Gradinile noastre in 2011

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

anasstasia

Active Member
Si eu imi fac probleme pentru plantele mele de la tara, mai ales ca eu nu locuiesc acolo se le ud macar eu daca nu ploua si nu ninge. Este pura supravietuire....
Eu imi tot fac liste cu ce doresc sa cumpar in primavara, insa cum ma cam "stringe" bugetul, le fac si le refac, insa nu ma indur sa mai tai din ele...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
La mine e o comedie divina , nu stiu daca sa rad ca plantele mele o duc bine asa in sera sau sa imi vina sa plang ca de cateva luni bune cred ca s-a transformat pamantul in "beton" , daca nu ninge serios prin Ianuarie , treaba se prevede sumbra pentru la vara

Spate rupt , stropitori uzate...tot tacamul :rofl:
 

taia

Active Member
Perioada de seceta si caldura neobisnuit de mare din noiembrie,mi-a cam dat de lucru ( a trebuit sa scot furtunul si sa ud gradina ),dar dupa aceea a plouat bine,a si nins zilele trecute putin,iar acum pamantul e ud.Sper sa fie bine pentru plante si bulbi.Se anunta precipitatii si pentru ianuarie si februarie,iar in martie cica va plua zdravan,pe la noi.
Plantele din pod sunt toate in regula,au lumina si temperatura potrivite pentru iarna,sper sa treaca cu bine aceasta perioada.
Acum,ca Sarbatorile au cam trecut,pe mine incep sa ma "manance" palmele,astept sa vina februarie sa incep insamantarile.Pana atunci,mi-am scos la vedere cartile si revistele :citesc,fac planuri,caut furnizori de seminte.Cat despre achizitii de plante,vreau sa comand trei magnolii ( asta e deja hotarat),si mai am o lista lunga,din care trebuie sa vad ce ramane si ce va mai astepta.
 

elenafles

Active Member
Vreau si eu sa schimb aspectul gradinii in 2012.Am inceput sa-mi fac o lista cu plantele perene si arbustii care mi le doresc in gradina.Daca depasesc bugetul incep sa tai de pe lista.

In alegere tin cont de:
-rezistenta la seceta
-rezistenta la temperaturi foarte scazute
-daca se poate sa aiba frunzis permanent
-sa aiba inflorire abundenta
-sa fie rezistente la boli si daunatori

Ma opresc ca deja am prea multe pretentii :wink:
M-as bucura daca-mi dati si voi ceva idei :D
 

miki70

Active Member
elenafles a spus:
Vreau si eu sa schimb aspectul gradinii in 2012.Am inceput sa-mi fac o lista cu plantele perene si arbustii care mi le doresc in gradina.Daca depasesc bugetul incep sa tai de pe lista.

In alegere tin cont de:
-rezistenta la seceta
-rezistenta la temperaturi foarte scazute
-daca se poate sa aiba frunzis permanent
-sa aiba inflorire abundenta
-sa fie rezistente la boli si daunatori

Ma opresc ca deja am prea multe pretentii :wink:
M-as bucura daca-mi dati si voi ceva idei :D
:) daca gasesti plantele astea sa mi le comunici si mie.
 

elenafles

Active Member
Ce "rai" sunteti :rofl: Nu are voie omul nici sa viseze cand hiberneaza?

Constantine,loc pentru alei am,admiratori s-ar gasi,fraieri pentru munca suntem 2 (eu si sotul meu),mai ramane sa gasesc plantele si e rezolvata problema
:wink: :rofl:
 

rmarina

New Member
Elena, esti de admirat. Iti doresc sa realizezi tot ce ai in plan. Si eu aleg plantele in functie de rusticitate si rezistenta la seceta, avand in vedere ca gradina mea e langa Bucuresti. Eu mai tin cont si de talia lor (arbusti) si incerc sa-mi imaginez cum ar arata peste 2-3 ani. Fac asta pentru ca am fost nevoita sa mut arbusti care s-au dezvoltat frumos si viguros si nu s-au mai incadrat in spatiul destinat initial. Pentru a-ti fi mai usor sa obtii plantele dorite, poti cauta pe net plante de soare/umbra, de teren uscat/umed...etc. Iti pot recomanda un arbust care intruneste toate conditiile tale. Eu l-am plantat acum doi ani si e splendid. Este vorba de Phusocarpus opulifolius Diabolo. Voi incerca sa pun poze cu el in albumul meu. Succes ! :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus