Help: tratament impotriva musculitelor "capoase"

lorandt

New Member
am si eu o problema cu musculita alba de sera! nu moare de la nici un tratament chimic. Este imuna la tratamente! am niste sere cu tomate si ii atac puternic de musculite. Am auzit despre tratament cu sapun de potasiu dar nu stiu multe despre el. De unde sa poate cumpara sau o adresa de unde se poate comanda. Si dozele de administrare. Multumesc pt atentie tuturor
 

Roxana

Active Member
Musculite albe

Pentru musculitele albe ''de apartament'' eu am folosit Mospilan. Fuchsia mea a avut aceasta problema. Dar nu stiu daca e bun si pentru tomate. :oops:
 

Alinuca

Member
Eu am folosit Talstar si mi se pare foarte bun.Sunt foarte multumita de el.Ai putea incerca.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu cunosc tratamentul cu sapun de potasiu cert e ca Mospilanul poate avea rezultate bune. Insa, daca prepari solutia intr-o concentratie prea mica "zburatoarele" isi vor dezvolta rezistenta. In mod normal un plic de Mospilan se amesteca in 10 L de apa (ba chiar 8 L daca zici ca e vorba de un atac masiv). Amesteci bine solutia si stropesti plantele pe toate partile. Este posibil, daca zici ca-s tare capoase, sa fie nevoie sa repeti tratamentul dupa cateva zile.

Talstarul se foloseste mai degraba ca acaricid, mai putin ca insecticid, dar il poti folosi si pe el in alternanta cu Mospilanul.

Poti cumpara aceste substante din farmaciile fitosanitare (nu din florarii). Preturile sunt mici si substantele rezolva in general problemele pentru care sunt cumparate.
 

ionascus

Active Member
Boli

Langa rosii sa plantezi,de acum incolo plante santinela:busuioc sau galbenele....insectele fug...nu le plac substantele eterice emanate de aceste doua plante...este incercata....
 

Fleur

Active Member
Poate fug altele dar musculitelor le place si busuiocul si galbenelele :) Cel putin la mine e plin busuiocul de musculite albe :roll:
 
Sus