Gradinile noastre in 2010

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

victoria222

Active Member
huni: "Demult ma tot gandesc (cred ca a devenit deja o obsesie), sa pun langa gard vie salbatica, ca-mi place la nebunie si pe langa asta nu prea are pretentii si ne va oferi intimitate daca acopera gardul de sarma in cativa ani(daca aveti idei de unde pot sa fac rost v-as fi recunoscator). Orice idee cu plante cataratoare nepretentioase care cresc repede este binevenita!"

huni, eu am cumpatar toamna trecuta aceasta vita de vie de la siebers, se numeste PARTHENOCISSUS, a costat vre-o 25 de lei, dar cred ca gasesti si pe la alte pepiniere. nu stiu daca s-a prins, voi vedea primavara asta, dar e atat de mititica saraca, e ca o crenguta de mica, si nu stiu cati ani ii va lua sa acopere casa. :? mai stiu o planta cataratoare foarte frumoasa cu un parfum deosebit LONICERA CAPRIFOLIUM, ea este pe lista mea de cumparaturi din aceasta primavara. am citit ca acopera repede garduri si e vesnic verde spre deosebire de via cataratoare.
 

nick1971

Active Member
huni a spus:
Demult ma tot gandesc (cred ca a devenit deja o obsesie), sa pun langa gard vie salbatica, ca-mi place la nebunie si pe langa asta nu prea are pretentii si ne va oferi intimitate daca acopera gardul de sarma in cativa ani(daca aveti idei de unde pot sa fac rost v-as fi recunoscator). Orice idee cu plante cataratoare nepretentioase care cresc repede este binevenita!
iti dau eu in primavara, chiar creste rpd, maine voi pune o poza cu foisorul imbracat de ea
 

madairina

Member
Am inceput si eu planurile pentru gradina mea. Tinand cont ca este al doilea an de gradinarit m-am gandit sa reamenajez portiuni din gradina care anul trecut nu au iesit chiar pe gustul meu.
Prima poza este din primavara, a doua este din vara iar in cea de a treia aranjamentul meu pentru anul acesta.


 

alfa

Active Member
Bravo Madairina! :clap:
Pe hartie arata destul de bine. Dar, am si o intrebare :oops: ... m-am uitat pe pozele tale si spatiul mi se pare destul de mic. Cati metri pe cati metrii ai acolo? Ai calculat spatiul necesar pentru fiecare planta? incap toate? Pentru Hemerocallis de exemplu trebuie lasat destul de mult loc, ca va face tufa destul de mare.

Sa nu iti iasa prea inghesuit totul, ca ar fi pacat.

Ai tinut cont de inaltimea fiecarei plante? Dar de culori si perioada de inlforire?
 

madairina

Member
In principiu va fi o combinatie de galben cu rosu adica de la galben - portocaliu - rosu - grena - roz - violet.
Astilba - rosie, crinii - galbeni, toporasi - rosii si portocalii, thunbergia galbena, gailardia galben pe margine si rosu in centru, Anemone de toamna rosu inchis, Hemerocallis crem cu grena, napraznic roz violet, gura leului galben-rosu-roz, gazanii grena, garofita roz-rosie, coreopsis galbena.
Cam aceasta ar fi paleta coloristica.
Spatiul este de 120cm / 120cm exceptand locul unde sunt astilbele.
Primul principiu al aranjamentului este inaltimea florilor. Cele mai mici in fata pana la cele mai mari in spate. Al doile principiu este perioada de inflorire iar al treile sa fie din aceeasi paleta coloristica.
 

alfa

Active Member
Felicitari Madairina! Mai convins :rofl: . Te-ai gandit la toate :clap:

Asteptam poze! Sunt curioasa cum va arata in fiecare anotimp. :D
 

madairina

Member
Sincer. Si eu sunt curioasa cum va arata in vara - toamna. Cu siguranta voi pune poze. Dar trebuie sa mai am rabdare :cry:
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu voi amenaja in sfarsit coltul rustic, deja butoaiele le-am reconditionat, urmeaza caruta :)
 

aleynad

Active Member
Moderator
am reusit in sfarsit sa dau forma finala la portiunea de gradina din fata casei :D
si aici aveti vedere de sus de la balcon

am renuntat la pavarea aleii cu pietris, cum planificasem initial, o vom lasa de iarba, pentru ca am observat se mentine destul de bine dupa ce este tunsa succesiv cu masina si am marcat-o pe margini cu pietre de calcar
in parta stanga jos, unde a fost o gramada de nisip, urmeaza sa curatam si sa punem gazon, iar acolo va fi balansoarul :D
dupa finalizarea lui o sa incerc sa fac o poza cu tot ansamblul :D

in alta parte a gradini ,am definitivat coltul rustic, mai lipseste caruta :)
 

gty

Member
ce frumos si linistitor arata aleynad
spor la treaba in continuare
sa mai vedem poze
 

aleynad

Active Member
Moderator
da, acum aproximativ un an de zile m-am apucat de treaba :D
ma bucur ca in sfarsit incep sa se vada rezultatele :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
Mersi frumos de aprecieri, ma bucur ca va place :D
Ce v-am prezentat reprezinta cam 40 % din gradina mea :) restul de 60% este inca in modificari pana ii gasesc forma finala ca sa v-o prezint :D , dar sper ca pana la toamna sa fie gata :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Te grabesti?Daca nu o fi la toamna o sa fie in primavara .Important este sa iasa ce doresti tu cu adevarat! :clap:
 

aleynad

Active Member
Moderator
da, ma grabesc! :)
la anul in primavara vreau doar sa fac lucrari de intretinere, daca ma mai lasa bebe :rofl:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus