Help Luleaua Turcului!

Delia Calinescu

New Member
Am achizitionat o planta numita Luleaua Turcului si nu stiu cum sa fac sa se prinda. Am plantat-o acum 4 zile si nu da nici un semn. Help
 

crysty

Active Member
Cand cumparati arbusti sau pomi fructiferi sau arbusti urcatori precum luleaua turcului de la supermarket va uitati la produs sa fie in viata adica sa se vada macar niste muguri pe bete sau faceti testul cu unghia pe coaja butasului nu va bazati doar pe principiul ca o sa scoata muguri de pe batul gol pentru ca am vazut destui butasi la supermarket care aveau batul uscat sau se uscau si care nu mai aveau nicio sansa.
Zgariati cu unghia tulpina (daca este lemnificata si nu are frunze deloc) si vedeti daca mai este verde sub coaja . Fara o poza pusa pot crede ca ati cumparat un butas care era pe duca inca din magazin.
Unii butasi mai vin in pachet cu radacina infasurata in folie alimentara , trebuia scoasa folia altfel putrezesc radacinile.
Daca totusi avea crengute aparute nou din supermarket si erau galbene atunci nu trebuia plantata imediat afara din cauza ca acele crengute sunt prea crude, aparute la intuneric si odata plantate afara sunt arse de soare chiar daca e primavara deci nu trebuia plantata imediat daca avea crengutele cruzi galbene.
Deci conteaza foarte mult cum arata butasul la cumparare. Butasii la magazinele de bricolaj (dedeman) sunt adusi de obicei inca de pe la mijlocul lui februarie si cei ce cumpara tarziu gasesc pe raft ramasi doar butasii refuzati de clienti . Am vazut asta.
Daca ati cumparat butasul in ghiveci atunci nu trebuia deranjat pamantul de pe radacini deloc .
Ma indoiesc ca Amalgerolul sa ajute cu ceva dar daca aveti amalgerol de la fitofarmacie la indemana nu ar fi rau sa il stropiti un pic cu o solutie preparata daca butasul arata atunci excelent si cu frunze in momentul transplantarii.
 
Ultima editare:

Delia Calinescu

New Member
Cand cumparati arbusti sau pomi fructiferi sau arbusti urcatori precum luleaua turcului de la supermarket va uitati la produs sa fie in viata adica sa se vada macar niste muguri pe bete sau faceti testul cu unghia pe coaja butasului nu va bazati doar pe principiul ca o sa scoata muguri de pe batul gol pentru ca am vazut destui butasi la supermarket care aveau batul uscat sau se uscau si care nu mai aveau nicio sansa.
Zgariati cu unghia tulpina (daca este lemnificata si nu are frunze deloc) si vedeti daca mai este verde . Fara o poza pusa pot crede ca ati cumparat un butas care era pe duca inca din magazin.
Unii butasi mai vin in pachet cu radacina infasurata in folie alimentara , trebuia scoasa folia altfel putrezesc radacinile.
Daca totusi avea crengute aparute inca din supermarket atunci nu trebuia plantata imediat afara din cauza ca acele crengute sunt prea crude, aparute la intuneric si odata plantate afara sunt arse de soare chiar daca e primavara deci nu trebuia plantata imediat daca avea crengutele cruzi galbene.
Deci conteaza foarte mult cum arata butasul la cumparare. Butasii la magazinele de bricolaj (dedeman) sunt adusi de obicei inca de pe la mijlocul lui februarie si cei ce cumpara tarziu gasesc pe raft ramasi doar butasii refuzati de clienti . Am vazut asta.
Daca ati cumparat butasul in ghiveci atunci nu trebuia deranjat pamantul de pe radacini deloc .
Va multumesc nespus pentru raspuns!

Am cumparat butasul de pe planterra.ro. Planta este verde. Astept sa vad ce se intampla. E plantata de o saptamana. E nuda cu doua crengi verzi ( verificata). Ma gandeam daca exista vreo metoda de a o stimula sa faca muguri...va multumesc!
 

crysty

Active Member
Cu placere . Daca spuneti ca este planta verde (in viata) si are si 2 lastari dar vi se pare ca nu inmugureste si nu s-au ofilit frunzele si sta asa dar nu moare atunci e de bine ca acum are loc prinderea si acomodarea plantei . Sa aiba soare pentru ca luleaua turcului are nevoie de cel putin 6 ore de soare ca si petuniile pentru ca sa se dezvolte bine si sa fie plina de flori , nu uitati ca abia dupa vreo 3-4 ani incepe infloritul (cautati pe google sa aflati mai multe info despre planta) dar e important sa aiba soare destul.
Cat despre o lastarire fortata exista cred eu 2 metode , in general , una e atunci cand e mai mult batul gol sau lemnul destul de copt sa se faca o stropire din cand in cand chiar si cu apa goala pe lemn pentru a il inmuia sa ajute mugurii sa iasa mai usor sau a doua metoda e tunderea varfului dar e prematur in cazul dumneavoastra pentru ca nici nu a avut timp destul sa se prinda cum trebuie asa ca cel mai bine aveti rabdare sa vedeti cum evolueaza .
Daca sunati la magazinul de unde ati cumparat-o si ii intrebati si pe ei ce va recomanda cel mai probabil o sa va spuna sa aveti rabdare pentru ca e prea devreme pentru a interveni cu ceva pe planta si aici ma refer la biostimulente, tundere , ingrasaminte , etc.
Principalul e ca planta sa aiba frunzele verzi si sa nu se ofileasca in aceasta perioada de macar 2 saptamani de acum incolo.
Iar ca stimulente de crestere mai tarziu as recomanda Atonik sau chiar Cropmax . Atonikul e scump , e 30 de lei 100 ml si cropmaxul e vreo 15 lei 50 ml dar odata cumparat sa il folositi pana da frigul afara in toamna si anume o stropire cam la fiecare 2-3 zile dar astfel de detalii veti afla mai bine si de la fitofarmacie si pana atunci mai e, poate se scoate si starea de urgenta si planta se mai dezvolta un pic intre timp ca sa poata accepta fara probleme orice stimulent sau ingrasamant.
 
Ultima editare:

crysty

Active Member
Super! Minunat! Voi aplica stropirea plantei fara sa fac abuz pentru a inmuia betele. Va multumesc nespus! O seara frumoasa!
Cu placere. Nu trebuie sa stati mereu cu pompa pe planta, si asta nu garanteaza ceva pentru ca fiecare planta isi are felul si conditiile ei de a inmuguri iar asta cu inmuierea batului am observat-o la leandri ca ajuta , am avut anul trecut de tuns, tratat si schimbat pamantul la 9 leandri mari de la un restaurant la care am fost solicitat sa le asigur tratamentul si revigorarea plantelor , si dupa ce i-am tuns pentru formare de coroana , am venit cu tratamentele pentru paduche lanos si testos pentru ca erau si plini de daunatori care le sufocau cresterea si infloritul, dupa care am inceput stropirea lor cu vreo 3 tipuri de stimulente de crestere . Copaceii au stat afara pe un balcon separat si in tot acest rastimp de vreo 2 luni de zile au fost expusi la ploi care dupa cum stiti ploile anul trecut in vara (depinde si de zona tarii) au fost mai mult sub forma de averse scurte dar au fost multe , cam o aversa la fiecare 3 zile ceea ce au dus si astea la o mentinere a cojii lemnului destul de moale pe langa stropitul cu stimulente ( in ciuda faptului ca erau expusi direct in soarele lunii iulie) care il faceam si copaceii au inceput a scoate muguri de lastari noi din toate incheieturile incat am ramas masca ca se poate asa ceva in luna august cand nu mai e primavara . Dar asta depinde si de specia plantei si de varsta ei, macar pot garanta ca functioneaza la leandru dar si la trandafirul chinezesc si la lamai pentru ca ei au o putere mare de inmugurire nativa . Chiar daca nu o sa functioneze si pe luleaua turcului dar macar stiti ca ati incercat si nici nu are ce rau sa ii faca plantei .
 
Sus