Graham Thomas (David Austin)

Rose

Active Member
Este foarte delicat! Imi place atat de mult forma specifica englezestilor si mai mult ma incanta faptul ca sunt parfumati! Abia la primavara o sa vad si eu live cum arata un englezesc ;-) si pt asta tie trebuie sa-ti multumesc in primul rand :hug: Anna
 

nicol

Member
Au inflorit ai mei, dar slab. La fel ca la A Darby, am doua tufe: una din 2009 si una din 2010. Si tot ca la A Darby, tufele mele de Graham au fost serios afectate iarna trecuta. M-am saturat de cat am taiat! :x
Tufa "batrana" avea cam un 1.80 inaltime, foarte frumos echilibrata, aprox patru-cinci lastari bazali si ramificatii frumoase. Lastarii rigizi, fara flori aplecate si fara ramuri atarnate la sol. Visam cu ochii deschisi la cresterile urmatoare! :)
Dupa indepartarea lastarilor afectati de iarna, am ramas cu aproximativ trei lastari bazali de aprox 1-1.30. Parerea mea este ca dupa "drasticele taieri" Grahamul a cam suferit. Cresterile au fost slabe vara aceasta, florile putine, cam doua manunchiuri a cate 5-7 boboci in primul val, a inflorit mai tarziu ca ceilalti, si nici un alt boboc restul sezonului. Cred ca datorita infloririi mai tarzii, am ratat momentul si nu am poze cu aceasta tufa.
Tufa "tanara" a avut mai putin de suferit. Nu am avut la ea pierderi datorate inghetului( a fost acoperita total de stratul de nea), ci doar lastari rupti din cauza zapezii. Tufa mica de maxim 1 metru. Nici la aceasta tufa nu am avut al doilea val de flori.
Tufele sunt plantate la maxim 10 m una de alta, cea batrana este intr-un loc partial umbrit, cea "tanara" se afla in plin soare. Cu aceasta tufa am cateva fotografii:
http://nnicol.sunphoto.ro/gradina-_tran ... 2/72827839
http://nnicol.sunphoto.ro/gradina-_tran ... 2/72827973
http://nnicol.sunphoto.ro/gradina-_tran ... 2/72480863
http://nnicol.sunphoto.ro/gradina-_tran ... /72480880( in aceasta fotografie se observa si tufa "batrana", aproape de zidul blocului, langa tufa cu floare rosie)
http://nnicol.sunphoto.ro/gradina-_tran ... 2/72480902
http://nnicol.sunphoto.ro/gradina-_tran ... 2/72480915
Floare frumoasa la culoare, se scutura ff repede. Pe lastarii floriferi apar manunchiuri de boboci. Parfumul, din punctul meu de vedere, un pic cam prea greoi, nici gand sa-l asemui cu parfumul de trandafiri.
P.S De precizat ca dintre toti trandafirii mei englezesti( aproxim 12-13 soiuri), doar Grahamul si Abrahamul au avut de suferit dupa iarna trecuta. La ceilalti pierderile au fost nesemnificative, unii neavind absolut nicio problema( ex. Mary rose, Falstaff, Othello sau L. D. Braithwaite)
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Graham Thomas are o culoare si un farmec unice. Nu degeaba a fost votat The World's Favourite Rose. Cred ca-si merita locul in orice gradina.
 

gabrielais

Active Member
ma gandesc eu, in urma celor scrise mai sus, ca in ecuatie mai intra si alti factori in afara de rezistenta specifica soiului si duritatea climei din sezonul respectiv; cred ca si solul are o oarecare importanta, existenta sau lipsa zapezii, plantarea intr-un loc ferit sau expus; acelasi soi de trandafir, in gradini diferite, a avut si comportamente diferite in functie si de acesti factori care au avut o mai mare sau mai mica influenta asupra rezistentei acestuia..
oare gradul de maturitate al ramurilor are un rol esential? (la mine s-ar putea explica astfel rezistenta)...i-am hranit natural in primavara, au avut un start foarte bun, ramurile au crescut puternice, maturizandu-se corespunzator pana la venirea anotimpului rece; ce parere aveti?
 

Roxana Peled

Active Member
Am luat in toamna un Graham Thomas de la multe-plante care se presupunea a fi intr-adevar Graham Thomas si de la 4garden un altul care se presupunea a nu fi de fapt el ci un alt trandafir galben care sincer mie mi-a placut in pozele vazute pe forum de la voi. Atat de tare era convinsa toata lumea ca cel de la 4garden nu este Graham Thomas autentic ca in final l-au si scos de pe site sub aceasta denumire.
Problema este ca acum in primavara au inflorit amandoi si sunt absolut identici :rofl:


Intrebarea este, pentru cei cunoscatori intr-ale trandafirului asta, sunt amandoi furnizorii astia "beti" si mi-au trimis amandoi trandafiri identici dar care nu sunt Graham Thomas (nu prea imi dau seama cum ar fi posibil) sau de fapt era autentic al amandouara :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Hmmm, ar putea fi el :gandit: Roxana, fa o poza si cu frunzele, ghimpii si bobocii, ca poate ne lamurim ;-)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mircea, e inselator la primele flori, cam la fel a facut si al meu prima floare, asemanatoare cu a Roxanei, de-aia zic ca nu e concludent, trabuie si alte amanunte
Uite-asa a fost prima floare la Graham Thomas al meu:

 

Roxana Peled

Active Member
Gata, am mai facut poze :D

boboci:

tulpina: florile de langa tulpina nu-i apartin sunt ale lui China Girl

Va multumesc pentru ajutor! :hug:
 

gabrielais

Active Member
ma sperii draguta...dupa ce cel de la 4 garden s-a dovedit a fi un frumos th, azi l-am primit pe cel de la multe plante; sper sa fie Graham ca altfel ma apuca isteria..am pierdut vreo 3 ani tot incercand sa dau de el ...altfel il comandam la Lottum sau mai stiu eu pe unde, dar eram buna bazata ca il am..cand colo ou kinder la inflorire... :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ohooo, da' stai sa vezi ca am inceput eu sa ma sperii, ca poate nici al meu nu e Graham Thomas :rofl: Eu l-am luat sub aces nume, pe ambalaj nici macar nu aparea numele firmei dar cineva care il in gradina a vazut pozele si a spus ca nu e el. Acu' insa m-au apucat dubiile, sa vad cum infloreste anul asta :evil:
 

Roxana Peled

Active Member
Eu tind sa cred ca sunt amandoi Graham Thomas pentru ca arata identic si nu aveau de unde cei de la multe-plante sa aiba TH-ul celor de la 4garden. Trandafirul venit de la multe plante era o ditamai caracatita iar cei de la Ciumbrud sunt din aceia taiati scurt in pungute. Sigur nu au acelasi furnizor.

:rofl: Bravo claude! Imi pare rau ca te-am indubiosat si pe tine acum :rofl:
 

cristinaf

Well-Known Member
Graham Thomas are forma florii ca o cescuta de ceai, nu intoarce petalele spre spate. Asta ar fi primul criteriu.
 

geodezia

Well-Known Member
http://geodezia.sunphoto.ro/rose_2013/89407983
dinsu e Gt la mine in gradina cu acte in regula si e al 3 -lea an l-am facut urcator ca vreau sa il catara
l-am vazut in curte si aici in tg jiu la cineva o tufa mare de 2 m inaltime si 1 m latime o frumsete
aici in poza puteti sa vedeti si boboc si floare matura si trecuta ..e superbissim ..si Pat austinul la fel
 

claude

Well-Known Member
Moderator
A fi sau a nu fi Graham Thomas :rofl: Eu zic ca al meu este cine pretinde ca e :) Recunosc ca n-am mai avut rabdare nici sa se deschida floarea complet, asa ca se cheama ca am tupeu, nu? :rofl:

 

Roxana Peled

Active Member
Aha, ia uite, am citit si de la nicol scris de anul trecut: floarea se scutura ff repede!
Pai asta e criteriul clauditzo! Daca maine-poimaine ai deja petalele imprastiate prin curte Graham Thomas e cu siguranta! :rofl: :tavalit:
 
Sus