Granule de argila

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
cine poate sa imi spuna la ce se folosesc granulele de argila? am cumparat o punga din comert dar nu stiu exact la ce sa le folosesc :oops: . am vazut pe la unii, pe la altii ca le pun deasupra pamantului din ghiveci, probabil pentru a mentine umiditatea.
 

albela

Active Member
Atata doar pe fundul ghiveciului? Am cumparat si eu azi de la sellgros. Pe punga scrie ca se folosesc si ca ornament deasupra pamantului si pentru pastrarea umiditatii in jurul plantelor. Mai concret la ce plante e bine sa la folosim?
 

Simina

Active Member
Eu le folosesc la azalee, dar asezate intr-un castronel mai mare decat ghiveciul. Le mentin mereu umede.
Peste "farfuria" cu bilute de argila, asez ghiveciul cu azalee.
 

karmenutza

Member
albela a spus:
Atata doar pe fundul ghiveciului? Am cumparat si eu azi de la sellgros. Pe punga scrie ca se folosesc si ca ornament deasupra pamantului si pentru pastrarea umiditatii in jurul plantelor. Mai concret la ce plante e bine sa la folosim?
Eu cred ca se folosesc la toate plantele care vor umezeala in jurul lor. Din plantele ce le am eu as folosi in special la stromanthe, la anthurium, la azalee, la begonie, la chamaedorea, la orhidee. Tinand cont ca foarte multe plante au nevoie de umezeala in atmosfera....
Pana acum nu am cumparat, astept buget consolidat :)
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
si eu tot asa. pun o farfurie mai lata la plantele ce prefera o umiditate mai mare si periodic ud arbila. in schimb daca ud planta mereu in farfurie, cum se intampla cu calathea, schimb farfuria, pentru altfel bilele absorb toata apa si plantei nu-i mai ajunge.
am vazut granule de agila puse si deasupra pamantului din ghiveci, dar eu nu am incercat niciodata. imi place sa vad exact cand e uscat deasupra, si mai ales il las sa se aeriseasca.
 

karmenutza

Member
Da, chiar in poza de pe punga erau puse deasupra.
Eu le ud pe deasupra pe toate. Pana imi cumpar bile am pus pietricele cu apa in farfuriute (la care am farfuriute. Ca cele de pe pervzuri nu mai au farfurii)
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
un avantaj sau dezavantaj, depinde de situatie este faptul ca bilele de argila sunt usoare si pietrele grele. in ghivecele in care vreau sa am stabilitate pun pietre in farfurie, iar la cele pe care le mut de colo colo pun granule.
 

Roxana

Active Member
thea: Am vazut la standul de gradinarit dintr-un magazin pungi cu "Granule expandate din argila";nu erau indicatii pe punga.
Mi-au atras atentia pt. ca imi aduc aminte ca am citit undeva unde erau indicate dar nu mai stiu la ce plante.
La lamai sunt bune si cum se folosesc?
 
Sus