Gradinile noastre in 2012, planuri, idei, realizari

elianna

Well-Known Member
simali a spus:
Si eu am problema asta. Plantez mereu prea inghesuit si trebuie tot timpul sa mut cate ceva.
Eu de aia mi-am propus sa stau cuminte anul asta ca am tot auzit comentarii in jurul meu cum ca cine a mai vazut sa tot muti plantele, le sadesti si acolo le lasi. Oricum nu observa chiar daca le-am mutat. Drept urmare daca vreau sa le mut, le mut dar de una singura :) :eek:f: si m-am saturat de facut gropi. La cate kg am eu, ma sui cu amandoua picioarele pe harlet sau cazma cum spuneti voi si tot nu intra in pamant :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
simali a spus:
. Mi s-a intamplat sa fiu snoaba si sa zic ca aia nu merge cu ailalta si cu toate astea am descoperit ca acolo, in strat MIE mi-a placut.
Ai spus o vorba mare :clap: E important ca tu sa te simti bine in acea gradina, nu sa placa altora :)

Cu mutatul plantelor...eu cred ca e o problema a tuturor celor care se apuca de gradinarit, dar mie nu mi se pare grav, dimpotriva, asta face doar cine isi iubeste gradina, n-o sa vezi niciodata mutand plante o persoana a carei gradina a fost conceputa si plantata de un arhitect peisagist...si asta nu pentru ca rezultatul ar fi perfect, ci pentru ca acea persoana are o gradina asa cum are si o oala de calitate, nu a pus pasiune si suflet in fiecare planta pusa in acea gradina!

In momentul in care nu voi mai muta nimic cred ca ma voi plictisi ingrozitor :rofl:
 

simali

Member
Si eu cred ca daca-ti iubesti gradina simti nevoia ca ea sa reflecte sufletul tau, nevoia ta de echilibru, de frumos, care e diferita de nevoia altcuiva. Si atunci intr-un fel gradina evolueaza odata cu tine. Cand nu sti te invata plantele. Si la anul sti. Si de-aia muti. Pentru ca ai fost umil si le-ai lasat sa te invete.
Hai ca fac filosofie. :oops:
 

nick1971

Active Member
Felicitari, Simali! Chiar imi place ce ai facut :D
Te asteptam in grupul Muntenia si sa te cunoastem personal, daca tot esti asa aproape de noi. Eu am gradina la Baicoi :D
Claudia, asa am inceput si eu amenajarea gradinii, haotic, fara un plan, placut si cumparat :) am si pierdut multe ca nu le-a placut conditiile, cu unele m-am incapatanat sa le reachizitionez, dar mi-a trecut :)
Pana acum n-am mutat plante, in schimb aleea de piatra... mi-am rupt mijlocul tot schimband directia :rofl: o faceam cand nu era sotul prin preajma sa nu se ia de mine, cica stricam gazonul... care usor, usor va disparea din peisaj.
Offf, vreau sa vina martie sa ma mut in gradina :D
 

laural

Well-Known Member
nick1971 a spus:
Felicitari, Simali! Chiar imi place ce ai facut :D
Te asteptam in grupul Muntenia si sa te cunoastem personal, daca tot esti asa aproape de noi. Eu am gradina la Baicoi :D
Claudia, asa am inceput si eu amenajarea gradinii, haotic, fara un plan, placut si cumparat :) am si pierdut multe ca nu le-a placut conditiile, cu unele m-am incapatanat sa le reachizitionez, dar mi-a trecut :)
Pana acum n-am mutat plante, in schimb aleea de piatra... mi-am rupt mijlocul tot schimband directia :rofl: o faceam cand nu era sotul prin preajma sa nu se ia de mine, cica stricam gazonul... care usor, usor va disparea din peisaj.
Offf, vreau sa vina martie sa ma mut in gradina :D
Tu chiar te muti in gradina ? Intreb pt. ca de cativa ani vreau sa-mi fac si eu o gradina cam la 10 km de Brasov, unde stau la bloc, dar am tot ezitat din cauza distantei....si faptu ca este este in camp deschis....acum parca sunt ceva mai hotarata si voi incepe cu cativa pomi fructiferi :incapatanat:
 

simali

Member
laural, si la mine gradina a fost la 50km (stateam la Ploiesti). Era un fel de serparie acolo (vecinii depozitau resturi de la materiale de constructii, salcamii cresteau in nestire impletiti cu rugi de mure si alte liane iar unde nu erau copaci cresteau urzici mi inalte decat un stat de om). Dar asta a fost si frumusetea. Ideea asta, de a lua un loc uitat de toata lumea si a-l transforma in gradina visurilor tale... Nu se compara cu nimic satisfactia. Smulgi mai intai un metru si-l faci al tau; apoi inca unul si inca unul. Ce de weekenduri pierdeam inaite pe la Sinaia, Brasov, etc.! Ce de bani tocati pe restaurante si cluburi! Si ce sens capata totul acum, cand toti banii si timpul asta s-au dus catre ceva ce ma incanta in fiecare zi! E terapeutica o gradina.
 

laural

Well-Known Member
simali a spus:
laural, si la mine gradina a fost la 50km (stateam la Ploiesti). Era un fel de serparie acolo (vecinii depozitau resturi de la materiale de constructii, salcamii cresteau in nestire impletiti cu rugi de mure si alte liane iar unde nu erau copaci cresteau urzici mi inalte decat un stat de om). Dar asta a fost si frumusetea. Ideea asta, de a lua un loc uitat de toata lumea si a-l transforma in gradina visurilor tale... Nu se compara cu nimic satisfactia. Smulgi mai intai un metru si-l faci al tau; apoi inca unul si inca unul. Ce de weekenduri pierdeam inaite pe la Sinaia, Brasov, etc.! Ce de bani tocati pe restaurante si cluburi! Si ce sens capata totul acum, cand toti banii si timpul asta s-au dus catre ceva ce ma incanta in fiecare zi! E terapeutica o gradina.
Ce frumos :visator: Multa lume m-a descurajat ca tot ce voi pune va fi furat sau distrus.....tu ai ingradit gradina de la inceput ? Cu udatul cum ai facut ? Eu ma gandeam la un put de apa, dar inca nu am rezolvat......
 

lelia

Well-Known Member
O gradina e legatura dintre om si glie ,e ceva ce nu se poate explica, ci doar simti.
10 km nu sunt multi ,daca ai ani mai putini ii poti face pe jos .
Eu aveam 30 km pana la gradina si pot spune ca am facut mai mult de la distanta decat cand aveam doar un km pana acolo .
Acum distanta e de 130 km ,nu stiu cum voi rezista dar nu renunt la casa si gradina .
Partea cu distrus-furat e cam naspa ... pentru inceput planteaza pomi ,plante comune care sa nu atraga atentia ,apoi dupa ce vecinii se obisnuesc cu ideea integrezi si alte frumuseti .
Daca ai posibilitatea unui put ,e perfect ! Eu colectez apa de la ploaie intr-un bazin si ud cand ajung acasa .Unele plante sufera ,au mai si murit ,altele s-au adaptat ....eu zic ca ne descurcam ....
 

laural

Well-Known Member
Asa o sa fac :D Gata am vorbit si cu soacra mea, ea are acolo aprox 2 ha pe care a dat-o unui vecin sa o lucreze....din suprafata asta o sa incep cu aprox 1.000 mp. O sa pun pomi ( mari, peri, pruni, gutui, ciresi, visini si eventual 2 nuci ) si intre ei zmeura si coacaze.....trebuie sa ma hotarasc la soiuri, care sa fie rezistente( la noi iarna vine repede si pleaca greu ) si sa gasesc furnizori( pt. ce pot planta acum in primavara ) .....si sa ma gandesc ce sa plantez pe teren: lucerna ? Trifoi ? Tot visez la o cultura de levantica, dar nu cred ca merge intre pomi :? . In orice caz e mai usor cu visatul :visator: decat cu munca efectiva ;-). Multumesc pt. incurajari, sfaturile si ideile sunt binevenite :D
 

elenafles

Active Member
Laura,zici ca ai aceasta suprafata la 10 Km.de Brasov? Pai e super!Noi avem casa la 30 km de blocul unde locuim si toata vara dupa serviciu fugim la gradina. Atatea lucruri frumoase poti face in gradina pana seara incat vara nu mai putem sta la bloc.Chiar daca e in plin camp poti sa-ti construiesti in prima etapa o cabanuta de lemn si te vei simti ca intr-o statiune :D
Parerea mea e sa nu lasati sa treaca timpul si demarati actiunea.Nu trebuie sa le faceti pe toate intr-un an.Important e sa incepeti.Succes.
 

laural

Well-Known Member
Asa e Elena, ai mare dreptate, am tot gasit motive pana acum sa nu ma apuc...ca e in camp, ca nu am apa, ca nu am timp etc....dar acum ca v-am impartasit si voua intentia mea, nu mai dau inapoi. Multumesc :hug:
 

elianna

Well-Known Member
Wow! M-ai dat gata. O frumusete de gradina. Sa fii sanatoasa si s-o ingrijesti si transformi dupa dorinte. Spor la gradinarit :D
 
Sus