Gradinile noastre in 2010

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

aleynad

Active Member
Moderator
Un nou an a venit...
Ce planuri aveti pentru 2010?
Noi amenajari? Flori deosebite? Pergole, balansoare? :)
Haideti...asterneti planurile ...impreuna le putem realiza!!!
 

aleynad

Active Member
Moderator
Voi incepe eu, ca sa va dau un impuls :)
Desi deocamdata gradina mea inca doarme sub zapada , eu am deja multe planuri pentru ea.
In primul rand vreau sa finalizez amenajarea portiunii de gradina din fata casei prin realizarea alei si prin construirea unui balansoar langa gard, aproape de casa, iar de o parte si de alta a balansoarului vreau sa plantez Buddleja si trandafiri.
In cealalta parte a gradinii de aprox 500 m2, desi am in plan si un iaz, nu cred ca il voi realiza in 2010 :) , dar vreau sa semanam trifoi pitic, sa construim pergola, sa realizez inca 2 ronduri de flori, sa reconditionam caruta rustica etc. :)
Sa-mi dea Dumnezeu putere de munca, ca planuri ...am cu carul :rofl:
 

aleynad

Active Member
Moderator
pai tu , Gabiuta, asterne-le pe forum aici, iar noi te impulsionam sa le realizezi :)
 

nick1971

Active Member
sa va zic ce am hotarat, va rog sa ma sfatuiti daca nu fac bine
in partea stanga, unde sunt luminile, pana-n salcii si pana-n sant, covor de flori din primavara pana-n toamna.
santul am hotarat sa-l fac in V si sa plantez taratoare carora le place umezeala. dincolo de sant sunt plantati: mar, ginko, mar columnar, par duo, magnolie roz, magnolie stelata, cires, sunt la distante suficiente.
aleea am cotit-o la mijloc, se vede un pic in poza iar in locul pietrelor( care le-am dat la o parte) vreau sa pun o tufa, aici am nevoie sa-mi spuneti ce anume (sa creasca repede si stufoasa), in stanga tufei e un trandafir mov. In partea dreapta in capat, aproape de nisip, unde am arborele de matase, m-am gandit sa fac o camera cu peretii din lemn cainesc, intrarea in camera cu o bolta de trandafiri cataratori...
va urma...
_________________
 

aleynad

Active Member
Moderator
pai in mare le-ai facut :) adica ai trasat liniile principale :wink: mai urmeaza sa alegi plantutele potrivite
dezbaterile ideilor tale vor avea loc in continuare in topicul initiat de tine, aici doar... facem planuri , apoi ne laudam cu materializarea acestora :)
 

huni

Member
Am facut si eu o lista cu planurile mele pentru 2010 pe blog, dar citind ce ati mai scris mi-am dat seama ca am uitat o gramada de chestii :).
O lista incompleta cu planurile mele este aici, insa tocmai mi-am amintit ca vreau sa fac un put in gradina sa mai scad un pic consumul de apa, iar daca totul merge bine as dori sa instalez un sistem de irigare automata pentru gazon (depinde cum vom sta cu $timpul$).
Demult ma tot gandesc (cred ca a devenit deja o obsesie), sa pun langa gard vie salbatica, ca-mi place la nebunie si pe langa asta nu prea are pretentii si ne va oferi intimitate daca acopera gardul de sarma in cativa ani(daca aveti idei de unde pot sa fac rost v-as fi recunoscator). Orice idee cu plante cataratoare nepretentioase care cresc repede este binevenita!
 

Blitz

Active Member
Atat gradinita mea cat si eu suntem intru-un fel de hibernare momentan, dar as vrea sa-mi "spal pacatele" provenite de la desfiintarea strugurilor, sa fac ceva mai vesel in zona "betoane". In urmatoarele zile fac ceva poze si atunci apelez la sfaturile voastre... Deci rog de pe acum rabdare cu mine (pricep greu si uit repede :rofl: :rofl: :rofl: ) si mai sunt si sacaitoare :wink:
 

alfa

Active Member
:rofl: :rofl: la mine doar gradina doarme. Eu nu dorm!!! Mii de ganduri se tot invart in capul meu. Anul acesta nu ma las, sotul va trebui sa construiasca pergola sau foisorul promis sau sa aduca muncitori care faca. 8) .
Eu ma voi ocupa de partea de la intrare in curte, unde am de gand sa ierbicidez, apoi sa curat zona de pietre, sa aduc bucati de stanca, bolovani si pamant si sa amenajez panta intr-un fel de rocarie, perete de piatra. Acum tot cantaresc optiunile si ma tot gandesc la plante.
Apoi vreau neaparat sa incep colectia de flox. Deaceea sunt tare nerabdatoare sa vad cum au trecut prin iarna floxii plantati anul trecut. Si toate celelalte plantute pe care am reusit sa le adun la mine in gradina.
Off, abia astept :D
 

elenafles

Active Member
Anul acesta as vrea sa schimb aspectul curtii si gradinii.As vrea sa decorez curtea si gradina cu flori cu cateva roti de caruta lacuite.Imi puteti da niste idei pentru folosirea lor ca decor? Ce pot sa fac dintr-o caruta de lemn pe care s-o pun intr-un decor rustic? Am cautat sa ma inspir si de pe net dar nu am gasit.Aveti vreo idee?
 

simali

Member
La mine incepe constructia casei in 2010. Asa ca am decis sa separ zona de constructie a casei de gradina cu un gard din sarma. Am facut calculul si am ajuns la concluzia ca investitia intr-un gard de sarma este profitabila daca tinem cont de cheltuielile care se fac dupa constructia casei cu decopertarea, aducerea de pamant nou, alte plantari, etc. Am observat ca muncitorii au obiceiul sa se intinda cat le dai. Le dai 100 de m se strang pe 100 de m. Le dai 2000 de m se intind pe toti 2000.
 

victoria

Active Member
eu abia astept sa ajung acasa si sa ne apucam de treaba. :)
Am 1.000 m2 de aranjat.Din care 300 m2 sunt pentru gradina de legume,pe marginea careia voi pune flori.
In toamna am defrisat tot ce era pe teren(vie,plante) mai putin 4 caisi si un par.Acum vreau sa incep sa plantez flori de toate felurile,dupa care pomi si arbusti fructiferi.
O sa incep inca din Febuarie sa seman seminte de flori in pahare in casa,ca sa am curtea plina cand se va incalzi.Mai am si de mutat niste trandafiri,si ceva bulbi de lalele,crini,zambile,vreo 2 Yucca de gradina si niste irisi comuni.
Vrem ca anul acesta sa construim si un pavilion unde vom lua masa vara,plus un gratar cu plita si cuptor incorporate.Asta daca vom avea timp,caci sotul meu va lucra foarte mult anul acesta ,iar eu cu sarcina si cu david,voi fi putin mai ocupata.
Insa ne straduim,caci abia astept sa incepem. :D

Cu cat stau sa ma gandesc la cate planuri avem,cu atat mai mult mi se pare ca cei 1000 m2 sunt neincapatori.Poate reusim sa mai cumparam 1000 m2 ca sa ma linistesc. :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus