Gradinile noastre in 2009

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

simali

Member
Elf_a a spus:
simali a spus:
Nep!
Spirea face flori vizibile - cel putin din ce am vazut eu in poze. Florile de la tufisurile mele abia sunt vizibile cu ochiul liber... Surprinzator este insa ca ructele sunt destul de marisoare - cam de marimea afinelor soiul salbatic.
se numeste evodia si e o planta melifera,extrem de buna pt albine
se transforma intr-un copac absolut splendid
am capatat si io cativa copacei
Nu, nu este Evodia. Cred ca este totusi o specie de Siprea cu flori foarte mici.
 

simali

Member
delilu a spus:
cum sa plantez tufe pitice in ronduri sa nu incomodeze trandafirii, nu inteleg... eu vroiam sa pun fiecare trandafir intr-un rond..
Eu m-as feri de dalele multicolore intr-o gradina frumoasa cu flori (mai ales cu trabdafiri). Mi se pare ca florile in sine sunt atat de frumoase incat orice altceva in jurul le ia din strlucire. As pune dale culoarea pietrei, sau ma rog... intr-o singura culoare.

Dar stiti... eu sunt chiar usor extremista la acest capitol. De pilda ii urasc pana si pe bietii pitici de gradina. :cry:
 

emundin

Member
Hi

Doamnelor si Domnilor, imi pare bine sa va regasesc dupa ceva luni de inactivitate si inca ceva saptamani in care din placere a trebuit sa gradinaresc. Anul acesta a fost unul destul de productiv, pot spune asa pentru ca anul de plantari si mutari s-a terminat. Am depasit bugetul estimat pe anul asta cu criza cu tot am scos din buzunar aproximativ 5000 ron pe tot parcursul anului. In ce cconstau acesti bani ? In bulbi , pomi, trandafiri, wisterii si alte minunatii. Insa bebeficiile anului asta sunt ca pestisorii meu s-au inmultit, gladiolele au deja pui pe cere i-am separat si lasat in pamant putin umed peste vara in beci unde au avut timp sa se mareasca, lalele de la 890 cu puiet cu tot deja s-au marit si am ajuns la un bulb ce initial era bebe la 8-9 circumferinta. Am avut ceva probleme cu algele dar daca vedeti acum cu arata iazul zici ca nici nu au existat :).

Gradina in august era in plina floare acuma ... cunorile s-au cam dus si a ramas tipica nuanta a toamnei, galbe-oranj, in afara de cei ce doresc sa ramana vesnici verzi , pinii si toate conigerele. Nouatile mele sunt ince 2 mini gradinite si imbunatatiri la cele vechi, borduri de buxus micuti dar sper sa creasca, un 10 compostiere deja folosite si reumplute gata de macerat pana prin aprilie.

sa incepem cu pozele sper ca nu va suparati insa o sa pun poze ceva mai marisoare undeva la 400x in cazul in sunt prea mari ma anuntati :0

Incepem cu pozele
Albumul poate fii vazut la adresa : http://home-and-garden.webshots.com/alb ... 9870XKKuWs
Va continua si maine :p
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus