Hegede - Ungaria

iris

Active Member
http://www.hegede.hu/ (inca nu au actualizat oferta si preturile) . :giggle: bebelu' parca te vad la primavara iar la sopingaleala in Ungaria cu camionul dupa floriciuni. Si eu am in plan sa le fac o vizita anul trecut aveau oferta bogata la bujori. :)
 

iris

Active Member
:eek: Cum mari ? anul trecut un ghiveci cu bujori in vegetatie era daca nu ma insel intre 600 si 800 Ft.
 

bebe Iris

Active Member
Eu m-am uitat la hemerocallisi, 380 si 240 ft, in lei vine destul de mult.
Si bujori la noi au fost anul trecut cu 45 lei, arbustivi, deci 60, 80 de ft e mai mult...nu?
 

bebe Iris

Active Member
Am vrut sa scriu 600 si 800, nu 60 si 80 :roll:
Cat zici ca sunt bujorii acum? ca nu am vazut pret la ei
 

iris

Active Member
nu e actualizat siteul si nu sunt preturile pt. bujori . stai ca m-am dilit total sa ma lamuresc care e treaba acolo. Din cate vad hemerocalisii sunt la ghiveci de 3 litrii ....ma documentez
 

iris

Active Member
Eu stiam ca anul trecut era 15 ron ghiveciul cu bujori lactiflora . Astept oferta actualizta de la ei .Ce vad eu pe site-ul lor sunt cateva preturi de anul trecut insa nu sunt preturile si pt. bujori. Nu mai spun nimic pana nu stiu concret cat costa sa nu va induc in eroare :eek:f:
 

iris

Active Member
Gata am gasit lista cu preturile de anul trecut :oops: va rog sa nu dati cu pietre stau prost cu memoria deci
Paeonia lactiflora indiferent de soi era 800 Ft. la ghiveci de 3 litrii.
 

bebe Iris

Active Member
:rofl: si eu dorm pe mine...acum mi-am dat seama ca nu am transformat bine din forinti in lei :)
ai avut dreptate, nu sunt scumpe :D
 

iris

Active Member
:) ma tot gandeam ce dumnezeu oi fi eu blonda dar chiar asa de rau sa ma afecteze nuanta deeeeci am avut dreptate :) la primavara merg dupa floriciuni . Informatia am primit-o de la un angajat nu spun de la care firma din Oradea :secret: siii mi-a spus ca de fapt la fata locului daca nu doresti factura se mai negociaza pretul in functie de cantitatea dorita .
 

bebe Iris

Active Member
iris a spus:
:) ma tot gandeam ce dumnezeu oi fi eu blonda dar chiar asa de rau sa ma afecteze nuanta deeeeci am avut dreptate :) la primavara merg dupa floriciuni . Informatia am primit-o de la un angajat nu spun de la care firma din Oradea :secret: siii mi-a spus ca de fapt la fata locului daca nu doresti factura se mai negociaza pretul in functie de cantitatea dorita .
Bravo Dana! Da-i bataie!!! Abia astept primavara! :D
 

iris

Active Member
fixpix a spus:
pai stam in ... papuc!
:rofl:
Da, da te cred . Pana acolo e drum de vreo 5 ore cred ca daca ai sta in bena ( pe roata de rezerva) sigur la destinatie vei cobora ca un adevarat cawboy :rofl: cracanat si cu fundul rosu :rofl:
 

iris

Active Member
:) Am promis ca revin cu informatii despre dansii. Azi am dat o fuga pana la ei plina de sperante cu listuta in mana stiind cate ghivece de bujori doresc si din cate soiuri deci .....mi-am cumparat 24 de bucati bujori arbustiferi roz, rosii si albi cu floare batuta mai erau si alte soiuri cu flori semi-batute sau simple insa mie acestia imi plac . Pretul unui bujor arbustifer este de 1400 Ft. :)
Bujorii lactiflora din pacate sunt vai de mama lor in ghivece de 2 litrii dar radacinile sunt mici cu cate un mugure abia iesit din pamant si la marea majoritate lipsea cu desavarsire si acel muguras sincer eu zic ca mai rentabili sunt rizomii cumparati la pungulita sunt mult mai frumosi si cu mai multi mugurasi.
Drumul pana acolo e de vreo 270 km :p in jur de 4 ore jumate am facut cateva poze cu "padurea" de bujori arbustiferi maine pun pozici :) in rest nu prea am avut ce "vedea" multe plante inca nu au intrat in vegetatie dar daca tot m-am flendurat pana acolo am intrat si pe la Practiker sa vad daca e mai dotat de cat al nostru siii ce sa vad am gasit seminte la pliculete de dovleac la metru, vinete albe si vargate ( violet cu alb), rosii cherry portocalii ce se cultiva la ghiveci , rosii cherii negre, rosii Tigerella ,castraveti albi , etc. :)
 
Sus