Help! Moare o Sageretia

CarolSara

New Member
Buna ziua! Va cer sfatul in legatura cu bonsaiul meu Sageretia cumparat acum 10 zile de la Dedeman. I se pateaza frunzele cu maro, ca rugina, apoi se ingalbenesc si cad in ritm accelerat. Il tin la un geam orientat spre sud, in casa si nu-l ud prea mult insa il pulverizez cu apa. Tot astept sa se acomodeze, dar nu da semne, dimpotriva. Nu am vazut paraziti pe el. In disperare de cauza, azi l-am transplantat desi stiu ca nu se recomanda cand planta e slabita. Habar nu am ce are si ce as putea sa mai fac. Astept o parere. Multumesc.
 

crysty

Active Member
Buna seara , nu cunosc sageretia, am facut niste cautari pe internet si am aflat ca este un arbust subtropical de prin asia si africa si care este produs in masa ca bonsai in china. Se pare ca este din foioase deci ii cad frunzele iarna, frunzele sunt folosite la ceai in china si au proprietati antiseptice si sunt puse pe rani mici precum taieturi usoare, zgarieturi. Planta produce fructe mici care sunt comestibile.
Ingrijirea lui ca bonsai se poate citi aici https://www.bonsaiempire.com/tree-species/sageretia-theezans care ar trebui sa fie aceeasi chiar si pentru alta varietate.
Cand mai cereti ajutor despre plante sa postati si niste poze indifaerent cat de rau arata planta . Frunzele ca rugina pot fi si de la insuficienta apei .
Daca vroiati un bonsai ati putut lua un buxus sau ceva mai apropiat de conditiile din tara noastra si ati transplantat si tuns mai tarziu adica sa va faceti bonsaiul cu mana dumneavostra . Buxusul de exemplu este vesnic verde , ienuparul la fel, lemnul cainesc (ligustrum) care si asta folosit ca gard viu ca buxusul. Astea pot supravietui usor.
Ca sa va dau raspuns la intrebare , de obicei se recomanda un antistres pentru plante cum ar fi Amalgerol sau Aurora dar se stie ca plantele mor de obicei cand sunt luate din conditiile lor controlate si nu se pot adapta la om in casa. Cineva spunea ca o planta din comert ca sa se adapteze la pamant nou, ii trebuie pus cam cate o lingura de pamant de flori odata la nu stiu cat timp peste cel original din vas si abia dupa cateva luni de zile sa se faca transplantarea.
 
Ultima editare:
Sus