Gradinile noastre in 2011

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

alfa

Active Member
Haideti sa discutam aici despre planuri pe care dorim sa le realizam anul acesta. :D

Despre planuri de gradina, despre amenajari de straturi sau stancarii, plante noi, constructii noi, etc.

Avand convingerea ca visele nu vor ramane doar in stadiu de planuri, speram sa nu lipseasca nici pozele cu etapele de lucru, respectiv cu amenajarile finalizate! :wink:
 

bebe Iris

Active Member
Aaaaa, ce dragut kiga! Ne dam drumul la imaginatie :D
Eu doresc sa-mi confectionez cateva jumatati e bolta, inalte de 3m, pe care sa le prind de peretii blocului si sa catar pe ele Wisteria alba si mov, trandafiri urcatori si clematita alpina sau montana.
Asa mai scap si de privirile indiscrete ale vecinilor si-mi fac si o mica terasa numai a mea.
Pe parcursul anului intentionez sa schimb vitele de vie actuale cu altele mai de soi, cu boabe mari si coacere timpurie. :D
 

alfa

Active Member
:rofl: Cu ideea de jumatate de bolta suntem pe acceasi lungime pe unda, ca si eu ma gandeam, ca mi-ar prinde bine una. As avea nevoie pentru a conduce ceva planta sa se catere pe peretele casei. Avand in vedere, ca pe langa casa e trotuar, nu pot planta nimic chiar langa perete sa se catere direct.
Din ce material vrei sa le construiesti?
 

bebe Iris

Active Member
:D Din otel, dat cu grund si apoi cu vopsea neagra, sa semene cu fierul forjat. O sa fie ca niste scarite.
Le-am dat deja in lucru, sper sa le am cat de curand. :D
 

alfa

Active Member
Sigur vor fi de vis cand se vor imbraca cu flori :visator:


Sa zic si eu ce planuri avem. Cea mai importanta realizare va fi foisorul, care e dat deja in lucru. De mult ni-l doream, dar am tot amanat constructia lui. Acum astept cu nerabdare venirea primaverii, ca sa putem turna fundatia.

Dar mai am in plan si largirea stratului de flori, pentru ca nu sunt multumita deloc de forma lui de acum. Este doar o fisie care se intinde pe langa gard, pe o lungime de vreo 20-25 de metrii, cu o latime de cam 1 metru. Nu arata bine de loc. Vreau sa o fac mai lata si serpuita. Am tot cautat informatii, despre latimea ideala al unui strat mare. :oops: Vreau sa am loc sa pot planta diferite flori perene dupa inaltime, dar in asa fel, incat sa nu se omoare una pe cealalta, sa aiba toate loc de desfasurare. Pe de alta parte, trebuie sa fie posibila si lucrul printre ele.

Mai aveam o nelamurire, si anume, cum voi putea ajunge eu sa sap in fundul stratului, lat de vreo 2-3 metrii, fara sa calc pe strat si avand in vedere faptul, ca numai de pe o parte am acces la el. Pe partea cealalta fiind gardul. Dar am gasit solutia. V-a trebui sa pun niste lespezi de piatra prin strat, de pe care sa pot lucra.
Acum sper sa pot realiza ce mi-am propus. Anul trecut pentru realizarea stancariei mi-am luat o saptamana concediu de la servici. :) Ma bate un gand... :rofl: :wink:
 

bebe Iris

Active Member
Oooo, mult succes!!! Imi plac foarte mult activitatile astea de amenajare. In plus,asa mi-as fi facut si eu straturile cu flori, daca aveam curte :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Alfa :eek: dar esti determinata tare fata draga :) Bravo tie!Curind o sa va vad mutati la munte :rofl:

Niste lespezi din piatra cu forme neregulate ar merge .Eu asa le vad
:?
Foisorul cum va arata?
 

nick1971

Active Member
dragutz :D bafta in ce v-ati propus si sa ne arati poze in toamna cu realizarile
e cu padure cu tot :rofl:
 

alfa

Active Member
Multumesc Gabiuta! Abia astept sa-l vad in picioare in curte. Si daca imi iese si sa-l acopar repede cu clematite si trandafiri atunci chiar ma declar multumita :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nuuuuuuuuuuuuuu............multumirea va fi vremelnica."Dupa" o sa mai doresti inca multe altele.Dar ce zic eu dupa?Pina sa finalizezi iti vei mai dori una-alta :rofl:
Imbracat in trandafiri.......... :visator: o nebunie.......
 

alfa

Active Member
Bine, bine.... eu am zis ce vreau sa fac anul acesta. Dar voi? Sa nu ziceti ca nu aveti planuri, ca nu va cred :wink: :rofl: :rofl:

Haide, povestiti! :D
 

vali_delide

New Member
Eu am in plan sa-mi imbrac gardurile in cataratoare...asta cu conditia sa reusesc sa fac rasad si sa le replantez...si sa le mearga bine. Am seminte de zorele, caltunasi cataratori, lobelia si parca mai am ceva...tre' sa ma uit. Dar cum experienta mea la facut rasad de plante cataratoare e zero, pot doar sa sper ca voi avea norocul incepatorului :? .
Partea dinspre casa o sa amenajez cu cei 8 trandafiri cataratori multicolori pe care i-am comandat zilele trecute.
Momentan in gradina am multe lalele si narcise, am pus in toamna si bujori, crini albi (am comandat si alte soiuri,sper sa le mearga bine).Ramane de vazut ce s-a prins si a supravietuit peste iarna :(
Am mai pus zmeur, coacaz si langa gard am irisi si crin galben.

Acum vin intrebarile:
Daca seman flori anuale gen nu-ma-uita, rochita miresii, craite...e mai bine sa le fac rasad, sau direct in gradina?
In mijlocul curtii de flori am un zarzar, care vara umbreste ca 1/2 din gradina.Ma bate gandul sa renunt la el...sau poate imi dati va rog, ceva sfaturi cu ce as putea planta la umbra?

Deocamdata atat, cu toate ca as avea cam un milion de intrebari...o iau usor :)

Va multumesc!
 

alfa

Active Member
Stiam eu ca nu am gresit :wink: evident.. toti avem planuri :) succes!!!

In ceea ce priveste anualele... unele merita sa fie precultivate, adica sa iti faci rasaduri, dar altele cresc mult mai viguros, daca sunt semanate direct in gradina. Dar fii atenta, ca nu-ma-uita e binanuala! Se seamana vara si infloreste anul urmator.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus