Hedera helix

Roxana

Active Member
mikishor a spus:
ii pun apa cu vitaflora
eu, cand am inceput sa-i pun ingrasamant i-au aparut niste pete brune pe frunze. fii atenta sa nu pateasca si a ta la fel......este inestetic si nici ea nu se simte bine.
 

miki70

Active Member
Ok , merci de avertizare. Eu ii pun f putin dar de acum o sa ii pun si f rar ingrasamant.
 

Roxana

Active Member
ok. nu necesita ingrasamant, dar daca vrei tu sa-i pui....
este foarte frumoasa si nu vreau sa ai probleme cu ea.
 

Roxana

Active Member
este foarte frumoasa! sper sa-i merge bine la tine!
din punctul meu de vedere, nu este prea pretentioasa. ai aici cateva staturi de ingrijire.
 

karmenutza

Member
Daisy, sa-ti traiasca, sa se faca mare si frumoasa! Si ai grija de ea. Mie mi s-a parut pana acum cea mai pretentioasa planta, fara gluma. (Bine, poate sunt si eu talamba, nu zic nu). Dar din nici o alta planta nu am distrus 2 in 2 luni! :) Ultima mai are sanse de scapare, deocamdata e bine, la rece.
 

daisy111

Active Member
Va multumesc :* :hug: ..si ale voastre sa va traiasca!!!Sper sa reusesc cu ea sa o tin in viata :rugaciune: ca-mi place mult :D

Si mai am o intrebare...sa-i schimb pamantul,sau sa il las pe asta in care e?
 

Roxana

Active Member
nu te supara ca te intreb, dar de unde ai luat-o?
nu de alta, dar daca este luata de la supermarket si are un pamant fibros trebuie schimbat pentru ca nu o sa reziste prea mult asa.
 

adrianam

Well-Known Member
Am si eu una de doi ani, careia a inceput sa-i mearga bine, dupa ce am lasat-o afara pe balconul deschis. A rezistat si la gerurile de -11 grC.
La primavara ii voi schimba ghiveciul ca sa aiba loc sa creasca.

As vrea sa pun si o poza dar nu reusesc sa mai incarc poze in photobucket. Aseara am reusit dar acum iar nu mai merge. :(
 

daisy111

Active Member
Roxana a spus:
nu te supara ca te intreb, dar de unde ai luat-o?
nu de alta, dar daca este luata de la supermarket si are un pamant fibros trebuie schimbat pentru ca nu o sa reziste prea mult asa.
Da Roxi,e luata dintr-un mall si baltea in apa,defapt toate ce le avea balteau...si pamantul nu stiu de care e dar pare ca un muschi/buretos...sa-l schimb? :? sau sa o mai las sa se acomodeze si apoi sa o schimb? :? In fisa plantei spunea ca rezista bine la temp mai joase,eventual protejate putin radacinile.
 

Roxana

Active Member
daca pamantul este "muschi/buretos" trebuie schimbat. eu zic sa nu mai astepti si sa-l schimbi acum.
 

Roxana

Active Member
eu, de cate ori am luat plante de la supermarketuri, ghiveciul era foarte usor, asta insemnand ca pamantul era un amestec de rumegus si muschi (sau geva in genul) si l-am schimbat.
iti doresc succes cu ea!
 

daisy111

Active Member
:rofl: daca as gasii unul,sigur l-as cumpara,insa nu prea as avea unde sa il pun pt ca nu e pus de un bat :gandit: dar as rezolva repede problema :wink: .Multumesc :*
 

adiadi

Member
eu am prins cateva feluri de Hedera. face radacini usor in apa.
dar oricum aceasta planta creste f incet in primii 3 ani.
are nevoie de apa si protectie iarna pt cele ce stau afara.
apoi creste singura vazand cu ochii.
adica din al 3-lea an o sa inceapa sa faca lastari de 2 m, mai ales daca are suport pe care sa se catere

ps: hederele care stau in casa,se pot muta definitiv afara....dar trebuie aclimatizate. eu am reusit sa NU aclimatizez vreo 2. dar mai insist
 
Sus