Hedera helix

v.cristina

Active Member
in cele din urma au inceput si iederele mele sa mai creasca ca mai bine de jumatate de an nu am avut parte nici barem de un lastar nou :wink: :wink: :wink:

 

v.cristina

Active Member
multumesc gabiuta
sunt niste plante usor de intretinut nu au nici un fel de pretentii :mrgreen: :mrgreen:
 

marean

Active Member
Sunt foarte frumoase,Cristina,chiar azi mi-am despletit si eu dupa cercul ei hedera canariensis (cea din prima poza asta este ;-) ) !
Pacat ca sunt adorate de paienjenii rosii ....
 

Fleur

Active Member
Daca poti s-o tii la racoare ai scapat total de paianjeni iar ea creste super :wink:
 

adiadi

Member
hop si eu cu o intrebare
a-ti vazut si alte soiuri de hedera de cumparat (de preferinta de ciupit :) )
am reusit sa culeg :evil: 3 "modele "diferite.
dar mai vreau ceva cu frunze roscate
 

adiadi

Member
nu sunt sigura daca e vb de iederele mele. nu stiu cat pot creste.
eu vreau sa le vad pe gard. imi vine sa le imping sa creasca mai repede :roll:
 

adiadi

Member
trase....impinse... numai mare si stufoasa sa fie!
sa creasca in primul an 5m apoi sa fie cuminte si evenual sa se tunda la frizer
 

v.cristina

Active Member
poate am inteles eu gresit dar cred ca faci o confuzie adiadi

ederele prezentate de mine in poze sunt de interior si sincer nu cred ca au nici o sansa in exterior :)

iar despre cele cu frunze rosii de exterior de care incerci sa ne spui eu banuesc ca este vorba defapt de vitza canadiana ..oricum nici una din ele nu creste in primul an 5 m , la inceput pana se acomodeaza au un ritm foarte lent de crestere

daca vrei o planta perena care sa iti acopere cat mai repede un perete incearca fallopia auberti ..creste cam 3-4 m in primul an daca o plantezi din primavara
 

v.cristina

Active Member
in nici un caz nu o gasesti in florarii dar in magazinele de specialitate sigur trebuie sa fie
de obicei sunt cam pe acelasi rand cu clematiile, vitele de vie salbatice sau lonicerele
nu este foarte aspectuasa si florile chiar nu au nimic deosebit dar viteza de crestere in conditii prielnice este extraordinara :eek: :eek:
 

adiadi

Member
nu pot sa te contrazic ...in cunostinta de cauza. adica, asa am citit ca iedera daca e aclimatizata rezista si afara. eu chiar am pus cateva fire din ghiveci afara langa gard, ca sa incerc. asa ca ramane sa vad ce iese.
soiul de care iti spun,cu frunze rosiatice nu mai stiu exact cum se cheama,dar il caut.
apoi stiu si ca iedera nu creste puternic decat din al 3-lea an....de accea vreau sa o imping putin :)
despre fallopia auberti, nu am auzit. si important pt mine e sa acopar gardurile, (pt ca am tare multe :aoleu: )asa ca ar fi minunat sa poti sa-mi spui si unde pot gasi asa ceva. e destul de neplacut cand ajung in magazinele de specialitate, cer...., si in lb romana si in latina, si mi se spune ca bat campii :eek:
 

karmenutza

Member
Am avut si eu una, destul de bogata, am o poza cu ea in album. Din toate grengutele alea mai am doua, aproape chelioase si alea. S-a dus! Cred ca am omorat-o eu, cu prea multa apa. Se facusera frunzele maro pe margini dupa care s-au uscat.
Acum mi-am cumparat Hedera Mix (asa scria pe ea), din aceea cu frunzele verde simple, fara alb pe margini, si mai multe, ca un ciorchine. Usor rotunjite pe margini. Poate asta nu o fi la fel de pretentioasa. "Hedera second edition" - asa i-a spus sotu' :rofl:
 

Roxana

Active Member
am si eu o Hedera si ii tot apar pete maro pe frunze. din ce a spus karmenutza am inteles ca este din cauza udarii in exces.
 
Sus