Haideti sa lucram impreuna!

Edelweiss

Active Member
Vad ca se pot insera poze in mesaj. Se poate da un topic "cautam imagini cu..." apoi sortati ce credeti dvs.
Ziceam ca o fisa ar putea fi asa, sa fie inserata si o poza. De ex:

Ludisia

Denumire stiintifica.......
Denumire populara....

Imagini


Apoi se poate continua cu fisa. Pozele se pot salva pe un photobucket sau alt site care sa permita inserarea pozelor. Se poate alege una reprezentativa. Asa salvate de un moderator pe un cont separat, nu pot fi sterse. Si nu vor fi multe sa fie probleme. Asta doream sa spun. Scuze pt poza destul de mare dar ma gandeam sa exemplific cum as crede eu ca merge.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
in afara de dimensiune (pe care am reglat-o) poza e ok. vad ca e din photobucket , nu sunphoto...dar ma rog, nu asta conteaza.
ideea este ca poza si cautarea acesteia ii revine initiatorului fisei. conditiile sunt cateva: nu poze de pe net (pentru alea se pune link) ci sa-i apartina lui sau unui forumist care si-a dat acordul de folosire si dimensiunile sa fie de max 200x200 pixeli (parca).
 

Edelweiss

Active Member
Cum doriti dvs...Puteam si eu sa redimensionez poza. Am pus-o asa exemplificativ...o poza mica nu mi s-ar parea nimerita in fisa. In fine...nu-i treaba mea, doar facusem o propunere :D
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
categoric o poza mare e mai expresiva, doar ca ocupa loc pe server. n-am decis eu dimeniunie astea, s-au hotarat cu mult timp in urma.
nu te supara ca am redimenionat-o eu, dar e deja in reflex :)
 

Edelweiss

Active Member
Nu ma supar deloc :D
Atunci o poza asa mica, dar care se poate deschide la un click...ar fi mai bine?
Inteleg problema cu dimensiunea pozelor, nu se poate pune oricat. :D
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
da, cam majoritatea pozelor se maresc in momentul in care dai clic pe ele, depinde cum sunt puse de catre forumist. a ta nu se mai deschide ca i-am schimabt eu codul html. daca o mai pui o data cu Img thumb se va deschide.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
in Alo Adminul e un topic in care userii (unii) si-au dat acordul pentru folosirea imaginilor din albumul personal. cei interesati pot rasfoi linistiti acele albume si daca gasesc ceva potrivit sa se serveasca.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Reiau initiativa finalizarii fiselor aflate in lucru astfel incat acestea sa fie trecute la Fise de referinta.
Cine are o planta mai la sufet, o cunoaste, are experienta cu ea este rugat sa ne ajute in finalizarea fiselor. Chiar daca nu suntem experti, oameni de stiinta, de multe ori practica face mai mult decat o mie de cuvinte din carti si din teorie. Nu va temeti ca nu se intampla nimic daca gresim!
Spuneti in acest topic ce planta v-ati ales si sa lucram impreuna!
Succes si spor!
 

sicora fabian

Active Member
Ruxi, cine face ori completeaza fise, sa citeasca si sa respecte ce au scris Cornelia si Mflorian aici.
Apoi, eu sustin sa se faca fisa pentru o singura specie! Si stiu ce spun, alfel vor aparea iar critici.
Folosim sablonul?
Caci am vazut fise cu alt cuprins si cred ca ar trebui sa fie toate la fel!
Din nou, insist sa se citeasca si sa se respecte ce au scris Cornelia si Mflorian!
Altfel va dura extraordinar de mult sa se corecteze aceste fise!
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Sablonul se foloseste. Unele fise au fost facute inainte de implementarea sablonului, de aici provine discordanta. Propun sa ne ocupam de fisele existente deja. Pe cele care se refera la gen si nu la specie vom incerca treptat sa le 'feliem' pentru fiecare specie in parte sau pentru cele mai importante.
Eu am sa ma ocup in acest weekend de Acer, Scheflera si Gloxinia.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mutat in referinte Acer, Scheflera si Gloxinia. Acum cateva zile am finalizat si mutat Asparagusul.

Urmeaza:
Hymenocallis festalis
Solenostemon scutellarioides
Nerine spp.
Eucharis spp.
Agapanthus spp.
Gloriosa
Beloperone
Kalanchoe
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Multumiri celor care pana acum si-au aratat interesul pentru completarea fiselor! Va asteptam si pe restul!
 
Sus