Help, mi se usuca tuia!!!

amicando

New Member
In primul rand buna ziua tuturor!
Urmaresc de ceva vreme forumul dar acum am o problema si m-am hotarat sa scriu
Asadar, am cumparat cateva tuia, unele mai mari, altele mai mici, cam intre 40-180cm. Le-am plantat (sul lutos), mocirlit, udat, am avut norocul de acea perioada de ploi de acum cateva saptamani, in fine... Acum observ ca usor-usor incep sa se usuce, dinspre interior spre exterior, mai ales cea mai mare care are aproape 2 m.
Ce se intampla, ce pot sa fac?
Multumesc!
 

albela

Active Member
Intradevar, problema cu cainii e una serioasa. Mie mi s-au uscat cativa thuja la care a avut acces cainele. Si procesul e rapid, daca dumealui obisnuieste sa viziteze des zona :( .
 

amicando

New Member
Multumesc Violeta!
Am luat deja niste ingrasamant pentru conifere (banuiesc ca thuja se incadreaza aici, nu?) de la Brico si o sa-l pun. Sper sa fie ok! Oricum, nu-s probleme cu cainii!
 

Fleur

Active Member
Nu cred ca e potrivit sa-i pui ingrasaminte acum cand intra in repaus. Asa cum a spus si Violeta poate parea ca se usuca, dar numai in primavara vezi daca s-a uscat ori ba. Si eu m-am speriat in prima toamna dar s-a dovedit alarma falsa.
 
In primul rand buna ziua tuturor!
Urmaresc de ceva vreme forumul dar acum am o problema si m-am hotarat sa scriu
Asadar, am cumparat cateva tuia, unele mai mari, altele mai mici, cam intre 40-180cm. Le-am plantat (sul lutos), mocirlit, udat, am avut norocul de acea perioada de ploi de acum cateva saptamani, in fine... Acum observ ca usor-usor incep sa se usuce, dinspre interior spre exterior, mai ales cea mai mare care are aproape 2 m.
Ce se intampla, ce pot sa fac?
Multumesc!
Sunt afectate de o boala. Citeste aici:http://www.botanistii.ro/forum/info...bp_reply_to=6071&_wpnonce=ec6cda901f#new-post
 

LadyBug

Well-Known Member
Am citit undeva ca e posibil ca pamantul sa fie prea greu, mai ales daca spui ca e lutos, poate ca mai trebuie adaugata niste turba.
 

LadyBug

Well-Known Member
O fi veche postarea, dar eu am vazut problema asta la tuia pe la 2 sau chiar 3 vecinii lipiti de mine, asa ca sunt curioasa cum e, daca se imprastie, ca am plante pe gard cu unul dintre ei si mi-a si aterizat tuia unuia in gradina.
 
Am "aterizat" aici :) avand probleme cu tuia si cautand cauza si solutia problemei. Pe urma m-am documentat de pe alte site-uri si am zis sa impartasesc cu voi informatia poate mai e cineva ca mine care cauta raspunsuri si sa le gaseasca :p
 

nicu

New Member
Salut.Vara trecuta m-i s-a uscat trei tuia la rand(dintr-un sir de 18 bucati),cu o distanta intre ei de 1,75 metri si o inaltime de 2,5 - 3 metri.s-au uscat primii trei dinspre sud dar al treilea este uscat doar jumatate,adica pe partea de sud,presupun ca din cauza soarelui.ii am de peste 5 ani adusi de mici din Bulgaria dintr-o zona mai muntoasa,acum au peste 2,5-3 metri inaltime.si ceilalti doi tot asa au inceput sa se usuce.nu prea stau pe-acolo,am fost ocupat,m-am dus mai rar anul trecut deci i-am udat mai putin dar cand am ajuns acolo si i-am vazut cum aratau i-am udat din abundenta si mai ales pe frunze si asa cred ca l-am salvat pe al treilea(jumatate)sau poate caci intre timp a venit toamna.am mai avut probleme cu unii din ei acum cativa ani cand au fost mai mici m-i sau uscat 9,dar atunci am zis ca nu si-au format radacinile fiind mici.Anul trecut am luat 3 din Dedeman,mici.am observat un lucru,din trei doi sunt linga fantana si au beneficiat de apa multa,cel mai aproape de fantana este cel mai frumos,cel mai indepartat (din cei trei luati odata)pe care l-am udat foarte putin s-a uscat.Ce am mai observat.avand pomii mari cand bag mainile in ei si-i desfac in interior sunt frunze uscte.parerea mea,acele frunze uscate se gasesc numai in interiorul coroanei deci nu au acces la razele soarelui.
 
Sus