Graham Thomas (David Austin)

Ema

Member
Asa este , florile trandafirului Graham Thomas nu rezista foarte mult , ele fiind scuturate de vant dupa 3-4 zile. Aceeasi problema si pentru Heritage , Abraham Darby ,LD Braithwaite si Winchester Cathedral. Mentionez insa ca i-am observat doar pe parcursul primului an de la plantare. O fi asta o caracteristica a trandafirilor englezesti?
 
A

Anonymous

Guest
trandafir galben

io am un soi de trandafir galben(din pacate inca n-am aflat secretul postarii pozelor,dar inca mai sper) cica ar fi agatzator
cerrt e ca ajunge la vreo 4 m inaltzime daca il lashi,sau mai mult ,face niste tije lungi ........ca aia care se vad la florarie(adushi din olanda ,si cum ii cumperi ishi pleaca capul) si face o multzime de flori
din pacate ,deshi mai am poza cu care a fost cumparat ,nu-i scrie soiul
il ma de vreo 3-4 ani,infloreste din mai pana da bruma pe el(bine inteles ca mai slab pe caldura torida din iulie si august) ,are tzepi multzi si mari,e sanatos tun,se prind ushor butashi din el si infloresc la fel de frumos ca "mama lor" si dureaza cam 1 saptamana floare(bine inteles ca depinde daca e arshitza mare sau daca vine vreo "tornada"
recunosc ca mi-e foarte drag
am uitat sa precizez ,ca deshi pe poza il arata cu flori potrivite ,ca totzi trandafirii agatzatori.face niste flori extrem de mari si parfumate
o sa incerc sa postez o poza de a lui,poate il identifica careva(pe poza scria doar teabird sau teabyrd..uite ca nu gasesc acu poza
 

v.cristina

Active Member
Re: trandafir galben

Elf_a a spus:
io am un soi de trandafir galben(din pacate inca n-am aflat secretul postarii pozelor,dar inca mai sper) cica ar fi agatzator
cerrt e ca ajunge la vreo 4 m inaltzime daca il lashi,sau mai mult ,face niste tije lungi ........ca aia care se vad la florarie(adushi din olanda ,si cum ii cumperi ishi pleaca capul) si face o multzime de flori
din pacate ,deshi mai am poza cu care a fost cumparat ,nu-i scrie soiul
il ma de vreo 3-4 ani,infloreste din mai pana da bruma pe el(bine inteles ca mai slab pe caldura torida din iulie si august) ,are tzepi multzi si mari,e sanatos tun,se prind ushor butashi din el si infloresc la fel de frumos ca "mama lor" si dureaza cam 1 saptamana floare(bine inteles ca depinde daca e arshitza mare sau daca vine vreo "tornada"
recunosc ca mi-e foarte drag
am uitat sa precizez ,ca deshi pe poza il arata cu flori potrivite ,ca totzi trandafirii agatzatori.face niste flori extrem de mari si parfumate
o sa incerc sa postez o poza de a lui,poate il identifica careva(pe poza scria doar teabird sau teabyrd..uite ca nu gasesc acu poza
daca are 4 m sigur este catarator :) :)

abia astept sa vad pozele

ceea ce ma mira pe mine la cele descrise de tine este faptul ca este foarte parfumat , in general trandafirii cataratori au miros mediu :? :? :? nici nu ai idee cat am cautat cataratori parfumati :( :( :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cristina,chestia cu parfumul este relativa dupa parerea mea.

Dovada sta Mainzer-ul.Are miros frumos nu contest,usurel dar dupa parerea mea dar nu e atit de parfumat cum i se face reclama :)
 

Mali_

Member
Am pus si eu anul trecut in jurul casei trandafiri Graham Thomas. Ce ma uimeste anul asta este diferenta de culoare de la o tufa la alta, sau chiar de la boboc la floare desfacuta:
 

Mali_

Member
Sunt unul langa altul, la distanta cam de 1 m, ii despart doar cate doua tufe de levantica.
 

Mali_

Member
Dupa ce am studiat mai bine trandafirii din curtea mea am ajuns la concluzia ca nu sunt toti Graham Thomas. Unii sunt galbeni si altii sunt roz. Deci cred ca sunt doua tufe diferite.
 

Mali_

Member
Anul asta se intrec cu florile. Nu imi vine sa cred cat sunt de incarcati. Chiar daca nu sunt sigura ca sunt toti Graham Thomas, pun fotografiile sa va dati si voi cu parerea.
 

Leanna

Member
:eek: :eek: :eek: Sunt innebunita de tipul asta de trandafir!!!! :eek: :eek: :eek:
Forma asta pufoasa a floricelelor m-a dat gata!!! :visator:
 

Mali_

Member
Sper ca la ei sa nu ajunga pacura, deoarece sunt intr-un strat mai inalt. Daca doreste cineva butasi, sa stiti ca ii ofer cu toata placerea.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
eU as vrea tare mult,pot face chiar un drum pana la Oltenita,stiu sa ajund in piata si in port.Multumesc frumos!
 
Sus