Hedera helix

v.cristina

Active Member
ceva de genul am patit si eu cu cateva , in incercarile mele patimase de a a avea in curte ,asa ca m-am lasat pagubasa ca prea ucideam multe :evil: :evil:
 

adiadi

Member
uite o idee.
eu cel putin asa am facut.
am cumparat (din nou in primavara)o hedera de 2 ani.
e galbena cu margini verzi.
am pus-o in pamant ,langa un gard. dar de siguranta am tras 2 lastari prin pamant.tocmai am verificat inainte sa scriu. au radacinutze. :visator:
daca nu reuseste mamica poate razbesc puii.
 

liviu2512

Member
Puteti sa-mi spuneti daca iedera din poza a doua poate creste bine si in casa?Daca aveti,de cand o tineti iarna in casa?
 

adiadi

Member
eu am pus multi lastari in apa. fac radacini f usor.
asa am iedera si afara in pamant(pusa primavara,sa aiba timp sa se aclimatizeze),
am si in ghivece la geam(dar asta pt ca nu e frig de iarna adevarata)
si am iedera si in casa.
ii merge bine peste tot daca are lumina destula(fara soare direct)
se adapteaza f bine oriunde.
sunt insa soiuri care nu rezista la frig iarna sau la caldura prea mare in casa,
asa ca, de control,ca sa nu pierzi plantuta de tot, pune si cateva varfuri la inradacinat.
 

liviu2512

Member
Iedera asta
.Voi vedea in anii care urmeaza daca vrea si la caldura.O voi tine la bucatarie unde aeriseste sotia mai mult decata in camera...acolo este mai rece
 

anasstasia

Active Member
Am "sustras" din gradina de la bloc Hedera helix elegantissima (cred ca asa se numeste). Este foarte frumoasa insa creste foooooarte greu.

In 4 luni a crescut doar partea din stinga.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Noi am avut in fata blocului un soi de foisor imbracat in iedera. La un moment dat s-a sapat prin gradina sa se inlocuiasca niste tevi si au dat la o parte foisorul si o parte din iedera. Pe ici-colo mai apare si acum, dar n-o vor vecinele in gradina deloc. Eu as fi lasat-o macar pentru aranjamente.
 

anasstasia

Active Member
Pacat de ea. Mie imi plac tare mult casele vechi acoperite de hedera. Imi dau o senzatie de vechi, de Bucuresti interbelic.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Am si eu cateva fire, plantate de 2-3 ani, erau micute rau, pana la urma vad ca s-au instalat, dar cred ca o sa mut unele in spatele fostului grajd, ca sa imbrac zidul, iar acolo e si soare doar dimineata, asa ca o sa-i placa, sper
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da Anasstasia si mie imi plac, dar cand n-ai cum sa te intelegi cu niste oameni ... Ale mele vecine nu suporta nici Lonicera, cica din cauza ei se aduna furnici si le intra in casa (ele stau la parter). Asa or sta lucrurile?
 

MASCHA

Active Member
Pe gardul dinspre mine si vecin,ca si pe cel de la strada am iedera care este ca un gard viu tot timpul verde si compact.Intr-o zi cand am venit acasa baiatul vecinei tunsese iedera de-i plingeai de mila,cica-l intepau albinele care veneau la florile ei,din fericire in primavara a lastarit mai frumos ,asa ca tot raul spre bine.
 

irinabv

Active Member
Moderator
E o idee "desteapta" :) ca pe plantele cataratoare se urca ganganiile si intra in casa... N-ai ce face cu vecinii... Si eu cand eram la bloc la Braila au taiat vecinii vita de vie care urca pana la noi, la etajul doi, ca cica urcau sobolanii si hotii pe ea :eek:
Iedera si la mine a crescut greu, pana s-a acomodat si si-a dat drumul... Pe urma am uitat-o o perioada cu udatul si s-a uscat rapid :(
 
Sus