H.Mutabilis

fixpix

Active Member
Eu am H. mutabilis, din seminte aduse in 2006 din Hong Kong, mi-a crescut ditamai copacu pana in tavan, dar nu face flori.
Acum 2 ani cred, a fost plin de boboci in varful crengilor, dar bineinteles a venit frigu, a trebuit bagat in hol (rece) si i s-au innegrit toti bobocii + crengile de sus (mai firave).
Eu inca nu am vazut sa aiba cineva FLORI la noi.
Fie are nevoie de o "vara" mult mai lunga decat avem noi - caldura avem destula vara...
Drept e ca l-am cam ignorat (apa doar cand i se pleosteau frunzele, ingrasamant mai deloc... )
Cu butasi n-am incercat. E un hibi care creste foarte repede, si foarte mare. Nu mi se pare o planta cool.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Te contrazic Calin !!!!!!
Cred ca a mai fost o discutie referitoare la el si iti spuneam ca eu l-am udat de cite ori udam trandafirii sau chiar mai des si a fost si plin de flori .
Il am de acum 2 ani de la Mihaela Ciucanu de pe Sunphoto careia ii multumesc cu aceasta ocazie ....este o planta frumoasa,decorativa,trebuie numai sa o ingrijesti putin si prin udare si prin taiere.Cu ingrasamintele eu oricum sunt cam certata deci nu a primit si cu toate astea florile au fost o incintare.Imi pare rau ca nu am aici poze de anul trecut dar stiu sigur ca ti-am spus ca eu ud aceasta planta.
Nu se face copac daca o tii din taieri regulate.
Nu iti place tie dar este frumoasa in gradina ca face flori mari si aspectuoase.
Al meu este alb simplu si desigur ca m-ar tenta si alte culori desi zau de stiu unde sa mai pun dar.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

fixpix

Active Member
Draga Gabiuta, imi plac contrazicerile.
Doar ca... prin tunderi dese acest hibi nu face flori, plus chiar numele mutabilis inseamna ca isi schimba culoarea la flori. Incepe sa fie alba si in cateva ore devine roz.
S-ar putea sa nu ai MUTABILIS ci altceva.
Si apoi zici ca il ai in gradina? La noi nu rezista din cate stiu eu.
Si nici nu exista "alte culori" ...cica ar mai fi unul rosu-liu...dar nu prea am vazut.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Draga Caline nu te mai contrazic.Doar iti comunic :) .
Cind am primit acest hibiscus cu frunze identice cu ale unui MUTABILIS(deci aici nu pot certifica ca este sau nu M.) l-am primit taiat pina la vreo 6 cm.Asta a fost toamna.In primavara a crescut mai bine de un metru si mai ales a INFLORIT bogat .
La culori...hm...images spune altceva.
Una din culori este asta
http://www.nichegardens.com/catalog/item.php?id=1461

Cind va inflori la mine si va da lastarii cu frunze o sa pozez sa vedem ce fel de M.este :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Fix , ia un lastar din el matur sau si mai bine din cei care crezi ca au avut flori si prinde-l , acesta va fi un avantaj pentru ca desi stie sa faca flori va avea o alta marime ca si planta , plus ca regenerarea la radacini aduce aport de rizogene care pot stimula florile
Cand o planta e compacta si nu mai produce radacini , dezvolta doar cytokinine si face doar frunze :D
 

fixpix

Active Member
Da Gabiuta, o fi mutabilis dupa nume dar mie nu mi se pare ca e.
O fi venit careva si o fi facut ceva corcituri cum se intampla de obicei, dar eu ma refer strict la mutabilisu principal.
Cel cu florile albe la inceput si in cateva ore devin roz, si sunt involte nu simple.
Deci ... acela e mutabilisul.
Si eu din acela am.

Dane, oricum tre sa il tund, sa fac ceva, ca are o tulpina groasa cat bratul meu, e pana in tavan (deci cam peste 2 m si ceva) si cum am zis inca nu m-a fericit cu flori.
Dar poate asa o fi cum zici tu... crescut din seminte, a devenit prea mare la vremea infloririi.
O sa incerc cu butasi.

Pe cel mare ....? Sa-l pun in pamant in gradina si sa vad ce se intampla?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Caline mai mult ca sigur ca ai dreptate ca eu una nu am Mul acela de care zici tu.Mai mult ca sigur ca e o corceala dar una infloritoare si frumoasa care pe mine ma incinta indiferent cum o cheama.....stii tu ca nu ma omor cu raritatile si denumirile :fluierat:
 

fixpix

Active Member
Da asa e Gabiuta. Dar prea seamana cu un moscheutos de rand ca sa merite sa te agiti cu el.
Il ai in ghiveci sau gradina?

Oricum... era parca un mesaj de lastari oferiti pentru inradacinare.... sa nu deviem prea mult :hug:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fixule este in gradina.Frunzele nu sunt tipice unui mosqueutos de aia am si zis ca seamana.Poate nu rasare dar seamana :rofl:
Nu deviem ca vorbim de o planta pe care multi nu o cunosc si despre care acum afla mai multe amanunte.
Asa ca discutia in esenta e binevenita :p
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
uta alexandru a spus:
Luati-va de par!Agrafe!Dane,ca deobicei,competent!(inafara ,bineinteles ,de datile cind te contrazici cu Rabi Alexandru!)Tot ce ai precizat e perfect valabil! Da lasati-le loc amatorilor,ca-i zapaciti di tat!
Daca nu ai fi comic ai fi sigur hilar :marfa:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fixulet ca sa inchei cu subiectul controversat :mrgreen: cred ca este un tip de mosqeutos inalt cu frunze ca vita de vie si cum nu am chef sa citesc pe net ca nu ma intereseaza prea tare de care e o sa fac poze si ti-l dau spre studiu la primavara :tavalit:

Sobectu' era cine vrea mutabilis si vaz ca nimeni nu doreste sa se angajeze la un ghiveci cu asa ceva.Uite eu as incerca macar ca il dau ulterior cadou.Asa ca Dle Uta...eu sunt prima pe listele care urmeaza a fi completate cu dorintele celorlalti :tavalit:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Imi da mie ,sper :) si iti dau eu tie :tavalit:


Sunt convinsa ca va lua in considerare toate cererile... :D fara ironii :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu nu ma dau dupa ala de care zisesi :rofl:

Ai propus?Am zis DAAAAAAAAA...ce mare filozofie?
Hai...iesi la interval cu lastarii aia si nu o mai da cotita :rofl:
 
Sus