help cactusi

anyny

Member
am gasit niste paduchi lanosi pe cactusi.
m-am apucat si i-am scos din ghiveci, i-am spalat bine de tot si am incercat sa dau jos pamantul de pe radacini si am observat ceva ciudat in paman langa radacini.
sunt ceva chestii albe ca bilutele dar care se sfarama daca le strangi.
ce ar putea fi?
 

gty

Member
:? :? :?
niste poze nu ai facut ?
ar fi mai clar
paduchii lanosi scapi de ei dupa ce ai desprinzi cu un bat de urechi inmuiat in solutie de spirt cu apa 1/1
apoi dai cu Mospilan
apoi mai ai urmaresti si repeti
bafta :wink:
 

irinabv

Active Member
Moderator
Cactusii erau in pamantul in care i-ai luat? Ca acela de obicei are bilutele alea. Se intalnesc la multe plante cumparate. Nici eu nu stiu exact ce sunt, dar oricum nu cred ca trebuie sa te sperie. Oricum trebuia sa le schimbi pamantul cu unul mai nisipos.
 

anyny

Member
irinabv a spus:
Cactusii erau in pamantul in care i-ai luat? Ca acela de obicei are bilutele alea. Se intalnesc la multe plante cumparate. Nici eu nu stiu exact ce sunt, dar oricum nu cred ca trebuie sa te sperie. Oricum trebuia sa le schimbi pamantul cu unul mai nisipos.
da erau in pamant cand i-am cumparat si aveau deja bilutele alea daca bine imi amintesc.
 

danya

Active Member
Cred ca e perlit! Paduchii lanosi indeparteaza-i cu un betisor de ureche inmuiat in apa cu spirt. Eu asa fac. Mai nou dau cu Confidor si vad ca nu se mai apropie.
 

ravel

Member
Si eu am bilute. Le-am cumparat de la florarie. In cazul meu era ingrasamant pentru acidofile.
Voi cum faceti cu cactusii ca sa-i convingeti sa infloreasca?
 

ravel

Member
Ce inseamna repaus? eu nu i-am udat deloc pe perioada de iarna, iar acum as reincepe, dar nu stiu la ce intreval sa o fac...
 

anyny

Member
repaus adica tinuti la racoare si sa nu fie udati iarna (din noiembrie pana in martie), apoi ii scoti treptat la lumina si le pui tot treptat cate un pic de apa.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Cactusul meu, echinopsis alb, nu a inflorit decat cand l-am scos afara, pe terasa, la soare. Si a inflorit pana toamna tarziu. In casa nu a vrut nicicum, desi statea la geamul orientat spre sud. Dar sunt cactusi care infloresc si in casa, depinde acum ce ai tu.
 
Sus