Gradinile noastre in 2012, planuri, idei, realizari

sorina

Active Member
cu parere de rau nici eu nu pot viziona albumul :gandit: :nu-mi_place: :nu-mi_place: :nu-mi_place:pacat pentru ca in fiecare gradina este ceva care ne place fiecaruia asta sigur :hug:
 

bebe Iris

Active Member
sorina a spus:
sa incep si eu cu inceputul
M-am mutat intr- o zona de 1000 m , deci peisagistic ca in romania , am casa la strada , adica fara gard si fara alte oprelisti strada trece la 5-6 metri prin fata casei . Prima data am zis ca e al naibi de ciudat sa ai o gradina direct la strada asa fara ptotectie , ma intelegeti :nu-mi_place: dar ma ardeau palmele si trebuia sa imi ocup timpul liber cu ceva sa nu ma gandesc acasa si pe treaba , Am in fata o bucata de pamant de vreo 6 m pe 6 si am sapat_o am adunat bolovani , radacini de copac plante si a iesit ceva dragut si viu pin de viata am muncit toata vara sa elimin buruienile care napadeau mereu , dar le_am venit eu de hac incet , incet . In portiunea de trotuar , ciment am folosit containere din tot felul de matriale din sura ... de ex unul mai inalt era odata folosit la gunoi si unul mai mic cred ca la apa sau la animale .Ambele din aluminium cred . Le-am gaurit sa poata trece apa si am pus la baza muulte pitre pentru stabilitate si spoi pamant si florile etc.
In stanga casei pe linga ea era un spatiu la fel neflolosit cu niste iarba si buruieni . Am sapat ampus folie impotriva buruienilor si deasupra pietris , am decupat locul uunde am plantat noile plante si am mai decorat pe ici pe colo . Ambele variante sunt interesnte nu stiu care va place voua mai mult sunt curioasa desii cred ca stiu raspunsul

Iata prima varianta

http://home-and-garden.webshots.com/alb ... and-garden

Pana la pag 11

varianta a doua de la pag 12 pana la sf

http://home-and-garden.webshots.com/alb ... and-garden

abia astept sa va pronuntati parerea :? :)
Apoi eu nu ma pot hotara, imi plac amandoua variantele foarte mult :clap:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Bravo, Bebelu, a iesit o chestie chiar draguta, o sa fie misto sa te asezi, practic, in stratul cu flori, inconjurata de verdeata :)
Da' de ce vrei sa pui gingko in mijloc? eu ma gandesc ca ai putea pune si ceva planta cataratoare perena, gen clematis, pe un obelisc din acela rotund :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Umbrela de soare sau de ploaie? :rofl: Daca pui un viitor urias cum e gingko atunci chiar vei avea de ce te plange de umbra :mrgreen:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Bebita :* ...baba circotasa :p :daca ploua cu bulboace nu se scurge pamintul peste pietris si se dezghioaca de tot groapa aia a ta? :? Nu pui nimic pe margini?Si de ce sa pui in mijloc ceva?Pune o masa daca tot vreti sa taifasuiti :fluierat: Nu o sa va vedeti de ginco.... :whew:
 

bebe Iris

Active Member
:rofl: de ploaie, sa nu ploua cu bulbuci sa mi se scurga pamantul peste pietris :rofl:
Vom trai si vom vedea cum trece peste iarna, deocamdata in urma isparavii, macar am pamant sa-mi musuroiesc trandafirii :rofl:
 

victoria222

Active Member
Spune drept, pentru asta, de fapt, ai facut aceasta lucrare :rofl:
A iesit draguta bancuta ta scufundata. Poate ar merge un dud pendul, sau un alt arbore pendul de talie mica, care chiar arata ca o umbrela; in loc de gingko, gingko parca ajunge la 15m, poate chiar mai mult, in inaltime.
 

bebe Iris

Active Member
:eek: Tulvai, 15 m!?!...atunci nu-i bun...tre' sa studiez problema si sa gasesc alta solutie :D
Cu pamantul da, am rezolvat...dar am redus din spatiu :rofl: ...asa ca tot nu-i bine :p
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
bebe Iris a spus:
:eek: Tulvai, 15 m!?!...atunci nu-i bun...tre' sa studiez problema si sa gasesc alta solutie :D
Cu pamantul da, am rezolvat...dar am redus din spatiu :rofl: ...asa ca tot nu-i bine :p

Hihihi...pai io de ce zisei ca nu o sa va mai vedeti?Credeam ca glumesti cu ginco...O sa faceti bau....Si apoi,vezi ? mai puneai acolo citiva trandafiri :giggle: :*
 

bebe Iris

Active Member
:) asa zice si Sorin, ca am pierdut o gramada de spatiu pentru plantat trandafiri :)...dar cred ca defapt ii pare bine ca s-a redus spatiul :p ;-)
 

nick1971

Active Member
bebe Iris a spus:
Cam asta este bancuta pe anul acesta:
http://bebeiris.sunphoto.ro/Bancuta_scufundata/81788482
http://bebeiris.sunphoto.ro/Bancuta_scufundata/81788462
Acum astept sa creasca si sa se intinda iedera si lizinca pe peretii laterali :p
Vreau sa plantez un puiut de Ginkgo Biloba in mijloc, dar intai trebuie sa studiez, la iarna, unde cade zapada de pe acoperis :rofl:
interesanta bancuta! :D
ginkgo am plantat eu in 2009, nu a crescut deloc, pana va ajunge la 15m probabil ii trebuiesc 100 de ani :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu va mai plingeti atit:sunteti tinere asa ca asteptati :rofl: Copiii copiilor vostri vor face hora in jurul lor :hug:
 

carmenushka

Active Member
Bebelu, super ideea cu groapa pe post de banca, dar si eu cred ca peretii trebuie sustinuti cumva sa nu se scufunde. Si pentru planta centrala pe post de umbrar ti-as recomanda un soc, clasic sau variegat, daca il tutorezi si-l tunzi adecvat, in cativa ani ai umbrela pe care o vrei. am vazut asa in parcul palatului Elisabeta, resedinta regala din bucuresti, si arata extraordinar
 
Sus