Gutui japonez - Chaenomeles japonica

liliann

Member
Buna
readuc in discutie subiectul, dupa ce am citit toate paginile.
Am vazut ca toti sunteti incantati de acest copacel, si mie imi place, numai ca al meu, venit la pachet cu casa, a invadat locul respectiv. Este vorba de unul de tipul celui expus de Floria la pagina 6, este inalt cam de 2 metri, eu nu am vazut sa faca fructe, are o groaza de pui in jur (anul trecut am vrut sa scot pt cineva un pui cu radacina si nu am reusit).
Eu vreau sa scap de el (cine vrea dau cu drag), si sa pastrez un pui pe care sa-l tin din scurt.
Planta are multi ani, peste 15-20 ; sotul imi povestea ca in studentie parca (si acum are 40ani), atunci cand a sapat acolo., i=-a gasit radacinile la 2 metri adancime :eek:f:
deci, ce sugestii imi dati :)
O seara frumoasa!
 

geodezia

Well-Known Member
Asa e si la mine ditamai tufa eu o am pus ala poarta si o las acolo ca e frumoasa cind inflroeste dar la citiva ani odata o micsorez natural prin taiere :rofl: harst cu toporu si o micesc .. matusa avea si ea dar a tocat-o marunt marunt in fiecare am cu foarfeca si a last doar 1 lastar pe care la condus ca pomisor e f frumos ..
asa ca baga foarfeca zdravan
fructe nisi eu nu am avut nicodata si nici al matusi dar nu stiu daca sunt comestibile :bolnav:
 

sicora fabian

Active Member
Sunt comestibile. Eu le-am folosit in loc de lamaie, la ceai. Altii fac dulceata. Cateodata, toamna tarziu, le mananc si crude . . .
Daca tufele sunt aerisite, fac fructe in fiecare an. Intr-adevar, drajoneaza puternic, insa gingasia florilor si fructele merita un pic de munca in fiecare an! :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Najoritatea soiurilor hibride nu mai fac fructe. Cele originale fac mai toate fructe.
 

liliann

Member
Mda, bag si eu foarfeca in el de cateva ori pe an, dar ma inteapa groaznic cu tepii, si are zeci de pui in jurul lui.
acum un an l-am tuns drastic, si acum e ditamai mostrul la loc .
Deci trebuie tuns mereu, inclusiv puii taiati, altfel nu pot scapa de el.... :(
 

miki70

Active Member
Tu nu-l mai vrei deloc ? Exista ierbicid :)
Eu am scapat de el dar nu am vrut sa-l extermin de tot. Am sapar intr-o perioada in care nu se mai puteau face mutari, am pus puietii pe langa gardul viu, nu s-au prins decat 2-3 si tufa mama nu mai e. Pa-pa
 

fixpix

Active Member
Eu am avut unul imens pe care il tot tundeam primavara, dar problema era cu puii dati de jos... si prea s-a intins. In toamna m-am chinuit destul de mult sa sap pe langa si sa scot cat am putut. Asa cum era l-am lasat toata iarna afara, cu radacinile "aeriene" si acum 2-3 sapt l-a dat tata unui vecin din sat. Era plin de flori.
Mai am vreo 2-3 pusi pe langa gard sper ca n-o sa ma apuce sa-i scot si pe aia ... deocamdata sunt OK.
Avertisment. Plantati-i unde sunteti siguri ca n-o sa va deranjeze la anu, peste 2 ani, etc!
 

liliann

Member
As vrea, dar sa nu mai faca in puii mei atatia puieti in jur sa m=am saturat :rofl: , e acolo de mai bine de 20 de ani, va dati seama ca se inmulteste ca la balamuc.
Si ierbicidul cum se aplica?
 

George

Member
Aceeasi problema o am si eu copacul asta, chestia e ca acum cativa ani am luat cativa pui de langa el si i-am mutat prin alte locuri iar acum am cateva tufe mari de care vreau sa scap. N-am mancat niciodata fructele penrtu ca stiam ca sunt otravitoare, anul trecut chiar a facut in jur de zece, nu le-am lasat sa se coaca ca nu cumva sa fie cineva tentat sa ia vreunul ca sa-l manance.
 

George

Member
poxicuta a spus:
As vrea si eu unul care face fructe, nu un hibrid , cum se recunosc ?
Habar n-am cum se recunosc dar daca vrei din astia care fac fructe poti trimite un tir si iti dau eu cateva tufe mari :)
 

miki70

Active Member
liliann a spus:
As vrea, dar sa nu mai faca in puii mei atatia puieti in jur sa m=am saturat :rofl: , e acolo de mai bine de 20 de ani, va dati seama ca se inmulteste ca la balamuc.
Si ierbicidul cum se aplica?
Eu asta vara dupa ce am dat cu iebicid pt buruieni ce mi-a ramas in bidon am varsat la un copacel care nu-l mai voiam in gradina mea, peste cateva luni s-a dus si el. Ierbicidul este GLYPHOGAN 480SL , o sticluta mica de 100ml am pus-o la 4 sau 5 l apa, nu mai stiu exact .
 

George

Member
poxicuta a spus:
George a spus:
poxicuta a spus:
As vrea si eu unul care face fructe, nu un hibrid , cum se recunosc ?
Habar n-am cum se recunosc dar daca vrei din astia care fac fructe poti trimite un tir si iti dau eu cateva tufe mari :)
numai una mica!
Incerc sa scot una mai mica dar tot e complicat cu transportul, in weekend ajung din nou acolo si vad eu cum fac sa o trimit.
Sa-mi dai adresa.
 

adrianam

Well-Known Member
Am luat si eu din piata de la tarani cateva bete cu radacina, dar s-au prins foarte greu- cred ca doi ani, in care nu au inflorit deloc.
Acum cand am examinat zona, am constatat ca betele plantate erau inconjurate fiecare de cate 8-9 lastari tineri, derpti si inalti, dar iesiti destul de aproape de radacina.
Si mai am inca vre-o 3 tipuri care insa raman scunde si au diferite culori- mai roz sau mai portocalii. Unul din cei pitici a facut in fiecare an fructe.
Mie imi plac foarte mult, sper sa-i pot tine sub control!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Georgica poate o rezolv eu pe Poxi ca am un pui de la planta care in anii trecuti a fructificat.Nu stiu care soi e dar face flori portocalii spre rosu.
 

George

Member
Gabiuta a spus:
Georgica poate o rezolv eu pe Poxi ca am un pui de la planta care in anii trecuti a fructificat.Nu stiu care soi e dar face flori portocalii spre rosu.
:hug: Multumesc tare mult :hug: Stiu cum e sa-ti doresti tare mult o planta, tocmai de asta ma tot gandeam cum sa fac sa-i trimit o tufa mai micuta. O las in baza ta daca ai de unde scoate un pui :D
 

poxicuta

Active Member
George a spus:
Gabiuta a spus:
Georgica poate o rezolv eu pe Poxi ca am un pui de la planta care in anii trecuti a fructificat.Nu stiu care soi e dar face flori portocalii spre rosu.
:hug: Multumesc tare mult :hug: Stiu cum e sa-ti doresti tare mult o planta, tocmai de asta ma tot gandeam cum sa fac sa-i trimit o tufa mai micuta. O las in baza ta daca ai de unde scoate un pui :D
si eu va multumesc la amandoi!
 
Sus