Help! Un soricel...

FlorentinaS

Member
Experienta noastra cu soricei- in casa, in garaj si in curte.
In casa, in primul an, am aflat ca au ajuns in pod, urcand pe exteriorul casei (habar n-am cum ajungeau sus). Tavanul e ceva usor- rigips, vata minerala si noi ii tot auzeam fosgaind prin pod. Au coborat prin baia de la etaj, gasind niste gaurele pe langa tevile de apa. Au intrat asa 6 in casa, unul cate unul. Ne-am imbolnavit si noi de nervi pana i-am prins, tot unul cate unul, cu capcane si diverse bunatati. Noroc ca ai nostri nu erau mofturosi si au mancat de toate, de la mamaliga pana la carnaciori :)
Dupa ce am aflat pe unde apar tovarasii, am umplut absolut toate gaurile din casa (in special bai) cu silicon si nu a mai intrat niciunul. Preventiv, am pus in baie cartoane cu lipici, dar nu a mai aparut nimeni.
Ca sa nu ii mai auzim noaptea cum umbla prin pod (pt ca podul nostru e comun cu al vecinilor) avem in dormitor, pe dulap, aparat un ultrasunete. Functioneaza, in sensul ca vin deasupra camerei, dar ii deranjeaza zgomotul si se intorc repede de unde au venit :)
Pt garaj, podul garajului si curte avem pregatite cartoane cu lipici (in zonele ferite, sa nu ajunga vrabiile/porumbeii la ele) si capcane de-alea cu arc. Cele din urma nu sunt infailibile, in schimb cartoanele cu lipici sunt fara gres! La soareci,la sobolani nu as garanta, pt ca intr-o noapte a disparut cartonul cu totul si credem ca doar un sobolan care s-a prins in el a fost in stare sa plece pe sub gard cu tot cu carton...
 

gabrielais

Active Member
Florentina, bine ca ati scapat de "lighioane"...
la noi de 2 saptamani nu s-a mai prins nimic in capcanele cu lipici (si la mine astea au dat rezultatele cele mai bune)..sper ca am scapat definitiv de ei...si iti voi urma exemplul: voi acoperi toate gaurile de pe langa tevile de apa...ca cine stie cu ce vizitator ma mai trezesc misunand prin casa.. :rofl:
adevarul e ca nici nu puteam dormi gandindu-ma ca pe langa mine s-ar putea plimba peste noapte vreo vietate din asta purtatoare de microbi...brr..
 
Sus