Guzmania

alirare

Member
si guzmania mea a facut 2 puiuti, desi este mica. m-a surprins :eek: . credeam k o sa mai creasca si dupa aceea sa faca pui. :eek: a fost tare grabita :rofl:
sau poate e vreo specie pitica. mai am de asteptat pana vor creste puii la dimensiunea mamei k sa-i separ, apoi pana vor inflori.... :(


 

liliput

Member
Buna.Am primit o guzmanie si as fi vrut sa stiu daca trebuie s-o mut intr-un ghiveci mai mare,a sosit intr-unul mititel.O afecteaza mutatul? Multumesc.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Buna liliput!
Ai o poza cu Guzmania ta? In principiu guzmania, ca si celalate bromelii, creste in coronamentul arborilor, agatata in crapaturile din scoarta acestora, deci nu prea are nevoie de mult substrat.
 

liliput

Member
Am facut poza...se vede ghiveciul exterior,galben si inauntru are unul un pic mai mic.
Fotografie0071.jpg
Am atasat poza pentru a cere sfat: e prea mic,ii trebuie unu mai mare? Multumesc.
 
Ultima editare:

liliput

Member
Are deja puisori...3.Multumesc pentru raspuns.Cine stie cum sa-i separ in cel mai sigur mod,il rog sa ma ajute.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Nu e greu deloc si nici riscant sa separi puii bromeliadelor. Eu am separat pui de aechmea, vriesea si alte bromeliade fara probleme. Iti sugerez sa ii lasi sa creasca mai mari, apoi sa scoti planta mama din ghiveci. Scuturi pamantul dezvelind radacinile. . Vei vedea cum puii sunt lipiti de tulpina mamei. Tai partea aeriana a plantei mama si renunti la ea (probabil nu va mai fi viabila), apoi cu un cutit curat separi cei trei pui cu cate o parte din trunchiul si radacinile mamei. Lasi putin sa se zvante rana. Eu aplic pe ea mangal pentru cicatrizare amestecat cu praf de scortisoara ca antifungic. Plantezi puii in substrat nou reavan pe care nu il uzi deloc. Pui apa doar in rozeta frunzelor. Nu ud puii cateva saptamani pana isi stabilizeaza sistemul radicular. Ii pulverizez doar. Iti sugerez sa faci operatiunea in primavara (aprilie-mai) cand se incalzeste. Pana atunci puii au timp sa creasca. Spor! :)

P.S. Poti sa ii si lasi impreuna in acelasi vas si sa tai planta mama cand e uscata. Vor arata bine impreuna, mai ales cand vor inflori simultan. Din lipsa de spatiu eu asa procedez mai nou cu aechemea. Arata foarte bine mai multe plante impreuna.

 

liliput

Member
Am revenit..cu o noua intrebare.Am vazut pe internet cateva videoclipuri despre bromeliade.Ce substrat e cel mai potrivit pentru guzmania? Multumesc.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Nu am dat mare importanta acestui aspect. Bromeliadele cresc pe scoarta copacilor. Hrana si apa o capteaza in cupa frunzelor. Radacina are mai mult rol de sustinere a plantei. Eu ud rar substratul, iar de fertilizat niciodata. Am folosit un amestec de pamant universal cu ceva nisip si sol de gradina. La fel de bine ar merge si un substrat aerat gen fibra de cocos, scoarta de orhidee.
 
Sus