HELP - Coffea arabica

GeorgeB

Member
Am cumparat prin iulie un arbore de cafea, l-am transplantat si dupa o perioada de stagnare de 3-4 saptamani au iesit 2 frunzulite. Apoi o data la 2-3 saptamani iesea inca o pereche. Din octombrie au inceput sa i se usuce frunzele si sa cada (o frunza pe luna). Ma gandeam ca e ceva normal avand in vedere faptul ca ieseau si 2 perechi de frunze pe luna. Dar acum se usuca mult mai repede :cry: Mai are 4 frunzulite in varf si ma tem sa nu-l pierd. Il ud 1 data pe saptamana. Imi poate spune cineva ce sa fac? :(
http://picasaweb.google.com/george.chit ... eaArabica#
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dupa cum arata frunza uscata din poza cauza este o dereglare de udare. Unde tii planta si ce conditii ai? Cat de mare e ghiveciul si ce pamant i-ai pus?
 

GeorgeB

Member
Planta este pozitionata la SE, cam la 1m de fereastra, nu primeste lumina direct - e usor in "semiumbra" daca pot sa spun asa. Nu stiu cat de mare este ghiveciul nici ca dimensiune, nici ca volum (o sa-l masor maine) :oops:. Cat despre pamant, folosesc ce gasesc in comert (nu e nici Florimo, nici FloraSol) - nu-mi mai amintesc ca din toamna nu am mai pus nimic - pamant universal :oops:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
La 1 m distanta de fereastra, in perioada asta din an, planta ta primeste cam 25% din necesarul ei de lumina. Asta poate fi un motiv pentru un ritm de vegetatie incetinit. Planta se misca mai incet, tu o uzi la fel de cateva luni. Inca putin si se supara rau pe tine.
 

GeorgeB

Member
Temperatura aerului minim 16 grade, maxim 23 (masurata cu un termometru de camera amplasat langa ghiveci)........
Sa o mut mai la nord :) si sa o ud mai rar?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mut-o mai aproape de lumina, mai aproape de fereastra si ud-o numai cand pamantul din ghiveci s-a uscat. Ocazional pulverizeaz-o pe frunze cu apa la temperatura camerei.
 
Sus