi tasteaza la ''cautare'' paduchi lanosi in cadrul acestui forum si vei gasi acolo informatiile necesare pentru a scapa planta de ei.
 

karmenutza

Member
Aia din poze sunt paduchi lanosi. Am avut si eu la unele plante. Am scapat de ei cu betisoare cu vata (de urechi) imbibate in apa cu spirt, jumi-juma. Cam la 10 zile am repetat operatiunea, de vreo 3 ori. Trebuie sa iei fiecare frunza in parte la pigulit si pe lastarii tineri.
Despre pozitionarea pe nord....ficusul trebuie sa-l tii chiar in geam ca sai-i mearga bine. Sau foarte aproape de geam. Eu asa il am. Nu stiu ce-o sa fac cu el cand se face mare. Acum sta chiar pe pervaz.
Succes!
P.S. De cate ori ii schimbi locul sau daca il ia curentul (frigul), ii cad frunze. Incearca sa-l muti cat mai putin de colo-colo. Gaseste-i un loc langa fereastra si nu-l mai muta.
 

Georgipuia

New Member
Al meu este fix in geam si fiind mare (1,5-1,8 m) sta pe pardoseala... dar acum sa vad ce frunze ii mai raman, ca astea de se ingalbenira le pierd sigur... :cry: aveti idee daca marele rau i l-am facut schimband pamantul? Sau paduchii il afecteaza in asa masura? eu sper sa-si revina? :roll:
 

isabella

Active Member
Oricarei plante ii trebuie o perioada de acomodare cu noul pamant insa raul mare eu cred ca l-au facut si il fac in continuare paduchii :( Te sfatuiesc sa il cureti cat mai repede cu putinta.
 

karmenutza

Member
Paduchii, nu pamantul. Daca ai tras de colet si ai rupt si radacinile...... :( si de acolo. Cel mai sigur e sal muti in alt ghiveci cu tot cu colet. Sau sa scoti pamant de la suprafata si sa-l improspatezi doar pe ala. Nu stiu cat ai tras de ele...
Astea care s-au ingalbenit vor cadea. Daca il cureti la timp si foarte bine, ii vor da alte frunzulite, stai fara grija!
 

Georgipuia

New Member
Banui ca "colet" e radacina de baza cu pamantul dintre radacinute, nu? :roll: daca e asa nu am umblat.. am ceva experienta la flori si macar atata rau zic eu ca nu i-am facut... ceva firisoare subtiri de radacina s-au rupt, dar foarte putine... O sa incep din seara asta cu tratamentul.. astept si raspunsul lu Rodica legat de "metoda naturista"... dar intru drastic in paduchi chiar de azi... :roll:
 

karmenutza

Member
Atunci....daca nu ai desfacut radacinile....paduchii! Trebuie sa ai foaaarte multa rabdare. Si peste o saptamana, 10 zile iar il iei la despaduchiat si tot asa, pana scapi de ei.
Bafta multa si sa ne spui cum merge in continuare ficusul tau!
 

Georgipuia

New Member
Daca v-as face acum o poza... cred ca ii declarati decesul... :cry: aseara nu m-am putut ocupa de el, ca avem maine pomana si am alergat pentru cumparaturi, in seara asta plecam la tara, revenim maine seara... dar daca nu reusesc maine, il rezolv duminica... neaparat... :roll:
 

Chiquitita

Member
aceeasi problema am avut-a si eu la un benji, numai ca acea formatiune de la baza frunzei nu semana cu o ganganie ci mai degraba cu zaharul.
 

Georgipuia

New Member
Fetelor... situatia e grava :cry: :cry: :cry: ... am revenit de la tara si cand m-am dus la ficusul meu... mai avea 20% din frunzis... s-a speriat si sotul cand l-a vazut... i-am facut si foto, dar nu pot acum sa o postez... l-am scuturat bine de frunzele moarte, l-am pigulit de paduchi cu betisor de urechi inmuiat in apa+spirt... si l-am spreiat bine de tot cu mospilan... acum... cu Dumnezeu inainte... :roll:

Preventiv am adunat niste puiuti de prin alte parti sa-i pun sa faca radacinute si daca e sa pateasca asta al meu ceva definitiv sa incerc sa-mi prind altii...

Mai grav este ca am descoperit si la sotul la munca, tot pe ficusi pitic, 3 la numar, dar din aceia imensi de 2,2 m paduchi lanosi si acolo chiar nu vad cine o sa-i piguleasca... i-am dat insecticit sa-i stropeasca si pe aia, dar de pigulit m-as mira sa aiba cine sa-i ia la manuta... :( aveti alta idee.. ce sa le mai punem in pamant? citeam de apa cu tutun.. credeti ca merita incercat?
 

isabella

Active Member
Incearca sa il si pulverizezi cu apa si spirt pe al tau dar nu acum, lasa-l sa respire putin... peste 6-7 zile . Stropeste-l timp timp de o luna , saptamanal :D Poate incerca si sotul la lucru metoda asta, nu e atat de drastica si poate sa dea rezultate bune . Bine-nteles ca e indicat sa se si curete dar daca nu se poate...macar atat.
 

Georgipuia

New Member
Sa va arat pozele cu ficusul? macar sa stiu daca pot fi incurajata sau nu... :cry:

.. si pana nu demult arata cam asa...

O sa-l tin sub stricta supraveghere si tratament... oare sa-i mai pun si in pamant ceva? citisem de niste granule? ia sa caut sa vad... :?
 

Georgipuia

New Member
E intr-o stare jalnica... nu am mai gasit decat ff razlet cate un paduche... week-endul asta nu l-am mai stropit ca abia am avut timp sa-mi termin curatenia de Paste... ii mai cad cateva frunze... sa vedem... banui ca e de durata starea asta... :?
 
Sus