Gresie artizanala, in completarea gradinii?

Regele Gresiei

New Member
Suntem un magazin de gresie, faianta, piatra naturala, sanitare etc. Detinem practic tot ceea ce este necesar pentru finisarea casei, astfel incat sa nu te plictisesti niciodata de locul in care iti petreci o parte din clipele importante din viata.

De curand am descoperit aceasta minunatie de gresie artizanala si am ramas fascinati de frumusetea ei. Am cercetat piata din tara si am constatat ca ce se vinde la noi, este pe departe de adevarata calitate a acestor dale de ciment, create manual, fiecare bucata in parte. Am cautat zile la rand o fabrica pentru colaborare si am gasit! tocmai in Maroc :). Inca suntem in procesul de promovare a produselor, insa speram sa fie pe placul clientilor romani.

Dalele de ciment sunt realizate printr-un proces dezvoltat în sudul Franței, în a doua jumătate a secolului al 19-lea. Astăzi, cu toate acestea, Marocul este centrul de producție majoră. Dalele de ciment sunt realizate manual, cu ajutorul unor matrițe metalice și a unei prese hidraulice. Materiile prime sunt ciment Portland, nisip, praf de marmură, apă și pigmenți de culoare. Spre deosebire de placile ceramice, dalele de cimentul nu sunt expuse la ardere, dar își obțin duritatea prin procesul de uscare. Stratul de pigment este de aproximativ 3-4 mm, care dă gresiei o durată lungă de viață.
Fiecare țiglă de ciment se face în mod individual: variațiile de grosime, dimensiunea și culoarea.


Asteptam cu drag parerile voastre.:rofl::dans:
Daca doriti sa vedeti mai multe modele de gresie artizanala, va invitam pe http://www.piatra-gresie.ro/index.php/default/gresie-artizanala.html



1000610_675528612477666_1123858215_n.jpg
1173881_643229872374207_618172357_n.jpg
 

geodezia

Well-Known Member
Frumos dar rezista la gerul iernii de la noi ? intreb deoarece am curtea pe un deal si iarna se aduna gheata pe sub cimentul turnat in felul acesta mi-l macina
na peste vreun an o sa fiu in masura sa pun altceva acolo si sunt in cautare inainte vroiam ciment amprentat dar am observat in piata din tg jiu ca se macina si ala
 

Regele Gresiei

New Member
Frumos dar rezista la gerul iernii de la noi ? intreb deoarece am curtea pe un deal si iarna se aduna gheata pe sub cimentul turnat in felul acesta mi-l macina
na peste vreun an o sa fiu in masura sa pun altceva acolo si sunt in cautare inainte vroiam ciment amprentat dar am observat in piata din tg jiu ca se macina si ala
Multumim pentru apreciere. Dalele sunt foarte rezistente, avand o grosime de 1,6 cm. Exista 2 solutii cu care trebuie obligatoriu impregnate pentru a nu se deteriora. Rostul solutiilor este de a le inchide porii. Totusi, dalele nu sunt indicate pentru trafic greu (masini etc.).
Ce va pot recomanda cu garantia ca o sa va tina o viata indiferent ca il puneti pe terasa, sau in garaj, sau in curte, este klikerul. Rezista la temperaturi de pana la -25/-30 grade fara probleme, nu absoarbe apa, deci nu are cum sa inghete. Ce e drept, e putin scump, dar decat sa mai schimbati o data materialul peste 20 de ani, merita. :) Va atasez mai multe imagini sa va faceti o idee despre produs. Pe pagina noastra gasiti si preturile: www.piatra-gresie.ro

2.PNG 6.PNG 15.PNG f.PNG cocina-rustica-pila-gres-ceramica.jpg
11.PNG
 

Atașamente

geodezia

Well-Known Member
MULTUMESC AM VAZUT PRETUL 44 EUROI TOCMAI ASTA SPUNEAM CA LA ANUL CA SA IMI FAC CALCULE ELIBERARI DE STRES FINANCIAR ETC
 

Regele Gresiei

New Member
Da, e adevarat, e bine sa cautati din timp. De obicei clientii vin cu 2 3 zile inainte de inceperea lucrarii sa cumpere marfa, fara sa tina cont ca poate dura pana la 10 14 zile sa aducem marfa din Spania, Maroc, Siria etc...
 

LadyBug

Well-Known Member
Am si eu o intrebare: deoarece acum chiar ne-am apucat sa renovam o casuta, ma uitam la piatra aparenta de pus pe casa si pt gradina si gresie pt baie/bucatarie etc; mie-mi place mult marmura, insa e cea mai scumpa, banuiesc ca e si rezistenta la inghet, nu mai trebuie tratata? Iar placile de gresie pt exterior din comert trebuie toate tratate contra inghetului sau sunt tratate din fabrica?
Si pt alta casa, pe viitor, voiam sa stiu detalii despre statia de epurare: cum functioneaza, ce capacitate are (cati mc), etc, pe site de ce nu aveti datele tehnice?
 

Regele Gresiei

New Member
Buna ziua, site-ul este nou si in fiecare zi contribuim la imbunatatirea lui cu cat mai multe detalii.

Pentru a nu avea probleme cu gresia de exterior, va recomand sa cumparati gresie portelanata pentru ca nu este nevoie de niciun alt tratament - gresia portelanata este creata din aceeasi structura, fata de cea glazurata care are doar pe de-asupra un strat care ii da defapt culoarea. Gresia portelanata presupune un proces repetat de presare, astfel nu absoarbe apa si nu risca sa inghete. Foarte important este si adezivul cu care se pune gresia. Indicat este adezivul flexibil. Noi lucram cu cei de la Baumit. Iar ca si chit, este indicat cel pe baza de silicon, deoarece nu lasa apa sa patrunda sub placa... daca folositi un chit de slaba calitate, poate fi gresia oricat de rezistenta pentru ca va ingheta apa sub placa si astfel ori se desprinde ori se sparge.

Marmura, daca nu are suprafata lucioasa, trebuie impregnata pentru inchiderea porilor. Daca nu se impregneaza, absoarbe apa.

Noi va putem ajuta cu sugestii pentru baie si bucatarie.
Aceasta este o colectie de gresie si faianta portelanata si rectificata. Faianta are 30x90, iar gresia 60x60 . Pret 72,60 lei pentru faianta si 100,20 lei pentru gresie, Tva inclus. Am atasat si poze reale, din magazin cu produsul. Capture2.PNG
DSC_0020.jpg DSC_0031.jpg



Puteti sa imi spuneti ce culori preferati si va atasez modele si pt baie si pt bucatarie. Avem mii! :) Mentionez si faptul ca facem reduceri substantiale persoanelor care aleg sa cumpere tot materialul de la noi, deoarece detinem tot ce este nevoie pentru finisaje.
 
Sus