Gradinile noastre in 2011

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

victoria222

Active Member
Vali, de ce sa tai zarzarul? Vara, cand e arsita, umbra in gradina e nepretuita. Sunt o gramada de plante care iubesc umbra, depinde de tine pe care le preferi. Hortensiile, gutui japonez, clematite, Hosta, Astilbele, caldarusele, spanzul, diggitalis, heuchera, iedera, regina noptii, numauita, toporasi, anemone, ferigi, si lista continua. De asemenea poti pune acolo bulboase de toamna (lalele, narcise, crocus) pentru ca in perioada de inflorire au destula lumina si sub pom, din cauza ca zarzarul e inca fara frunze.Daca vrei sa imbunatatesti solul pentru zarzar, poti planta sub coroana lui trifoi, care fixeaza azot, atrage insecte si creste si la umbra.
 

vali_delide

New Member
Va multumesc pentru raspunsuri!

Alfa, stiu ca nu-ma-uita este bianuala, dar nu stiu exact daca sa fac rasad sau sa o seman direct in gradina. :?

Victoria,ideea cu trifoiul este excelenta,dar merge semanat si printre bulboase? Nu le invadeaza?Pentru ca intr-o parte de gradina,care va fi umbrita de zarzar, am lalele& co. Si, cu toate ca aici este un pamant minunat, roditor, acolo s-a lucrat anul trecut, si au mai ramas urme de la pamantul argilos scos din groapa unde e fosa septica.Asa ca putin ajutor din partea trifoiului i-ar prinde bine...

Sper ca am fost coerenta,ca sunt cam ametita de somn :somn:
 

vali_delide

New Member
Cu siguranta am foarte mult de studiat...si multe experimente de facut :D
La ce harababura e in gradina mea, probabil imi va lua mult timp sa o pun la punct :oops:
 

alfa

Active Member
vali_delide a spus:
La ce harababura e in gradina mea, probabil imi va lua mult timp sa o pun la punct :oops:
In asta sta tot farmecul... sa ti le pui tu la punct, asa cum iti doreste inima :D

Apropo de zarzar... cu siguranta nu e umbra sub el toata ziua. Ar fi interesant sa vezi cum se misca soarele in jurul lui, ca sa iti dai seama cam cata lumina ar avea plantele de sub el.

Oricum ideea cu bulboasele este foarte buna!
 

vali_delide

New Member
Multumesc pt. raspuns.

Cred ca sub zarzar voi pune lacramioare, iar printre bulboase voi planta ierboase, in functie de ce voi avea la momentul respectiv.
Important este sa vina odata primavara, cred ca niciodata n-am asteptat-o cu mai multa nerabdare :(
 

aleynad

Active Member
Moderator
Vali, vezi ca lacramioarele sunt invazive, adica se vor inmulti excesiv cu timpul. :|
 

vali_delide

New Member
Stiu ca sunt invazive,dar imi place asa de mult mirosul lor! :D Oricum,daca ma hotarasc sa le plantez acolo, voi incerca sa le tin sub control...dar inca mai studiez problema :?
 

tranda09

Member
Iata ce mi-am notat eu pana acum, pe masura ce mi-au venit ideile:
de facut in gradina 2011
1. de legat keria de jur imprejur, fiecare tulpina in parte cu sarma verde.
2. de scos vita de vie salbatica din spate si de plantat pe pergola de fier.
3. de plantat vinca pe marginea rondului din mijloc
4. de facut rafturi pentru carti sub scara livingului
5. de pus gresie pt afara sub pergola de fier (pasi japonezi).
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Doina, de ce legi kerria? si sa stii ca imi place ideea cu rafturi pentru carti sub scara, cred ca as putea si eu sa fac ceva in sensul asta...multumesc pentru idee
 

tranda09

Member
Doar pt design. Este absolut uimitor ce efect da! Cand o s-o leg cu sarma verde luata de la Dedeman, o sa pun poze. Ideea mi-a venit de la o planta pentru vaza, oferita de fratele meu. Am tinut-o in apa si i-au dat radacini. Randul exterior de plante era legat planta langa planta. Randul urmator, catre mijloc era legat asa: o planta din rd de la margine cu o planta din rd urmator. Si tot asa pana sus catre varfurile plantelor, facand cercuri concentrice cu diametru din ce in ce mai mic.Poate reusiti sa vedeti cum este in poza, daca nu, voi face o poza mai in detaliu cand voi ajunge la munte.
 

Dana29

Member
Si eu am ceva planuri anul asta. Mai intai sa imi fac niste carari din lespezi de piatra prin curte, sa ajung la rondurile de flori si la diversele puncte de atractie din gradina. Sa imi cumpar o bancuta alba din fier forjat cu o masuta draguta, pentru unul dintre locuri de atractie din gradina. Sa imi fac un pavilion de lemn pe care sa catar glicina. Glicina am plantat-o de anul trecut, dar imi lipseste pavilionul. :rofl: Apoi vreau sa umplu golurile de prin straturile de flori cu bulbi, rizomi si rasaduri. Imi mai lipseste un trandafir catarator portocaliu si am si toate boltile pline de trandafiri. Eu am finalizat anul trecut boltile de trandafiri si de vita de vie. Si mai am de plantat martisorul meu care e sub forma de acer crimson king. Deocamdata cam atat.
 

alfa

Active Member
Dana29 a spus:
Sa imi fac un pavilion de lemn pe care sa catar glicina. Glicina am plantat-o de anul trecut, dar imi lipseste pavilionul. :rofl:
:rofl: :rofl: eu am plantat trandafir catarator care se urce pe foisor, dar inca lipseste foisorul :rofl: .

Dar am si situatie inversa... de ieri am arcada de trandafiri... insa nu am ( inca!!) trandafirii care sa se catere pe ea :rofl:
 

Dana29

Member
Ei lasa... Important e ca mai facem cate ceva. Eu am innebunit anul trecut cu boltile si alte suporturi de trandafiri. Am intrat in baumax si mi-am luat destul de multe. Apoi m-am apucat sa le fac pe cele pentru vita de vie. Asa ca anul asta doar pavilionul pentru glicina mai lipseste. Pe post de foisor mi-am cumparat unul din panza, care are un hamac intr-o parte si in cealalta un leagan. Iar la mijloc am pus o masuta.
 

tranda09

Member
gradinar1 a spus:
Doina, de ce legi kerria? si sa stii ca imi place ideea cu rafturi pentru carti sub scara, cred ca as putea si eu sa fac ceva in sensul asta...multumesc pentru idee
Stiu ca nu ai timp, de aceea, iata cateva info pe care le-am strans printr-o prospectare a pietei:
-polite care au aceeasi calitate dar preturi diferite Hornbach, Obi, Dedeman, acestea din urma avand si cele mai joase preturi.
-dimensiuni:800X18, 1000X18, 800X25, 500X18
-culori: cires, stejar, mahon, alun
Sitemele de prindere au o mare varietate.
 

alfa

Active Member
In rest nimeni nimic?

Vai de mine.... pe mine asa ma mananca palma sa pot iesi iar in gradina... abia astept sa vina caldura si sa pot pune mana pe cazma. :)

Sa pot sa largesc staturile de flori in care mai apoi sa-mi plantez noile achizitii.

Am si eu o curiozitate... voi faceti dinainte planurile pentru stratul de flori? Va ganditi dinainte la combinatiile de culori pe care le doriti intr-un anume coltisor? Aveti in vedere perioada de inflorire? Inaltimea, etc?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus