Graham Thomas (David Austin)

elipopa

Active Member
victoria222 a spus:
Bebe, sigur ca da!
Eli, mai asteapta un pic ca o sa-si dea el drumu si pana in toamna o sa se faca de 1,5m. Creste foarte tare in timpul verii, cel putin la mine asa a fost si nu i-am dat nimic special sa pape.
Multumesc pentru informatie!!
parca nu mai am rabdare, as vrea sa-i vad pe toti plini de flori :) :)
 

victoria222

Active Member
Graham Thomas un pic dupa inflorirea maxima. Din pacate am fost ocupata si nu am apucat sa-l fotografiez la timp. Se vede ca multe din flori s-au scuturat de tot. Cu toate astea e minunat. Imi place ca florile, desi se trec repede, nu se usuca pe tufa, ci le cad petalele si formeaza un covor alb-galbui pe pamant. Inca ma gandesc ce sa fac cu forma lui. Creste destul de haotic.
 

bradut

Well-Known Member
Trandafirul asta l-am cumparat mai demult, sub denumirea de galben urcator. De-abia dupa ce am cumparat Graham Thomas, mi-am dat seama cine era, de fapt, acel necunoscut: era chiar celebrul englezesc. Cam asa arata in aceste zile:

 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Bradut ! e superb :eek: sa-ti traiasca :D a mea ce am plantat in toamna sa dovedit a nu fi Graham T :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
superb, Bradut! Ce bogatie de flori! :eek: Probabil cand l-ai cumparat era etichetat ca urcator pentru ca e unul din englezestii care poate ajunge la 3 m. De cati ani e la tine si la ce inaltime a ajuns? Faptul ca l-ai cumparat ca urcator a fost un noroc, in felul asta l-ai lasat in pace sa creasca si a scapat de taierile drastice.
 

bradut

Well-Known Member
Multumesc. sannamaria, imi pare rau ca nu l-ai nimerit. Cel mai bine este sa cumparam de la furnizori seriosi. Cel din poza este cumparat la nimereala (cand nu stiam mai nimic despre trandafiri), insa am avut noroc. In schimb, cand l-am vrut pe Graham Thomas, l-am luat de la Rosafruct, acum 2 ani, si a fost ce mi-am dorit. :D
 

bradut

Well-Known Member
Claude, cred ca l-am cumparat acum vreo 4 ani, nu mai stiu exact. Treaba e ca acum vreo 2 ani, cand a fost o iarna grea, a degerat aproape de tot si a trebuit sa-l tai, de n-a mai ramas mai nimic din saracul trandafir. Mare mi-a fost mirarea cand am vazut cat de repede s-a recuperat! In iarna ce a trecut mi-am invatat lectia si l-am protejat cu folie speciala. Are si marele avantaj ca in spatele lui se afla un perete de-al casei, si deci, nu este expus vanturilor puternice (gradina mea este situata intr-un loc izolat si expus, eu locuiesc la bloc :D ).

Celalat Graham Thomas este mic si situat intr-o zona unde-l bate vantul si frigul, insa a trecut cu bine iarna, fara nicio protectie. Dar anul trecut a fost o iarna mai putin geroasa.

Inaltimea la care a ajuns este in jur de 2 m.

In legatura cu dirijarea ca urcator, of, m-am chinuit sa fie cat mai pe orizontala, insa trandafirul asta vroia sa creasca ca arbust. :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Bradut, nu e nevoie sa-l conduci neaparat pe orizontala, unii din englezestii astia care se preteaza ca urcatori dau uneori niste lastari rigizi de n-ai nici o sansa sa-i indoi, dezvoltarea lor depinde si de clima. Cum e de exemplu Westerland-ul, sunt zone unde poate fi condus ca urcator si zone unde nu vrea decat arbust. Asa ca daca al tau vrea arbust, nu-i bai! :) Poti eventual sa-i aplici o tundere usoara in trepte, astfel incat sa ai lastari floriferi si la inaltime mai mica, in rest, studiaza-l si vezi ce vrea! :wink:
 

bradut

Well-Known Member
Pai de cand mi-am dat seama cine este marele necunoscut, nu l-am mai fortat cu orizontala. Stiu ca englezestii astia sunt mai degraba niste arbusti.

Ce este interesant, ca un alt trandafir pe care l-am cumparat tot la nimereala (tot in acea perioada cand am luat urcatorul galben), este unul, etichetat ca fiind urcator roz. L-am descoperit recent, dupa ce mi-a inflorit Abraham Darby cumparat de la Rosafruct. Da, chiar acel trandafir era urcatorul roz. Am pus si poza pe forum, la "Plante necunoscute".



Abraham Darby este un alt trandafir de talie mare, care, intr-adevar, poate fi condus ca urcator. La mine are aceeasi comportare ca si Graham Thomas: este un arbust in toata firea (ceva mai mic, deocamdata la 1,5 m).
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: :rofl: Unii dintre noi umblam cu limba scoasa dupa englezesti si tu te pricopsesti cu ei fara sa vrei!!! :rofl:
 

bradut

Well-Known Member
Cam asa ceva. :rofl: Si cand te gandesti ca sunt primii mei trandafri. Am mai luat, tot atunci, si un urcator rosu, insa, nu, nu-i un englezesc :rofl: ... e un rambler minunat.
 

bebe Iris

Active Member
Sunt extraordinar de frumosi!!! Sunt exact culorile si formele pe care le caut si eu :D , dar n-am norocul tau, sa le nimeresc intamplator :rofl: :wink: Asa ca te felicit!!! :D
 

bradut

Well-Known Member
Am avut mana buna, intr-adevar. :D

Acum nu mai cumpar intamplator. Avem noroc ca exista un Rosafruct sau un Coral, care ce vand, aia iese.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
anul asta nu a inflorit nici un Graham T ? :)
al meu a facut o singura floare ,dar macar m-am lamurit ca e el ,dupa niste achizitii necastigatoare :rofl:
in sfarsit am GT.
 
Sus