Gutui japonez - Chaenomeles japonica

camic

Member
Eu am din 2007 un pomisor, cum avea soare doar pana la 12...nu mi-a inflorit niciodata. Anul trecut l-am mutat intr-o zona cu pamant mai "aerisit" si cu mult soare si astept sa vad daca ma bucura cu vreo floricica.
Al meu nu a fost invaziv pana acum, pui abia am reusit sa gasesc langa el.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Ca si culoare neobisnuita si mai exista unul care se pare ca e bordo inchis de tot... inca nu l-am vazut.
 

adrianam

Well-Known Member
Ce mititei sunt si dragalasi!
Eu am o slabiciune pentru gutuiul japonez!
Am si eu in gradina mai multe varietati si imi sunt tare dragi. Dar cei mai dragi imi sunt cei care infloresc cat mai devreme.
Ramane de vazut la soiurile astea noi cam in cat timp ajung la dimensiuni mai normale si cat de infloriciosi sunt. Pentru ca unele soiuri pe care le am eu nu prea sunt grozave -raman pitice , se intind mai mult pe pamant decat in sus, infloresc mai tarziu si nici nu se mai vad florile din cauza frunzelor.
 

geodezia

Well-Known Member
este un invaziv am varianta clasica rosu simplu dar mi-a facut o mie de lastari ..intru drastic primavra asta in el ..acum este deja cu muguri si gata sa infloreasca ... dupa il tai .. si las doar unu ...
 

angela draganoiu

Active Member
eu am varianta pitica, care infloreste mai tarziu in vara. sa spun cinstit nu prea imi place pt ca atunci cand infloreste aproape ca nu se vad florile dintre frunze. anul trecut mi-a facut si fructe pe care n-am indraznit sa le gust. dar aveau forma de gutuie insa fara parfum.
daca ii tai lastarii iesiti langa el si las numai unul, credeti ca va mai creste ? acum are cam 30-40 cm.
 

adrianam

Well-Known Member
Un copacel cum are Daisy am vazut eu in urma cu un an langa o lamaita inflorita. Erau splendizi amandoi arbustii unul langa celalalt!
Dar ce sa ma fac eu cu ai mei, ca lamaita mea nici nu e parfumata si nici nu infloreste in acelasi timp cu vreunul din chaenomelesi!
De fiecare data zic ca pun la prins din cea parfumata iar toamna uit!
 

angela draganoiu

Active Member
constantin.c a spus:
multumesc Constantin. dar nu pot sa-l dirijez ca mai sus din 2 motive : 1 ca acum are cam 30-40 cm si ar trece inca vreo 10 ani ca sa creasca atat de mult incat sa poata fi dirijat si 2 e plantat in curte unde nu are pe ce sa poata fi urcat.
concluzia e : ALTUL !!! varianta MARE !!!!
 

sorina

Active Member
Constantin-C ce interesanta e vatianta aceea cu gutuiul incolacit si invartit pe gardul de sarma sau fier , e foarte tare . :clap: Chaenomelesul infloreste pa ramurile tinere sau batrane , ca l_am tuns destul de tare asta toamna si acum vad niste flori doar la baza lui unde ramurile sunt mai groase ??? De cite ori se tunde ???
 

miki70

Active Member
Eu azi am tuns o tufa mica din gradina din fata blocului pana la flori, am luat fiecare ramura si am taiat deasupra florilor. Nu stiu dc am facut bine dar e tare dragalas asa :D
 

ghia_don

Active Member
Sorina, dupa cum am observat la al meu, infloreste din ce in ce mai bine pe ramurile mai batrine.. Asa e al meu acum.. :D

 

angela draganoiu

Active Member
Doina e foarte frumos gutuiul tau. e roz sau mi se pare mie ? si ...... ai dreptate infloreste mai bogat pe ramurile vechi,piticul meu e, adica era duminica, plin de boboci pe o ramura batrina.
 

adrianam

Well-Known Member
Da, si la mine am vazut ca au inflorit pe ramurile batrane, cred ca au minim 2 ani ramurile acelea..

Cel din poza urmatoare infloreste pentru prima data la mine in gradina, l-am plantat in urma cu 2 sau trei ani si imi este drag de el ca are tendinte sa creasca pe verticala, asa ca il voi tunde dupa inflorit sa fac din el un fel de copacel, sa pot planta sub el bulboase si alte perene. Probabil la anul nu va inflori, dar macar stiu ca peste doi ani va fi frumos:

 

ghia_don

Active Member
Al meu e roz... :) si are vreo 3-4 ani de cind e la mine in gradina . Vecina a avut niste tufe uriase pe care le-a taiat-scos de tot, si el saracul de frica, a facut tzusti la mine in gradina pe sub gard... ca sa nu-i piara saminta :rofl:
 
Sus