gypsophila

calin123

Member
ce stiti despre gypsophila ? cum se poate cultiva la noi ? caci am cumparat o punga cu rizomi de la Selgros ( gypsophila Single Pink )dar mai multe nu stiu .
 
A

Anonymous

Guest
Daca te referi la gypsophila paniculata, da se cultiva in bune conditii la noi si arata excelent si in gradina si ca planta taiata. Prefera locurile insorite, insa nu are pretentii deosebite, trebuie protejata pe timpul iernii sa nu inghete. Eu personal o acopar cu paie.

Iti recomand sa o plantezi intr-un loc de unde nu intentionezi sa o muti, pentru ca face niste rizomi lungi,lungi, care patrund adanc in pamant.
 

calin123

Member
calin123 a spus:
multumesc ,am plantat rizomii ( lungi chiar si cei de la Selgros ) linga trandafiri ,stiu ca in buchete combinatia merge voi vedea daca si in strat se suporta
nu au iesit , poate nu i-am plantat cum trebuie .
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Adu-mi aminte Calin sa ma uit diseara intr-o carte cu fise de cultivare. Poate ai sarit peste ceva important.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Calin cred ca e ceva gresit. Ma uit in cartea de care iti spuneam si nu zice nimic de vreun rizom. Esti sigur ca nu e vorba de alta planta? Eventual una cu nume asemanator?

Zice asa despre Gypsophilia "se inmulteste prin semanat, butasire si prin culturi de tesuturi in vitro".

:?
 

simonag

Member
Cred ca au fost de fapt radacini de Gypsophylla (planta fara partea aeriana; e perena), au avut in primavara la Bricostore.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Si merge inmultita din radacini? Ca in carte nu zice nimic, iar eu la planta asta chiar nu ma pricep.
 

simonag

Member
Ca orice planta perena iarna ramane fara partea aeriana si asa s-a vandut. In primavara am fost la vanzare multe astfel de 'radacini de plante perene'. Eu am luat radacini de Hosta si Eremurus.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Am in gradina gipsofila care a rasarit din semintze, destul de prolific.
Nu stiam ca are nevoie de acoperire insa cred ca datorita iernii blinde a supravietuit cu brio.
Se pare ca se poate inmulti prin radacini. Nu pare pretentioasa si a facut lastari din plin anul asta, atita tot ca trebuie un mini spalier sau sustinere pentru ca varietatea care o am eu tinde sa se incline/culce datorita greutatii tulininlor.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Calin din seminte?Am si eu si alba si roz si vroiam sa le pun jumate in rasadnita,jumate direct in pamint. Sansele sunt reduse :? ca am inteles ca iese si creste repede.
 

calin123

Member
cum am scris mai sus am incercat cu rizomi /radacini de la Selgros ,dar alta data am incercat cu seminte ,acelasi rezultat .Am renuntat .
 

anasstasia

Active Member
Am cumparat de la Amia, seminte de gypsophila paniculata. Florile ei imi plac tare mult! Sper sa iasa.
Ce spuneti: sa le seman in curte sau mai intii sa le pun in ghiveci si apoi daca ies sa le transplantez in curte?
 

dana_rusu

Member
eu le-am semanat un rasadnita si intradevar planta adulta face radacini ca niste rizomi lunguieti ,eu nu amprotejat-o niciodata iarna.
 

elipopa

Active Member
GYPSOPHILA ELEGANS
am primit anul trecut niste seminte, nu mai stiu de la cine, cred ca de la Gabiuta :oops:
floarea arata asa
denumirea am gasit-o aici http://www.seminte.de/seminte-flori-gyp ... p-291.html
Din pacate nu am pastrat seminte, toate semintele pe care le-au facut le-am imprastiat prin gradina, ce ziceti am sanse sa mai rasara si anul viitor? sau trebuie sa mai cumpar altele! cele primite imi aduc aminte ca le-am semanat in toamna, parca :?
Un mic ajutor va rog!!!
sunt foarte frumoase si as vrea sa le folosesc si la aranjamentele pe care le voi face!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Exista destul shanse sa iti rasara.... dar nu stiu cite shanse sa ajunga la maturitate. Cind sint mici sint cam sensibile...

Ar fi mult mai de dorit sa le plantezi intr-o jardiniera si apoi sa le transplantezi cu tot cu pamint.

Dupa ce au trecut de o anumita virsta se transplanteaza destul de usor.

Eu zic sa mai pui si in primavara asta ca sa fie sigur, nu e garantata rasarirea si supravietzuirea asa cum le-ai plantat dar sint totusi shanse destule. Au nevoide de un fel de suport de sustzinere daca nu sint intre diverse tufe de plante. Cele perene primul an nu infloresc de obicei .

Uite la mine aratau cam asa in perioada de crestere.... in Mai .


Si cam asa in perioda de inflorire

 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Apropos... caut valul miresei peren... cu flori duble si mari... daca are cineva de vinzare/schimb rog sa ma contacteze.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu nu am dar am vazut de vanzare la cluj, la Ambient, rizom. Daca nu are nimeni sa-ti dea si doresti, spune-mi ca-ti cumpar cand mai merg :D
 
Sus