Hegede - Ungaria

claude

Well-Known Member
Moderator
Dana, de ce vrei sa te urasc? :rofl: Ce suffruticosa avea? Ca eu acum m-am uitat pe site si ...nexam, abia imi apare unul, nici poza, nimic :(
 

iris

Active Member
Pe site nu sunt pozele cu oferta lor am primit mail de la dansii :) deci "care este"
suffruticosa 'Reine Elisabeth'
suffruticosa 'Color Changing'
suffruticosa 'Fragrant Jade'
suffruticosa 'Hu's Red'
suffruticosa 'Purple Foenix'
suffruticosa 'Silver Red'
suffruticosa 'White Jade'
suffruticosa 'Heze Red'
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Astia livreaza in Ro? Ca eu cand vin acasa trec oarecum prin apropiere, ca vin Budapesta-Szolnok...da' cred ca daca ma opresc si pe-acolo ma aleg cu un divort rapid :rofl: Adevarul e ca nu prea o sa mai am loc in masina si as cumpara in toamna...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Acu' ma uit la celalalt, Hezespring...da' acolo apare catalog doar pe 2010...oare livreaza doar toamna si inca nu a aparut catalogul pe anul asta?
 

victoria

Active Member
iris a spus:
:) Am promis ca revin cu informatii despre dansii. Azi am dat o fuga pana la ei plina de sperante cu listuta in mana stiind cate ghivece de bujori doresc si din cate soiuri deci .....mi-am cumparat 24 de bucati bujori arbustiferi roz, rosii si albi cu floare batuta mai erau si alte soiuri cu flori semi-batute sau simple insa mie acestia imi plac . Pretul unui bujor arbustifer este de 1400 Ft. :)
Bujorii lactiflora din pacate sunt vai de mama lor in ghivece de 2 litrii dar radacinile sunt mici cu cate un mugure abia iesit din pamant si la marea majoritate lipsea cu desavarsire si acel muguras sincer eu zic ca mai rentabili sunt rizomii cumparati la pungulita sunt mult mai frumosi si cu mai multi mugurasi.
Drumul pana acolo e de vreo 270 km :p in jur de 4 ore jumate am facut cateva poze cu "padurea" de bujori arbustiferi maine pun pozici :) in rest nu prea am avut ce "vedea" multe plante inca nu au intrat in vegetatie dar daca tot m-am flendurat pana acolo am intrat si pe la Practiker sa vad daca e mai dotat de cat al nostru siii ce sa vad am gasit seminte la pliculete de dovleac la metru, vinete albe si vargate ( violet cu alb), rosii cherry portocalii ce se cultiva la ghiveci , rosii cherii negre, rosii Tigerella ,castraveti albi , etc. :)
si din aia 24 nu vinzi nici unul ??? :? :? :)
Sau ceva seminte minunate :) :) :)
Sau doar vrei sa ne faci in ciuda? :evil: :)
Poate macar niste irisi sa mai vinzi si tu la vara :) Ma abonez de pe acum :D
 

iris

Active Member
De afaceri dastea' nu ma ocup adica nu sunt chiujera :rofl: ( sa cumpar ieftin si apoi sa vand scump ) eu am dat de stire ce si unde se gasesc la preturi decente. Cat despre irisi nu stiu ce soiuri voi avea la toamna adica cati vor supravietuii iernii si mai ales sa-mi infloreasca sa stiu sigur care ce soi e. Am cumparat in toamna din Ungaria o multime de soiuri noi dar cred ca nu e corect sa vand rizomi fara sa-i vad infloriti la mine in gradina adica "tanti" de la care i-am cumparat mi-a spus ca e soiul cutare insa se poate sa fi gresit si atunci eu la randul meu as vinde rizomi fara sa stiu sigur ca e ceea ce-si doreste cumparatorul. Din pacate fac parte din categoria oamenilor care s-au asezat de doua ori la rand cand s-a impartit bunul simt si respectul in lume eu asa cred :wink:
 

iris

Active Member
:) Multumesc. Sper sa-mi infloreasca anul acesta si mai ales sa fie soiurile cerute. :)
 

alfa

Active Member
Dar ce mari sunt :eek: :eek: Sa-ti traiasca Iris! Asta da achizitie buna! :D

Sa-i vedem si cu flori cat de curand!
 

victoria

Active Member
iris a spus:
De afaceri dastea' nu ma ocup adica nu sunt chiujera :rofl: ( sa cumpar ieftin si apoi sa vand scump ) eu am dat de stire ce si unde se gasesc la preturi decente. Cat despre irisi nu stiu ce soiuri voi avea la toamna adica cati vor supravietuii iernii si mai ales sa-mi infloreasca sa stiu sigur care ce soi e. Am cumparat in toamna din Ungaria o multime de soiuri noi dar cred ca nu e corect sa vand rizomi fara sa-i vad infloriti la mine in gradina adica "tanti" de la care i-am cumparat mi-a spus ca e soiul cutare insa se poate sa fi gresit si atunci eu la randul meu as vinde rizomi fara sa stiu sigur ca e ceea ce-si doreste cumparatorul. Din pacate fac parte din categoria oamenilor care s-au asezat de doua ori la rand cand s-a impartit bunul simt si respectul in lume eu asa cred :wink:
nu a spus nimeni nimic de vandut nici mai scump nici mai ieftin :)
Cat despre irisi stiu ca ai mai vandut,de asta am spus.Si eu am foarte mult bun simt,dar daca ti s-a parut altfel,ma scuzi :|
 

iris

Active Member
:eek: Nu ai de ce sa-ti ceri scuze poate eu nu m-am facut inteleasa si-mi pare rau. Eu la mine faceam referire ca sunt o fire foarte migaloasa si daca as vinde cuiva ceva de care eu ma indoiesc in primul rand nu as putea dormii noaptea. Doamne fereste Victoria nu m-am gandit nici o clipa la tine. Din soiurile de irisi vanduti in toamna voi avea doar peste 3 ani am epuizat "stocul" total :rofl: mi-am lasat cate 3 - 5 rizomi din fiecare soi .Iar cei cumparati de la "tanti" din Ungaria pana nu vor inflorii sa fiu sigura ce culoari sunt nu pot sa vand pt. ca ma mustra constiinta.
 

carla

Active Member
Dana, tu ai luat 24 bucati pentru ca asa ai vrut tu sau pentru ca ti-au impus ei? Am intrat acum pe site si vad ca lucreaza mai mult en gros si au niste cantitati minime. Eu daca vreau sa-mi cumpar doar 3 bujori imi dau ori ba?
 

iris

Active Member
carla a spus:
Dana, tu ai luat 24 bucati pentru ca asa ai vrut tu sau pentru ca ti-au impus ei? Am intrat acum pe site si vad ca lucreaza mai mult en gros si au niste cantitati minime. Eu daca vreau sa-mi cumpar doar 3 bujori imi dau ori ba?
Poti sa cumperi cati doresti ba chiar mai mult ii alegi cu manuta ta :) asa am facut si eu . Mi s-a dat o "delegatie" cu mine adica un angajat de acolo o ia inainte pe bicicleta si cumparatorul cu masina in urma lui . Gradina se intinde pe cateva hectare de aceea se merge pana la locul cu plantele dorite motorizati :) ajunsi acolo se pun in masina cate bucati doreste clientul angajatul noteaza ce soiuri si cate bucati apoi la iesire se plateste marfa. Eu zic sa calculezi daca merita se te deplasezi pana acolo doar pt. 3 bucati benzina e aproximativ 2 mil. + Rovinieta . Cei care doresc sa cumpere cantitati mai mari indicat ar fi sa ceara factura pt. ca cei de la granita te intreaba de provenienta marfii asta inseamna + 25 % AFA deci pretul creste dar si asa sunt mai ieftini un bujor arbustifer in tara e de la 55 ron in sus .
 

carla

Active Member
Multumesc frumos de explicatii. Iti dai seama ca nu ma apucam sa fac asa drum lung pentru 3 bujori :) dar sotul meu ar trebui sa mearga in Austria peste vreo luna si ma gandeam sa-l deturnez putin din drum. Mai ramane sa-l si conving, asta-i partea cea mai grea :(
 
Sus