Habranthus robustus

thea

Member
Cam prin luna martie am plantat niste bulbi de Habranthus,numit si "Crin magic" sau "Crinul zanelor".
Au rasarit cu greu din toti bulbii plantati niste frunze cam anemice.
Astept cu nerabdare sa apara si gingasele flori care erau in poza de pe plicul cu bulbi.
Pe plic se mentionau lunile august si septembrie ca perioada de inflorire.
Are cineva aceste flori in gradina?
Eu le-am pus in niste ghivece ceva mai mari si sunt ingrijorata ca poate nu le este suficient locul.
 

mirela06

Active Member
Draga Thea, am dat pe google si i-am vazut . Sunt superbi si stau minunat in gradina.Oricum trebuie sa iti rasara pt. ca sunt deosebiti. Sa ai grija de ei :)
 
A

Anonymous

Guest
wow si unde se gasesc astfel de frumushatzi?
le place la umbra,la soare?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
In oferta de bulbi 2009 la gardener:
Zephyranthus Robustus (Habranthus), per 50 7/+ 26,00 RON.
De ce se cheama Zephyranthus, are vreo legatura cu zephirantes??? Aveti idee???
Mai cautam furnizori :wink: ca arata superb!
 

mirela06

Active Member
Gradi, drago, sa stii ca este superb. Eu nu am dar le-am admirat pe google. Stau la semiumbra.Asa mi s-a parut mie. :?
 

thea

Member
Fetelor va promit poze dar numai sa infloreasca! :cry:
Am impresia ca am gresit cu ei asa cum am gresit cu Ranunculus si cu Anemonele:nu trebuia sa-i plantez in jardiniere!
Acum ei sunt rasariti daca nu infloresc sper sa-i salvez pt. anul viitor si atunci musai sa le ofer tot ce le place.
Ii ud zilnic,le-am dat ingrasaminte,au soare;este drept ca pe plicul pe care l-am luat de la Kaufland(cred),spune ca infloresc in august/septembrie. :?
 

thea

Member
:ros_unghii: Mi-a inflorit un Habranthus este minunat dar nu ma pricep sa-l pozez.
Daca ma invatati cum pot sa-l pozez cu mobilul si sa-l pun aici vi-l arat ,dar sa nu fiti invidioase! :)
 

thea

Member
Cornelia,zau ca doresc sa impartasesc cu toti membrii acestui forum bucuria mea!
Am sa incerc sa ma instruiesc si daca reusesc va pun poze. :D
 

andrada2003

Member
thea a spus:
:ros_unghii: Mi-a inflorit un Habranthus este minunat dar nu ma pricep sa-l pozez.
Daca ma invatati cum pot sa-l pozez cu mobilul si sa-l pun aici vi-l arat ,dar sa nu fiti invidioase! :)
Sper sa nu crezi ca fac pe desteapta, incerc sa iti scriu pas cu pas felul in care descarc eu pozele de pe mobil (dupa ce sotu' s-a saturat sa il tot bat la cap si a zis sa ma descurc si singura... :x )
Deci, dupa ce faci pozele si ele intra in folderul 'Images" sau cum se cheama el in Galeria ta ,pot fi transferate in calculator cu un cablu special pt transfer de date (are la un capat o mufa tip USB care intra in computer si la celalalt o mufa mai mica speciala pt telefonul tau). Eu am Nokia si am instalat pe computer un program Nokia Phone Browser care imi recunoaste telefonul cand il conectez prin USB si ma intreaba apoi cum vreau sa fac transferul , prin cablu sau prin Bluetooth. Azi, de exemplu, am uitat cablul acasa, asa ca m-am conectat prin Bluetooth. Copiez pozele respective din telefon in calculator, apoi intru pe contul pe care mi l-am facut pe Photobucket si le uploadez conform instructiunilor de pe forum. Si, in final, dau click pe semnul URL din casuta mesajului, copiez imaginea din link si o pun la mesaj.
Acum nu stiu ce telefon ai tu, dar procedura ar trebui sa fie aceeasi, ma gandesc...
Inca o data, te rog sa nu crezi ca vreau sa ma dau mare, pur si simplu am incercat sa te ajut, in masura in care o pot face, eu fiind o a-tehnica perfecta. :cry:
 

thea

Member
Andrada,nu stiu cum sa-ti multumesc!
Maine promit sa studiez pas cu pas indicatiile tale si sa vedem!
Daca o sa reusesc sper ca fetele or sa aprecieze bunavointa ta pt. ca am multe surprize placute!
 

mirela06

Active Member
:rofl: :rofl: Pune-i numai si lasa ca cine invidiaza, isi face rost. Eu stiu ca trebuie, dupa ce faci poza, sa ai un fir special care sa faca legatura intre aparat si calculator, sau leptop. Sunt magazine specializate cu asa ceva si explicatiile ti le dau acolo, daca nu are cine-ti arata sau sta sa te invete loco, atunci nu stiu cum sa o faca cineva. :(
 
Sus