Hamac

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Buna idee DM7.Acum Gombos e cel care decide daca ne dezvaluie "secretul" lui sau nu..........
Cite ghemuri de sfoara au intrat si cit de groasa a fost?Este de cea care se gaseste la magazinele de tapiterie?Banuiesc ca trebuie sa fie mai moale ca sa se poata modela.O idee pe care as pune-o si eu in practica si la fotolii.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pai de care sfoara atunci?Ca trebuie neaparat una sa se poata impleti nu teapana.4 gheme?Asta la hamac........Dar la fotoliu oare cite?
Ma gindesc ca daca e asa impletita nu prea se poate taia.In afara de asta se acopera cu niste perne iar hamacul cu o patura.
Altfel te trezesti cu cu corpul impartit in mii de patratele tocmai bine sa joci un sah......... :rofl:
Uite trebuie neaparat sa intre si sa ne dea amanunte.
 

gombos

New Member
Aci's.Hamacul se incepe de la sipca de lemn de unde se ''urzeste'' ata.La hamac am folosit cate doua ate pe gaura dar cum ati vazut la sezlong se poate face dublu si iese mai ''artistic'' si mai rezistent.Se pune sfoara mai lunga decat lungimea hamacului de doua ori si jummate pentru ca prin impletire scade.La hamac am avut sfoara de sase m.Se lucreaza cand cu un fir cand cu celalalt pentru a scadea la fel.De la sipca spre inele se lucreaza cu alte sfori.La fiecare impletitura care se vede sunt patru sfori,care se vor lega la inel si care se va infasura cu sfoara ultima data.Mie intre sipci mi-a intrat aproape un ghem jumate,se va lasa sfoara mai lunga pentru a nu fi nevoit a se adauga ar arata inestetic. Folositi din pozele din album.EU plec la drum in noaptea asta,revin pe forum maine seara sau poimaine pt alte lamuriri.
 

gombos

New Member
Patru gheme au intrat dar a si ramas pt sezlong.Intra multa la ornamente,si mai si cade la taiat.Am folosit sfoara de tapiterie care este destul de groasa si care nu aluneca,are aspectsi este rezistenta,este de canepa.Daca sunt doritori sunt dispus sa le fac eu,am o perioada acum in care cam somez.
 

gombos

New Member
Perseverenta conteaza.Nici eu nu am stiut impleti dar am invatat ...ei mult am mai si despletit ca nu iesea bine,dar a iesit pana la urma si ce iese la final nu este numai un hamac.Daca voiam numai un hamac imi luam unul din metro cu 70 ron si ieseam mai ieftin.Am sa va tin la curent cu urmatorul hamac care il voi face :wink:
 
Sus